توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 50932
يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
منصوری: جودو «زودپز» نیست که نتیجه‌گیری در آن سریع به بار بیاید/ نباید فراموش کنیم جودوی ایران به ورطه فراموشی سپرده شده بود
سرمربی تیم ملی جودوی کشورمان گفت: در مسابقات و اردوها شاهد تغییر فنی مثبت بازیکنان بودیم، اما جودو مانند زودپز نیست که نتیجه‌گیری در آن سریع به بار بیاید.
منصوری: جودو «زودپز» نیست که نتیجه‌گیری در آن سریع به بار بیاید/ نباید فراموش کنیم جودوی ایران به ورطه فراموشی سپرده شده بود
به گزارش خط نیوز؛ محمد منصوری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، در مورد نتایج تیم ملی جودو در مسابقات گرندپری گرجستان و ترکیه اظهار داشت: خدا را شکر در مجموع نتایج تیم ملی خوب بود. ما در گرجستان موفق به کسب دو عنوان پنجمی و یک نقره توسط جواد محجوب شدیم که این مدال باعث صعود جواد در رنکینگ فدراسیون جهانی شد. از نظر من مدال نقره محجوب در گرجستان نیز باید تبدیل به طلا می‌شد و او مقابل اسطوره جودوی گرجستان و نفر دوم رنکینگ جهانی با اینکه جلو بود، اما با غافلگیری نتیجه را واگذار کرد.

وی تصریح کرد: در مسابقات گرندپری آنتالیا نیز محجوب مجدداً خوش درخشید و ضمن راهیابی به دیدار نهایی در امتیاز طلایی نتیجه را به حریف خود واگذار کرد. دلیل باخت او نیز خون‌ریزی بینی‌اش بود که باعث شد چند بار مبارزه متوقف و بازی از دستش خارج شود. در مجموع قسمت این بود که محجوب با دو مدال نقره به رشد خود ادمه بدهد و در جایگاه هفدهم رنکینگ قرار بگیرد.

سرمربی تیم ملی جودو با اشاره به عملکرد سایر شاگردانش گفت: بریمانلو در ترکیه خوش درخشید و نمایش خوبی را از خود ارائه کرد. در حال حاضر بریمانلو به رتبه بیست‌ویکم رنکینگ صعود کرده است و با مدال برنز مسابقات گرندپری ترکیه نشان داد سرمایه‌گذاری روی او جواب داده و به نتیجه‌گیری نزدیک شده است. خجسته نیز در آنتالیا بعد از ضربه کردن حریف مونته‌نگرویی خود در دور اول به دلیل دو بار کم کردن وزنش در یک هفته مقابل حریف گرجستانی دچار اُفت شد و نتیجه را واگذار کرد.

منصوری در ادامه بیان کرد: در وزن 66- کیلوگرم، قاسم نوری‌زاده نیز در کنار خجسته حضور داشت، اما متأسفانه عملکرد خوبی نداشت و در دوم رقابت‌ها حذف شد. در وزن 60- کیلوگرم نیز از علی قلی‌پور جوان که تا یک سال آینده همچنان عضو تیم جوانان است استفاده کردیم که عملکرد بدی نداشت و به مقام هفتم رسید. قلی‌پور در مسابقات یادشده مقابل نمایندگان افغانستان و قرقیزستان به برتری دست یافت، اما نشان داد هنوز جوان است و خیلی کار دارد و باید به تجربیاتش اضافه کند تا مشکل کمبود بازیکن ما در این وزن برطرف شود.

وی ادامه داد: در وزن 90- کیلوگرم نیز وحید نوری در مسابقات گرجستان و ترکیه حضور داشت. نوری در مسابقات گرجستان انصافاً قرعه سختی داشت و با شکست مقابل حریف برزیلی در گام نخست از دور رقابت‌ها کنار رفت تا حریفش در نهایت به مقام قهرمانی دست پیدا کند. نوری با وجود شکست مقابل حریف برزیلی جنگندگی خوبی داشت و به گفته همگان اصلاً از قبل بازنده نبود و با ترس به مصاف حریف خود نرفت. نوری برخلاف عملکرد خوب در گرجستان در مسابقات آنتالیا عملکرد خوبی نداشت.

سرمربی تیم ملی جودوی کشورمان با اشاره به مصدومیت رامین صفویه و نقش آن در شکستش تصریح کرد: رامین صفویه نماینده وزن 100- کیلوگرم کشورمان که توسط خود ما از تیم جوانان به تیم ملی اضافه شد بعد از پشت سر گذاشتن عمل سنگین دستش دوباره در مسابقات حاضر شده بود. در گرجستان رامین قرعه سختی داشت و نتیجه را واگذار کرد. در ترکیه نیز می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد، اما از کتف سالم خود دچار در رفتگی شد که مجبور به جا انداختن آن شدیم. در این وزن حمید سجادی‌فر نیز برای اولین بار به مسابقات بین‌المللی اعزام شده بود. سجادی‌فرد در این مسابقات در دور اول از سد حریف اسلواک خود گذشت و در گام دوم به مصاف حریف کوبایی رفت و با وجود جلو بودن از حریفش در خاک گیر افتاد و نتیجه را واگذار کرد.

منصوری با ابراز رضایت از رشد صعودی تیم ملی جودو، گفت: رشد صعودی ما همچنان ادامه دارد، اما موفقیت در رشته جودو زمان‌بر است و با گذشت زمان این رشد مشخص خواهد شد. اگر بخواهیم از ترس باخت نفرات خود را به مسابقات اعزام نکنیم هیچ رشدی نخواهیم داشت و باید ترس خود را از باختن کنار بگذاریم تا شاهد رشد بازیکنان خود باشیم.

وی در خصوص حذف ملایی در مسابقات آنتالیا و نیاز به استراحت این بازیکن عنوان کرد: در مسابقات گرجستان ما به ملایی استراحت دادیم و او در اردوی ایران حضور داشت و تمرینات خوبی را نیز انجام داده بود. در مسابقات ترکیه نیز او تصمیم گرفت با سبک و تاکتیک جدیدی کار کند که متأسفانه جواب نداد. نمی‌شود با یک باخت توانایی ملایی را که یکی از بهترین‌های جهان است، زیر سؤال ببریم. باید قبول کنیم یک ورزشکار نمی‌تواند همیشه در اوج باشد و نهایت اوج یک ورزشکار نخبه در جهان سه بار در سال است. ملایی با شکست در ترکیه نیز چیزی را از دست نداده و همچنان از دید ما بهترین است.

سرمربی تیم ملی جودوی کشورمان تأکید کرد: ملایی نیز یک ورزشکار است و از پوست و استخوان تشکیل شده. او آهن نیست که همیشه توقع یک روند را از وی داشته باشیم. اگر بخواهیم به او نیز بیش از حد استراحت بدهیم عواقب دیگری خواهد داشت و از کوران مسابقات دور خواهد شد. هیچ ورزشکاری از کسب مدال بدش نمی‌آید، اما مدال گرندپری ترکیه جزو هدف‌گذاری ملایی نبود.

منصوری در خصوص انتقاداتی که به عملکرد او وجود دارد، گفت: عملکرد آدم‌ها به مرور زمان مشخص خواهد شد و باید در این زمینه نیز صبور بود. این انتقادات نیز توسط کسانی مطرح می‌شود که همچنان معتقد هستند مدال‌های ما همانند گذشته توسط محجوب و ملایی کسب می‌شود. در حالی که محجوب یک سال جودو را کنار گذاشته و به دنبال زندگی خود رفته بود. او در بازگشت به تیم ملی نیز تغییر وزن داد و در وزن جدید از نو شروع کرد. این دوستان در خصوص ملایی چرا به این موضوع اشاره نمی‌کنند که قبل از حضور ما او به هر مسابقه‌ای می‌رفت عملکرد خوبی نداشت و نتیجه نمی‌گرفت؟

وی خاطر نشان کرد: غیر از این نفرات نیز بریمانلو به ما اضافه شده است که موفق به کسب مدال در ترکیه شد و خجسته نیز تا عنوان پنجمی ارتقا داشته است. در حال حاضر نیز با یک کادر خوب متشکل از بدنساز با علم و حضور آندره که تجربه سه دوره حضور در مسابقات المپیک را دارد به خوبی در حال کار کردن هستیم، اما همان‌طور که اشاره کردم نتیجه‌گیری در این رشته زمان‌بر است.

سرمربی تیم ملی جودو با اشاره به حمایت رئیس فدراسیون جودو از خود گفت: صددرصد حمایت‌های درخشان باعث دلگرمی کادر فنی تیم ملی است. اگر حمایت درخشان و رودکی نباشد حرکت رو به جلوی مطمئنی نخواهیم داشت، اما خوشبختانه این عزیزان وقتی می‌بینند ما طبق برنامه در حال جلو رفتن هستیم به خوبی از ما حمایت می‌کند. درخشان با وجود مشکلات فدراسیون تمام تلاش خود را برای انجام برنامه‌ و اعزام تیم‌های ملی انجام می‌دهد و در حال حاضر نیز تیم‌های نوجوانان پسر و نوجوانان و جوانان دختر ما در ازبکستان حضور دارند و قرار است جوانان‌مان نیز به قزاقستان اعزام شوند.

منصوری در پایان خاطر نشان کرد: تیم بزرگسالان نیز از سال گذشته حضور با برنامه و مستمری در تورنمنت‌های مختلف داشته و طبق برنامه در حال پیشبرد اهداف خود است. ما نیز در مسابقات و اردوها شاهد تغییر فنی مثبت بازیکنان بودیم، اما جودو مانند زودپز نیست که نتیجه‌گیری در آن سریع به بار بیاید. نباید فراموش کنیم جودوی ایران به ورطه فراموشی سپرده شده بود و جودوی دنیا چه فاصله‌ای از ما گرفته بود. نباید فراموش کنیم درخشان در شرایطی جودو را تحویل گرفت که برخلاف امروز سر و شکلی نداشت. قطعاً با ادامه این روند در آینده نتایج بهتر و مدال‌های بیشتری را نیز کسب خواهیم کرد.
Share/Save/Bookmark