توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64406
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۲
غفلتی که به نابودی ۷۰۰ هکتار از مراتع پاوه و جان باختن ۳ دوستدار محیط‌ زیست منجر شد
در آتش‌سوزی مراتع پاوه که ناشی از خطای انسانی بود ۷۰۰ هکتار از مراتع از بین رفت و سه نفر از دوستداران محیط زیست جان خود را از دست دادند.
غفلتی که به نابودی ۷۰۰ هکتار از مراتع پاوه و جان باختن ۳ دوستدار محیط‌ زیست منجر شد
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، بر اثر آتش‌سوزی مراتع پاوه که منجر به فوت سه نفر از دوستداران محیط‌زیست شد 700 هکتار از مراتع و جنگل‌های حفاظت شده بوزین و مره‌خیل در آتش سوخت.

منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل با وسعت بیش از 27 هزار هکتار زیستگاه گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری از جمله گوزن شوکا و پلنگ است.

این منطقه مرزی و خالی از سکنه با پوشش مرتعی است و مردم با فرهنگ پاوه در حوزه محیط زیست برای مهار حریق از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند آنچنان که سه نفر از این افراد جان خود را فدای حفاظت از محیط زیست کردند.

پرویز ایده‌پور فرماندار پاوه گفت: منطقه زیبای مره‌هیل پاوه در انتهای هفته گذشته و ابتدای هفته جاری دو بار دچار حریق شد که متأسفانه مقدار قابل توجهی از جنگل‌های منطقه از بین رفت.

وی عنوان کرد: در این دو مرحله نقش نیروهای نظامی مستقر در منطقه، محلی، دهیاران و شوراهای روستایی و سازمان‌های مردم نهاد قابل تحسین است که همواره در این دو مرحله با حضور در منطقه صعب‌العبور و با تحمل خطرات ناشی از آتش‌سوزی توانستند آتش را مهار کنند و اکنون آتش به طور کامل مهار شده است.

ایده‌پور افزود: در ساعت 18:20 روز گذشته سه نفر از نیروهای فعال در حین اطفای حریق به دلیل وزش باد شدید در مراتعی که انبوه بودند گرفتار شدند و به دلیل وجود دود و غبار بسیار نتوانستند جان سالم به در ببرند و در منطقه بوزین و مره‌خیل و در فاصله 200 متری رودخانه سیروان در حدفاصل مرز ایران و عراق جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید
نبرد با آتش در ارتفاعات "بوزین و مرخل" / بررسی شرایط منطقه پس از مهار حریق + تصاویر
جزئیات جان باختن 3 دوستدار‌ محیط زیست در عملیات اطفاء حریق مراتع ‌‌پاوه
کرمانشاه| 3 نفر از نیروهای مردمی در عملیات اطفای حریق مره‌خیل جان خود را از دست دادند
آتش‌سوزی در مراتع پاوه ناشی از خطای انسانی بود

ان‌شاءالله کولانی مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: این اتفاق و حادثه منشا انسانی دارد و از مردم خواهش می‌کنم به این موضوع توجه کنند که علاوه بر از بین رفتن نعمات خدادادی شاهد از بین رفتن جان انسان‌ها نباشیم.

وی عنوان کرد: مجموعه ستاد بحران و تشکل‌ها اقدامات بسیاری انجام دادند و تمام امکانات در منطقه بسیج شد اما با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و عدم توانایی برای هلی‌بور در منطقه مشکلاتی ایجاد شد و تنها امکان حمل وسایل انفرادی وجود داشت.

کولانی گفت: اکنون حریق در منطقه جوانرود مهار شده و در بوزین و مره‌خیل نیز اکنون توسط نیروهای نظامی و مردمی جایگزین و ستاد بحران عملیات اطفای حریق ادامه دارد و امید داریم با وجود صعب‌العبور بودن منطقه و شدت باد و این حریق مهار شود.

وی افزود: برای اینکه دیگر شاهد این اتفاقات ناگواری نباشیم تلاش می‌کنیم هر چه سریعتر حریق را مهار کنیم.

پیکر سه مدافع طبیعت که عصر روز گذشته در پی حادثه آتش‌سوزی در بوزین و مره‌خیل پاوه جان خود را از دست دادند با حضور مردم اورامانات تشییع و به خاک سپرده شد.
Share/Save/Bookmark