توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 65054
سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۱
اقدامات مقابله‌ای با کرونا در مدارس و نگرانی خانواده‌ها
رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی، گندزدایی مرتب محیط و فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس کرمانشاه انتشار ویروس کرونا را به حداقل رسانده و شرایط را برای تدریس حضوری دانش‌آموزان فراهم کرده است.
اقدامات مقابله‌ای با کرونا در مدارس و نگرانی خانواده‌ها
سال تحصیلی جدید در حالی روز شنبه ۱۵ شهریور آغاز شد که خانواده‌ها از ابتلای فرزندان خود به کرونا و وضعیت بهداشتی مدارس نگران بودند.

مسوولان استانی هم به خانواده‌ها اطمینان دادند که تمام موازین بهداشتی در مدارس رعایت می‌شود تا خانواده‌ها با اطمینان خاطر فرزندان خود را به مدرسه بفرستند اما در عین حال هم حضور دانش‌آموزان در مدارس اجباری نیست و هر زمان که والدین تشخیص دادند که سلامت فرزندان آنها در خطر است می‌توانند آموزش آنها از طریق شبکه شاد و تلویزیون ادامه دهند.

گروه خبری ایرنا به همراه مدیران آموزش و پرورش کرمانشاه روز سه شنبه از چند مدرسه حاشیه این شهر بازدید کردند که گزارش آن را در ادامه می‌خوانید.

هیچ دانش‌آموزی بدون ماسک وارد مدرسه نمی‌شود

مادر یکی از دانش‌آموزان دبستان «میلاد» کرمانشاه که دخترش را تا کلاس درس بدرقه کرد به خبرنگار ایرنا گفت: قبل از شروع مدرسه برای فرستادن دخترم بسیار نگران بودم اما وقتی به مدرسه مراجعه کردم و امکانات موجود را دیدم، مقداری خیالم راحت شد و امروز بدون نگرانی فرزندم را به مدرسه فرستادم.وی ادامه داد: گروه‌بندی دانش‌آموزان و کم کردن تعداد نفرات در کلاس کار بسیار خوبی است که این مدرسه انجام داده است و هرچه قدر هم که تعداد دانش‌آموزان کمتر باشد سلامت آنها حفظ می‌شود.

یکی دیگر از والدین در مدرسه عطر یاس گفت که کماکان نگران سلامتی فرزندش است و مدیران باید با برگزای جلساتی با والدین آنها را متقاعد کنند تا فرزندانشان را به مدرسه بفرستند و شرایط لازم را مهیا کنند.

اما یکی دیگر از مادران معتقد بود که مدرسه شرایط خوبی را برای تحصیل فرزندان آنها مهیا کرده است؛ هیچ دانش‌آموزی بدون ماسک وارد مدرسه نمی‌شود و علاوه براستفاده از مواد ضدعفونی، فاصله‌گذاری بین بچه‌ها به خوبی رعایت می‌شود که نشان می‌دهد مدارس هم خوب توانستند این شرایط را مدیریت کنند.دانش‌آموزان کلاس اول و دوم هم کاملا آگاه هستند

مدیر آموزش پرورش ناحیه سه کرمانشاه در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس به خبرنگار ایرنا گفت: جلسات توجیهی متعددی را از خرداد ماه شروع کردیم و آموزش و پرورش با شروع سال تحصیلی جدید برای هر سه وضعیت سفید، زرد و قرمز آمادگی کامل را داشت.

علیرضا فرهنگیان با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور گفت: همه بخش‌های ستادی و اجرایی آموزش و پرورش مرتب در مدارس حضور دارند تا ضمن تشکر از زحمات مدیران و آموزگاران، وضعیت بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از نزدیک مشاهده کنند.

وی دانش‌آموزان را سفیران سلامت در خانواده‌ها نامید و اظهار داشت: خوشبخاته در بیشتر مدارس حاشیه شهر کرمانشاه که امروز بازدید از آنها انجام شد، وضعیت بهداشتی مدارس خوب است و نکته مهمی که وجود دارد این است که دانش‌آموزان کلاس اول و دوم هم آگاه هستند که چه کارهایی را باید انجام دهند و چه کارهایی را نباید انجام دهند.

فرهنگیان درخصوص تدابیر اتخاذ شده برای حفظ سلامت دانش‌آموزان هم گفت: با توجه به فضای فیزیکی مدرسه و کلاس‌ها، بچه ها در کلاس‌های درس تقسیم شدند و حتی در برخی از مدارس دانش آموزان به چهار گروه تقسیم شدند که حضور حداقلی داشته باشند.


علیرضا فرهنگیان مدیر آموزش و پرورش منطقه ۳ کرمانشاه
سلامت دانش‌آموزان و همکاران اولویت کاری ما است

مدیر آموزش پرورش ناحیه سه کرمانشاه از تعطیلی بوفه مدارس تا پایان کرونا خبر داد و افزود: گروه‌بندی بچه‌ها باعث شده است که دانش‌آموزان با فاصله وارد حیاط شوند؛ مواد ضدعفونی در دسترس همه قرار دارد و فضای مدرسه هر روز گندزدایی می‌شود و این در حالی است که برای عده ای از دانش‌آموزان هم که ماسک ندارند و یا قابل استفاده نیست، ماسک تهیه شده است.

فرهنگیان حفظ سلامت دانش‌آموزان و همکاران آموزش و پرورش را اولویت اصلی دانست و گفت: تلاش می‌کنیم دانش‌آموزان و همکاران ما در سلامت کامل باشند چون دانش‌آموز سالم می‌تواند به تحصیلش ادامه دهد و همکار ما اگر سالم باشد می‌تواند به دانش‌آموزان خدماتی ارایه کند.

وی اظهار داشت: امسال آموزش های ترکیبی را سرلوحه کار خود قرار دادیم به این معنی که بخشی از آن حضوری و بخشی هم استفاده از شبکه دانش آموزی شاد و برنامه های تلویزیونی است و تلاش می‌کنیم دانش آموزان به هر طریقی که شده دچار افت تحصیلی نشوند.

این مقام مسوول ارتباط مدرسه با والدین را هم ضروری دانست و گفت: در تلاش هستیم در بستر نرم افزار شاد گروه‌های ارتباط مدارس با خانواده را فراهم کنیم و ساعت های مشخصی که والدین در منزل حضور دارند مثلا هفته ای دو سه بار، مدیر و معاون مدرسه با والدین ارتباط داشته باشند تا نگرانی خانواده ها هم به حداقل برسد.

فرهنگیان با اشاره به اینکه امسال تعامل آموزش و پرورش حداکثری است، گفت: با توجه به اختیارات خوبی که به شورای مدارس داده شده است هر مدرسه می‌تواند با توجه به شرایط خودش تصمیم گیری کند و انعطاف کامل در این زمینه وجود دارد.

وی در پایان افزود: نگرانی ما نسبت به سلامت دانش آموزان جدی است و ذره ای اجازه نمی‌دهیم در این زمینه خطری برای دانش آموزان به وجود بیاید.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۱۴ شهرستان، ۳۶۵ هزار دانش آموز و ۲۸ هزار فرهنگی با چهار و ۶۰۰ مدرسه دارد.
Share/Save/Bookmark