توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48917
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
سوءاستفاده امریکا از چند تجمع اعتراضی در ایران/ اکنون بهترین زمان فشار به ایران است/ آیا تحریم های همانند سال 88 تکرار می شود؟
زمزمه ها درباره تحریم ایران پس از تجمعات اخیر یادآور اقداماتی مشابه توسط آمریکا و اروپا پس از وقایع سال 88 است.
سوءاستفاده امریکا از چند تجمع اعتراضی در ایران/ اکنون بهترین زمان فشار به ایران است/ آیا تحریم های همانند سال 88 تکرار می شود؟
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: نشریه آمریکایی تاور در اولین واکنش رسانه های خارجی به تجمعات خیابانی در ایران، به نقل از ریچارد گلدبرگ مشاور ضد ایرانی تعدادی از سناتورهای آمریکایی تأکید کرد که اکنون «بهترین زمان برای افزایش فشار روی ایران فرا رسیده است تا در هر زمینه‌ ممکن روی آن‌ اعمال شود، نه این که این فشارها کم شود.»

این نشریه آمریکایی با طرح این ادعا که تظاهرات شهرهای مختلف ایران به دلایل اقتصادی شکل گرفته است، پیشنهاد کرد تا تحریم در دستور کار مخالفان جمهوری اسلامی قرار بگیرد.

به گزارش نشنال اینترست این نشریه تأکید کرد ریچارد گلدبرگ کارشناس آمریکایی تصریح کرده، این تجمعات «آسیب‌پذیری حکومت ایران را در مقابل تحریم‌های اقتصادی به‌نمایش گذاشته است.»

نشریه‌ تاور به نقل از خبرگزاری رویترز می‌نویسد که «یک علت عمده‌ این تظاهرات ضددولتی، این است که مردم ایران به این نتیجه رسیده‌اند که توافق هسته‌ای، دستاورد چندانی برای رونق زندگی اقتصادی آن ها نداشته است.»

زمزمه ها درباره تحریم ایران پس از تجمعات اخیر یادآور اقداماتی مشابه توسط آمریکا و اروپا پس از وقایع سال 88 است. جایی که غرب با استفاده از فضای دودستگی ایجاد شده در ایران، دوره سوم تحریم ها علیه کشورمان را با افزایش سختگیری‌ها کلید زد و قوانین جدیدی علیه ایران و به خصوص نظام بانکی و مالی ایران وضع کرد که تاکنون علیه هیچ کشوری در دنیا وضع نشده است. (1)*تاکید رئیس کنگره آمریکا بر اهمیت حمایت از اغتشاشات در ایران
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه بر اهمیت حمایت از «تظاهرات غیرخشونت آمیز» در ایران تأکید کرد!

«پل رایان» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در یک پیام توئیتری، با تکرار اظهارات واهی و همواره مداخله جویانه مقامات آمریکا بر اهمیت حمایت از «تظاهرات غیرخشونت آمیز در ایران» تأکید کرد!

رایان در این پیام توئیتری مدعی شد: «مهم است که از تظاهرات غیرخشونت آمیز در ایران حمایت کنیم. این دستاورد دولتی است که بیش از آنکه به رفع گرفتاری شهروندان خود بپردازد، بر تقویت سازمانهای تروریستی متمرکز شده است»(2)همچنین، «تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه ضد ایرانی ضمن استقبال از تجمع عده‌ای قلیل در برخی شهرهای ایران علیه گران‌شدن برخی کالاها، از کاخ‌سفید خواست این اعتراضات را حمایت کند.

کاتن با انتشار بیانیه‌ای در صفحه توئیتر خود، مدعی شد: «حتی با اینکه میلیاردها دلار از لغو تحریم‌ها درپی توافق هسته‌ای، عایدی ایران شد، اما بازهم آنها (مسئولان) نتوانستند نیازهای اساسی مردم خود را برآورده کنند.»
وی در ادامه ادعاهای بی‌پایه و اساس خود، کمک ایران به مردم جنگ‌زده سوریه، عراق، یمن و همچنین حمایت از صلح و ثبات در لبنان را عامل کمبودهای اقتصادی دانست.

این سناتور ضد ایرانی، که روابط نزدیکی با گروهک تروریستی منافقین دارد، در پایان علنا حمایت خود و آمریکا از این اعتراضات را اعلام کرد. وی به شدت از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نیز حمایت می‌کند.(3)گفتنی است که وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه نیز در اقدامی مداخله جویانه و با تکرار ادعاهای واهی مقامات این کشور، در بیانیه ای «از تمام کشورهای جهان خواست تا آشکارا از مردم ایران و مطالبات آنان حمایت کنند!»

در این بیانیه آمده است: «ما گزارش‌ها در خصوص تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان ایرانی در تعدادی از شهرهای این کشور را دنبال می‌کنیم و [دولت] آمریکا بازداشت معترضان در ایران را به شدت محکوم می کند!»

در ادامه این بیانیه آمده است: «روز چهاردهم ژوئن ۲۰۱۷، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در گزارشی به کنگره تصدیق کرد که از عناصری در داخل ایران که بتوانند باعث انتقال صلح آمیز حکومت [در ایران] شوند، حمایت خواهد کرد. امروز وزیر خارجه بار دیگر حمایت عمیق خود را از مردم ایران تکرار کرد!»


پی نوشت:
1)http://khorasannews.com/newspaper/page/19719/16/600530/0
2)https://www.mehrnews.com/news/4186058
3)http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961008001023
Share/Save/Bookmark