توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 54867
پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
چطور «تقریبا هیچ» به «خسارت محض» تبدیل شد؟
وزیر خارجه در اظهاراتی سؤال‌برانگیز گفت حمایت اروپا برای حفظ برجام، بیش از حد انتظار بوده است!
چطور «تقریبا هیچ» به «خسارت محض» تبدیل شد؟
به گزارش خط نيوز، ظریف در مصاحبه با لیس دوست خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی اظهار داشت: ترزا می نخست‌وزیر انگلیس و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه و سایر مقامات گفته‌اند که به توافق هسته‌ای پایبند هستند و تلاش می‌کنند ایران از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای بهره‌مند شود.

اروپایی‌ها بیشتر از آنچه از آنها انتظار می‌رفت به توافق هسته‌ای پایبندی نشان دادند. پس از آن نوبت به آن می‌رسد که آن تعهدات سیاسی به ساز و کارهای عملی تبدیل شوند. معتقدم آن ساز و کارها در نهایت ایجاد خواهند شد. آزمایش بعدی که بسیار دشوار خواهد بود، اینست که ببینیم آن ساز و کارها کار می‌کنند یا خیر. ما اندکی صبورتر خواهیم بود اما این به آن معنا نیست که صبر ما هرگز تمام نخواهد شد. ما فقط کمی بیشتر صبور خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سؤال که«شما درخواست رئیس‌جمهور ترامپ را برای دیدار با رئیس‌جمهور روحانی می‌پذیرید آیا این غیرممکن است؟»، گفت: هیچ چیز غیرممکن نیست. اما ببینید نتیجه دیدار ترامپ با روحانی یک عکس یادگاری و یک سند دو صفحه‌ای خواهد بود. ما یک سند 150 صفحه‌ای داریم که در واقع همان توافق هسته‌ای است. کلمه به کلمه این سند با مذاکره تنظیم شده است؛ نه تنها بین ایران و آمریکا، بلکه شش قدرت دیگر هم در آن نقش داشته‌اند. من که به مدت طولانی در مذاکرات و فرآیند تنظیم این توافق بودم می‌توانم به رئیس‌جمهور ترامپ اطمینان دهم که آمریکا نمی‌تواند توافقی از این بهتر به دست آورد.

اظهارات ظریف درباره حمایت بیش از انتظار اروپا برای حفظ برجام در حالی است که اروپایی‌ها برخلاف تعهدات برجام درباره لغو تحریم‌ها، نه تنها تقابل نقض عهد آمریکا و احیای تحریم‌ها نایستادند، بلکه شرکت‌های بسیاری نظیر توتال و زیمنس و پژو و ایرباس و... اقدام به لغو قراردادهای خود بدون پرداخت جریمه کردند. اروپایی‌ها حتی حاضر نشده‌اند قطعنامه‌ای برای تقویت آمریکا (به خاطر نقض برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت) به شورای امنیت ارائه دهند. برعکس آنها مواضع آمریکا علیه برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای آمریکا را تأیید کرده‌اند.

با این اوصاف عجیب است که آقای ظریف باز هم می‌گوید حمایت اروپا از برجام بیش از حد انتظار بوده است. یعنی آقای ظریف انتظار داشته مانند آمریکا رو بازی کند و دست ایران برای خروج متقابل از برجام را باز بگذارد؟! اکنون اروپا نقش پلیس خوب را به عنوان مکمل نقش پلیس بد آمریکا ایفا می‌کند و بدین ترتیب در حالی که تعهدات آمریکا به عنوان تعهدات طرف اصلی برجام در زمینه لغو تحریم‌ها نقض شده و شرکت‌ها از همکاری با ایران بیم داده می‌شوند، اروپا با فریبکاری‌هایش ایران را ترغیب به ادامه تعهدات یکطرفه خود کرده است.

گفتنی است همین مواضع آقای ظریف و برخی دیگر از مدیران دولتی موجب شده اروپایی‌ها و آمریکا هرگز خود را بدهکار حساب نکنند بلکه حتی ترامپ با اطمینان از اینکه مقامات دولت ایران می‌گویند حتی در صورت خروج آمریکا در برجام می‌مانند، اقدام به نقض تعهدات خود و خروج بی‌هزینه از برجام کرد! به عبارت دیگر، دستاورد «تقریباً هیچ» برجام با همین منطق منفعل، به تدریج به خسارت محض تبدیل شد.

منبع: کیهان
Share/Save/Bookmark