توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 55668
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
《در بیان اهمیت تاریخ شفاهی جنگ》
📚 گذری بر کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سید یحیی صفوی
📚 گذری بر کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سید یحیی صفوی
آیین رونمایی از #کتاب «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» با روایت سید یحیی صفوی که جلد نخست آن با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» به زیور طبع آراسته شده به میزبانی موزه #انقلاب_اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد؛ از آنجا که حضور در اینگونه مراسم یادآور روزهای حماسه و دفاع و سال‌های حضورم در جبهه‌هاست، فرصت را مغتنم شمردم و در این محفل نورانی حاضر شدم.

درباره روایت‌گری یک #پاسدار واقعی اسلام، یک #فرمانده رشید نظامی، یک استاد عالی‌رتبه دانشگاهی و مشاور و امین #رهبر معظم انقلاب اسلامی سردار سرلشگر دکتر #سید_یحیی_صفوی سخن‌ها می‌توان گفت اما آنچه بیشتر و بهتر شخصیت او را به نسل امروز می‌نمایاند، بیان پیشگامی او در دوران مبارزات ضد رژیم شاهنشاهی است، آن هم در سالي که به #چهلمين_سالگرد_پیروزی_انقلاب مزین شده و آغازی است بر بالندگی هر چه بیشتر نظام اسلامی و ورود انقلاب به دهه پنجم حیات سیاسی و اجتماعی.

در بیان اهمیت #تاریخ_شفاهی، باید گفت از آنجا که توسط شاهدان عینی به تصویر کشیده می‌شود و به همت خود او یا دیگران صورت مکتوب به خود می‌گیرد، دارای نقش قابل توجهی در آشنایی #مردمان امروز با وقایع گذشته دارد، چه آنها که از نزدیک شاهد بسیاری ماجراها نبوده‌اند و چه کسانی که در آن روزگاران حضور نداشته‌اند؛ از دیگر سو ذکر این حقیقت هم خالی از لطف نیست بدانیم انتشار برخی اسناد و مدارک فوق سری و سری و دارای طبقه‌بندی به خصوصی در حوزه مسائل نظامی، دفاعی، امنیتی در برخی از کشورها تا 50 سال ممنوع است و بر این اساس، #تاریخ_شفاهی راهی میانبر برای بیان رخدادها و حوادث معاصر برای مخاطبان همان عصر و همان نسل است که حقایق و جزئیات رخدادها را از زبان نیروهای اصلی حاضر در میدان بشنوند.

راستی‌آزما بودن #تاریخ_شفاهی از یک سو و اهمیت موضوع مورد نقل از سوی دیگر، بر اهمیت این #کتاب می‌افزاید چه اینکه این ذات #تاریخ_شفاهی است که بتوان صدق آن را در قیاس با گفته‌های دیگر حاضران و شاهدان میدان محک زد البته نباید از هنر مصاحبه‌کننده نیز غافل بود که به بهترین وجه ممکن، آنچه را نسل امروز بدان نیاز دارد از بازگوکننده #تاریخ_شفاهی بپرسد و آن را به هنرمندانه صورت موجود بنگارد. زنده یاد دکتر #حسین_اردستانی که خود از پاسداران و رزمندگان بوده است با وقوف به این مساله به خوبی توانسته است در این گفت‌وگو زوایای پنهان را مورد واکاوی قرار دهد.

دیگر نکته‌ای که به ذهن می‌رسد اهمیت حضور موثر #نیروهای_انقلابی در حوزه #تاریخ_شفاهی است که نقش مهمی در جلوگیری از تحریف تاریخ متوسط دشمنان، مغرضان و بیگانگان دارد. ما خودمان باید درباره تاریخ خودمان حرف بزنیم، کتاب بنویسم، فیلم بسازیم و برنامه‌سازی کنیم.

کتاب «#تاریخ_شفاهی_دفاع_مقدس» در ۶۰۷ صفحه و نمایه تنظیم شده و شامل ۲۸ جلسه گفت‌گو با آقای رحیم خودمان است، اثری که مطالعه آن را به هم نسلان خودم، خواهران و برادران دینی‌ام، فرزندان و شاگردانم و همه کسانی که در پی دست یابی به حقیقت هستند توصیه می‌کنم.
Share/Save/Bookmark