توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64342
يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
ابلاغ الکترونیکی 85 درصد اوراق قضایی در کرمانشاه/ پرونده «آسیه پناهی» منتظر نظریه پزشکی قانونی است
دادستان کرمانشاه گفت: حدود 85 درصد اوراق قضایی در این استان به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود.
ابلاغ الکترونیکی 85 درصد اوراق قضایی در کرمانشاه/ پرونده «آسیه پناهی» منتظر نظریه پزشکی قانونی است
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، شهرام کرمی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص فرایند الکترونیکی شدن خدمات در دادگستری و محاکم قضایی استان، اظهار داشت: دستگاه قضایی سعی کرده تعداد ترافیک و مراجعه کنندگان را به صورت برون‌سپاری تا حدودی کاهش دهد.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی بدین منظور از چند سال قبل در راستای الکترونیکی کردن دادرسی فعالیت می‌کند، اما بعد از شیوع ویروس کرونا و اهمیت این موضوع سرعت گرفته است.

دادستان کرمانشاه گفت: یکی از اقدامات مهم برای رسیدن به این هدف تاسیس دفاتر خدمات قضایی در خارج از دادگستری بوده که مردم در این دفاتر شکایت خود را در سامانه ثنا (ثبت‌نام الکترونیک) ثبت می‌کنند و تا زمانی که اخطار از طریق پیامک صادر نشود نیاز به مراجعه به دادسرا و دادگاه نیست.

«ثنا» سامانه‌ای برای مشاهده تا پیگیری ابلاغ قضایی

وی در توضیح سامانه ثنا، تصریح کرد: ثبت در این سامانه با کد ملی و سایر مشخصات و آدرس است و صرفا به منظور ابلاغ و اخطار از طریق پیامک است و دیگر نیازی به مراجعه مامور انتظامی یا مامور ابلاغ به درب منزل نیست.

کرمی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی از طریق ایجاد دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی و سامانه سنا که ابلاغ الکترونیکی است وارد عمل شده و روزبه‌روز در حال گسترش است و لازمه آن این است که مردم در این سامانه ثبت‌نام کند.

دادستان کرمانشاه یادآور شد: به عنوان نمونه در بحث ابلاغ اوراق قضایی که یک چالش بسیار بزرگ با معضلات خاص خود بود الان در دادگستری کل استان به صورت میانگین نزدیک به 85 درصد به صورت الکترونیکی است که اگر مردم همکاری کنند و در سامانه سنا ثبت‌نام کنند در آینده نزدیک این رقم به 100درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر در این سامانه ثبت‌نام کنید در هر کجای ایران در هر مرجع قضایی علیه شما دادخواستی مطرح شود بلافاصله پیامک آن ارسال شده و با اطلاع از موضوع تدارک دفاع از خود را خواهید دید و احقاق حق می‌کنید.

کرمی از عموم مردم خواست قبل از هر اتفاقی در سامانه ثنا ثبت‌نام کنند و افزود: بعد از ثبت‌نام پیامک تایید ثبت‌نام ارسال می‌شود و از طریق تلفن همراه اخطاریه، احضاریه و هرگونه اوراق قضایی در سامانه ثنا قابل مشاهده است.

وی در ادامه در خصوص پرونده آسیه پناهی، شهروند حاشیه‌نشین که 30 اردیبهشت‌ماه امسال هنگام تخریب سکونتگاه غیرمجاز در شهرک فدک کرمانشاه فوت کرد، اظهار داشت: پرونده خانم پناهی با حواشی خود، سیر قضایی را طی کرده، پاسخ پزشکی قانونی مرگ بر اثر عوارض قلبی و نارسایی شدید قلبی (سکته قلبی) بوده است.

کرمی افزود: اما سوال دستگاه قضایی و بازپرس از پزشکی قانونی این است که آیا این عملیات که برای تخریب انجام شده و استرس‌هایی که به این خانم وارد شده در تسریع مرگ نقش داشته است؟ چقدر به آن سرعت بخشیده؟ و چه مقدار در مرگ موثر بوده است؟

دادستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی قرار است ظرف یک هفته آینده با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی خود، پاسخ دستگاه قضا را بدهد که اگر پاسخ مثبت باشد کیفرخواست از طرف دادستانی صادر و برای تعیین مجازات به دادگاه کیفری ارسال می‌شود.
Share/Save/Bookmark