توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64513
دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۴
مسجد تاریخی "نظام" کرمانشاه مرمت شد
مسجد تاریخی "نظام" کرمانشاه مرمت شد
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از اتمام مرمت مسجد تاریخی نظام در کرمانشاه خبر داد.

داوود حسنی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به اتمام عملیات مرمت مسجد تاریخی نظام در کرمانشاه، اظهارکرد: این مسجد از جمله مساجد تاریخی کرمانشاه واقع در محله قدیمی فیض‌آباد است که به علت قدمت زیاد هرچند سال یکبار مورد مرمت و نوسازی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: آخرین بار سال 1391 این مسجد به همراه 10 مسجد تاریخی دیگر با اختصاص اعتبار مورد نیاز مرمت و نوسازی شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان اضافه کرد: باتوجه به گذشت زمان و نیاز این مسجد تاریخی به مرمت اضطراری، برنامه مرمتی آن را با جذب اعتبار اولیه 500 میلیون ریال در دستور کار قرار دادیم.

وی بااشاره به آغاز مرمت مسجد تاریخی نظام از دو ماه پیش، افزود: مهمترین خطری که این مسجد را تهدید می‌کرد، بحث رطوبت و نم زدگی بود، برای همین در گام اول به رفع این خطر پرداختیم.

حسنی تاکید کرد: رطوبت و نم زدگی باعث پوسیدگی تیرهای سقف و بخش خرپشته مسجد شده بود، بنابراین در پروژه مرمت این مسجد اقدام به برداشتن تیرهای پوسیده و نصب تیرهای جدید کردیم. هچنین در ضلع جنوبی مسجد نیز دیوارکشی و نماسازی انجام گرفت.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه در سنوات گذشته بخشی از آجرهای این مسجد رنگ آمیزی شده بود و این رنگ‌ها به مرور می‌تواند باعث آسیب دیدگی آجرها شود، پاکسازی رنگ ها از روی آجرها را اجرا کردیم و از سوی دیگر ایزوبام و تعویض ناودان‌ها نیز انجام شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان در پایان یادآورشد: هرچند در این مرحله مرمت اضطراری مسجد را انجام دادیم، اما بخش‌های دیگری از این مسجد نیاز به مرمت‌هایی دارد که به مرور و با اختصاص اعتبار مورد نیاز مرمت آن را اجرا خواهیم کرد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark