توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62390
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱
پیشتازی نتانیاهو بر گانتس براساس نتایج رسمی اولیه/ پیروزی بی‌سابقه احزاب عربی
پیشتازی نتانیاهو بر گانتس براساس نتایج رسمی اولیه/ پیروزی بی‌سابقه احزاب عربی
شمارش آرای انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که روز سه‌شنبه برگزار شد، ادامه دارد و نتایج اولیه رسمی از پیشتاز بودن حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو بر حزب‌ آبی - سفید (ائتلاف ژنرال‌ها) به رهبری بنی گانتس حکایت دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، نتایج رسمی اولیه بعد از شمارش ۳۳ درصد آرا نشان می‌دهند، حزب لیکود ۲۸ درصد آرا و حزب آبی - سفید بنی گانتس (ائتلاف ژنرال‌ها) ۲۶ درصد آرا را به دست آورده‌اند. طبق این نتایج ائتلاف لیکود نتانیاهو از ائتلاف گانتس پیش بوده و این عکس نتایج نظرسنجی‌های اعلام شده است.

نتایج اولیه انتخابات بیست‌ودومین کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) براساس نظرسنجی‌های به عمل آمده از کاهش کرسی‌های حزب لیکود در مقابل حزب آبی سفید بنی گانتس حکایت داشتند،‌ در حالیکه کرسی‌های لیست عربی مشترک شاهد افزایش بوده و طبق این نظرسنجی‌هایی که شبکه ۱۳ اسرائیل منتشر کرد، این حزب توانسته از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست ۱۵ کرسی به دست آورد که در تاریخ احزاب عربی در کنست بی‌سابقه است.

براساس گزارش اسکای نیوز، طبق نتایج نظرسنجی‌ها، ائتلاف راست‌گرا به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر موقت شانسی برای تشکیل ائتلاف دولتی ندارد.

نتایج نظرسنجی‌ها پیش از این نشان می‌دادند، حزب لیکود ۳۰ کرسی و حزب آبی سفید بنی گانتس ۳۲ کرسی به دست آورده‌اند.

طبق همین نظرسنجی‌ها، حزب متعلق به آویگدور لیبرمن نیز هشت کرسی به دست آورده است.

در این راستا نظرسنجی‌ها از کسانی که در انتخابات رژیم صهیونیستی شرکت کرده‌اند، حاکیست که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب اصلی او، فاصله نزدیکی دارند و موفق به کسب اکثریت محسوسی نشده‌اند.

کمیسیون انتخاباتی هنوز نتایج رسمی مقدماتی را اعلام نکرده است.

در انتخابات ماه آوریل امسال، هر چند حزب لیکود بیشترین کرسی‌ها را کسب کرد، بنیامین نتانیاهو در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد زیرا نتوانست حدنصاب ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان را در اختیار گیرد.

رأی‌گیری در انتخابات رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه برگزار شد و انتظار می‌رود در پی اعلام نتایج رسمی مقدماتی طی امروز (چهارشنبه)، رایزنی‌های رهبران احزاب مختلف برای تشکیل دولت بعدی آغاز شود.

برخی ناظران پیش‌بینی می‌کنند که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق و رهبر حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما»، در این مذاکرات نقش سرنوشت‌سازی ایفا کند. لیبرمن هرچند راستگراست اما با بنیامین نتانیاهو اختلافات جدی دارد.

بنیامین نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیز بر امنیت اسرائیل تأکید کرده بود. او هفته گذشته برای جذب رأی جناح راست افراطی وعده داد که اگر مجددا قدرت را در دست بگیرد، بخش‌های مهمی از کرانه غربی رود اردن را ضمیمه اراضی اشغالی کند.

بنی گانتس که فرمانده سابق ارتش است، می‌گوید که اسرائیل پس از یک دهه حکمرانی بنیامین نتانیاهو، به یک رهبر جدید نیاز دارد که به فساد مالی متهم نباشد.

ناظران این انتخابات را نوعی همه‌پرسی درباره شخصیت و عملکرد نتانیاهو می‌دانند.

رهبران حزب لیکود به شدت نگران شکست در این انتخابات کنست هستند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark