توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58377
سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
جزیره امن؛
به بهانه تخریب ویلای دختر وزیر سابق/ لطفا اموال مسئولان لواسان نشین هم مورد بررسی قرار گیرد
دستور تخریب ویلای دختر وزیر سابق در منطقه لواسان یکی از اخبار خوبی است که این روزها بعد از اخبار بدی که از این منطقه خوش آب و هوا به گوش می رسد.
به بهانه تخریب ویلای دختر وزیر سابق/ لطفا اموال مسئولان لواسان نشین هم مورد بررسی قرار گیرد
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: منطقه لواسان یکی از مناطق وزیر نشینی است که بسیاری از مقامات اشرافی مسلک به سبب خوش آب و هوا بودن آن نگاه ویژه ای به این منطقه دارد. اغلب پشت ساخت و سازهای مختلف و غیرقانونی در این منطقه نیز همین مقامات اشرافی قرار دارند. چندی است امام جمعه لواسان سعی کرده است که مقابل این تخلفات و جرائم بایستد و با افشاگری از زمین خواری و فساد مالی در این منطقه گام جدی برای برخورد با این موارد برداشته است. رسانه ها نیز با ورود ویژه به این منطقه پرونده‌های مختلف فساد مالی را مورد بررسی قرار دادند. حالا اخبار خوبی پس از خبرهای بد زمین خواری و تخلفات مالی به گوش می رسد. هر چند که این اخبار هم بعضا نمی تواند جبران خسارات عملکرد غیر قانونی برخی از مقامات و اعوان و انصارشان را بدهد.

خبرهای خوبی که از لواسان به گوش می رسد
چندی پیش بود که امام جمعۀ لواسان از بازداشت سه مسؤول اوقاف در شمیرانات و تهران به علت زمین خواری و سو استفاده از موقعیت شغلی خبر داده است. به گفتۀ «حجت‌الاسلام سعید لواسانی» مأموران وزارت اطلاعات در حال بررسی پروندۀ این مسؤولان متخلف هستند.

از سوی دیگر خبر رسید که حکم تخریب ویلای دختر یکی از وزرای سابق صادر و اجرا شد. «علی حیدریان» شهردار لواسان خبر داد که « روز سه شنبه نامه به دادگستری زده‌ایم که به ما پیمانکار و نیروی انتظامی بدهد و امیدوارم شنبه یا یکشنبه حکم را اجرا کنیم.» و اجرای این حکم روز یکشنبه به وقوع پیوست.از این رو اقدام امام جمعه لواسان برای افشای این مفاسد آنهم از تریبون نماز جمعه این منطقه یکی از کارهای قابل تقدیر و رو به جلو بود که باعث شد زمینه افشاگری و برخورد با مفاسد دیگر را فراهم کند و رسانه‌ها در این زمینه به طور ویژه بر این منطقه متمرکز شوند.

اموال وزرای لواسان نشین مورد بررسی قرار گیرد
با توجه به خبر تخریب ویلای دختر یک وزیر سابق به نظر می رسد بایستی نسبت به اموال برخی از مقامات خصوصا افرادی که از دولت جدا شده‌اند بررسی ویژه ای انجام شود.

«عباس آخوندی» وزیر راه سابق که اتفاقا لواسان نشین هم هست یکی از افرادی است که درباره ثروت آن حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد. تحقیق و تفحص از اموال وی از خواسته‌های مردم بعد از استعفای اجباری‌اش بود. حتی افکارعمومی نسبت به محاکمه وی نسبت به عملکردی که در وزرات راه و شهرسازی داشت، مطالبه جدی دارند.

اخیرا حادثه مرگبار آتش سوزی قطاری در مصر باعث کشته شد 30 نفر شد. این حادثه بسیاری را به یاد برخورد دو قطار در ایران می اندازد که در این حادثه تلخ عده ای از هموطنان کشته شدند. «هشام عرفات»، وزیر حمل‌ونقل مصر در پی حادثه مرگبار در ایستگاه قطار قاهره از سمت خود استعفا کرد اما بعد از فاجعه قطار «تبریز _مشهد» که منجر به کشته شدن47 نفر شد، عباس آخوندی وزیر راه وقت استعفا که نداد هیچ، بلکه با سخنان خود نمک به زخم خانواده‌های این حادثه تلخ پاشید و گفت: «مسافران همه بیمه هستند؛ جای نگرانی نیست!»


آخوندی که خود در لواسان زندگی می کند بعد از اینکه در طول این سالها مسکن مهر را مزخرف خواند و همچنین بعد از اینکه از سمت خود بالاجبار استعفا داد بیان داشت: «افتخار می کند که حتی یک واحد مسکن مهر هم افتتاح نکرده است.» وی حدود پنج سال در این سمت بود و حالا وضعیت راه‌ها، مسکن، حمل و نقل ریلی و هوایی با مشکلات بزرگی همراه است.

از سوی دیگر طی چند سال گذشته اخبار و اطلاعاتی درباره دارایی‌های وزیری که ویلای دخترش تخریب شد و همچنین سوء استفاده این فرد از امکانات دولتی بارها و بارها در رسانه ها منتشر شد.

در سال 95 بود که «احمد توکلی»، نماینده ادوار گذشته مجلس در این باره نامه ای به «اسحاق جهانگیری» معاون اول روحانی نوشت و در آن بیان کرد که وزیر و خانواده اش 29 شرکت را می گردانند و بایستی این وزیر میلیاردر عزل شود. حالا با اتفاقی که در مورد کار خلاف قانون دختر این وزیر افتاده است موضوع بررسی اموال وی و اینکه ازچه راهی این اموال را کسب کرده است، ضرورت پیدا می کند.

جالب اینجاست که با وجود گرانی‌های سرسام آور سال جاری به نظر می رسد این اموال چند برابر شده است. وزرای دیگری نیز هستند که ازدولت جدا شده اند و بایستی در این خصوص اموال و دارایی آنان مورد بررسی قرار گیرد.

«سید ناصر موسوی لارگانی»، در همین رابطه بیان می کند: «برخی بی‌اعتنا به مصائب این روزهای ملت به کاخ نشینی و خوش‌گذرانی می‌پردازند؛ مردم شاه را از کشور بیرون نکردند که برخی از مسئولان در نظام جمهوری اسلامی برای خود زندگی شاهانه در لواسان و شمال شهر تهران تشکیل دهند و فرزندانشان را به سوئیس و کانادا بفرستند.»

مدیران میانی چه نقشی در فساد در لواسان دارند؟
پرونده لواسان دو جز دارد. یکی مدیران سطح میانی هستند که بنابر منفعتی که داشتند سعی کردند با تخلفات کنار بیایند و از سوی دیگر مقامات بلند پایه ای که برخی ازمنابع خبری از توصیه های آنان برای شکل گیری این تخلفات یاد کرده اند. توصیه هایی که باعث شده مدیران میانی در این موارد بیشتر با متخلفین همراه باشند و به اصطلاح پشت خود را قرص و محکم ببینند. اگر افشاگری امام جمعه لواسان نبود مشخص نبود که تا به کی این فسادها ادامه یابد. آنچه که می بینم در این رابطه دستور تخریب ویلای دختر یکی از وزرای سابق این پیوند را به خوبی نشان می دهد.

دادستان لواسان برای مبارزه با ساخت و سازهای خارج از محدوده و غیرمجاز ضمن اذعان به این که «اخیراً ساخت‌وسازهای غیرمجاز زیادی در لواسانات صورت گرفته»، به کلانتری‌های لواسان دستور داده که اگر ساختمانی فاقد تابلوی شناسنامه بود، با آن برخورد کنند.

این اقدام پیشگیرانه نیست و اثری بلند مدت ندارد. متولی اصلی نظارت بر ساخت و سازها در شهر، شهرداری است و پلیس تنها بازوی اجرایی انجام این وظیفه است.

این درحالی است که «شکرالله حسن بیگی» معاون استاندار تهران در حاشیه افتتاح نمایشگاه‌های دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در شهرستان شمیرانات و شهر لواسان در جمع خبرنگاران اظهار داشت:« بدون هیچ اغماضی با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز برخورد جدی خواهیم کرد.»

دستور دادستان لواسان، در واقع صحه گذاشتن بر این امر است که شهرداری لواسان از انجام وظایف ذاتی خود ناتوان بوده است. حیدریان، شهردار لواسان، چهارشنبه شب در گفتگو با "تهران ۲۰"، از مقامات کنونی لواسان در مسئله کلاک سلب مسئولیت کرد. بر اساس این اسناد، خیلی از پروانه های کلاک (یکی از مناطق خوش آب و هوای لواسان) در دوره «حمید یعقوب نژاد» شهردار سابق لواسان صادر شده اند. حیدریان، شهردار کنونی، معاون وقت یعقوب نژاد بود.

بنابراین بایستی به طور ویژه موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری لواسان و همچنین زمین خواری در این منطقه صورت گیرد و نهادهای مسئول از جمله قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای برخورد با متخلفان اقدام کنند.
Share/Save/Bookmark