توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62263
چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
ایران چه گزینه‌هایی برای کاهش تعهدات برجامی دارد؟
رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گزینه‌های ایران برای کاهش تعهدات برجامی را تشریح کرد.
ایران چه گزینه‌هایی برای کاهش تعهدات برجامی دارد؟
حجت الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه ایران در کاهش تعهدات برجامی خود گزینه‌های متعددی را روی میز دارد، گفت: به طور نمونه نیاز قطعی کشور برای غنی‌سازی 20 درصد است که البته در حال حاضر از 3/67 درصد غنی‌سازی عبور کرده‌ایم که یکی از گزینه‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی می‌تواند آغاز غنی‌سازی 20 درصد باشد.
وی با تاکید براینکه ایران گام سوم کاهش تعهدات برجام را قطعاً محکم‌تر از گام‌های اول و دوم برخواهد داشت، ادامه داد: باید گام‌های خود در کاهش تعهدات برجامی را به‌گونه‌ای برداریم که برای طرف‌های غربی بازدارنده باشد و آنها متوجه شوند که به تعهدات خود در یک قرارداد بین‌المللی باید عمل کنند.

نماینده مردم قم در مجلس با اعلام اینکه دومین گزینه‌ای که ایران می‌تواند در گام سوم کاهش اجرای تعهدات برجامی خود عملیاتی کند نصب سانتریفوژهای نسل جدید است، اضافه کرد: نسل جدید سانتریفوژها که همان آی آر 6 و آی آر 8 است را می‌توان در مراکز هسته‌ای کشورمان نصب کرد و از آنها در جهت مقاصد صلح‌آمیز هسته‌ای خودمان استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی اضافه کرد: سومین گزینه‌ای که ایران در کاهش تعهدات برجامی می‌تواند انجام دهد، افزایش با سرعت حجم ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده است و بعد از آن هم اقدام بعدی می‌تواند کاهش تعهدات در مقابل آژانس بین‌المللی انرژی اتم باشد.

حجت‌الاسلام ذوالنور تصریح کرد: در برجام ما یک بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را پذیرفته‌ایم که می‌توانیم به آن نیز خاتمه بدهیم و همچنین ایران می‌تواند پروتکل الحاقی را به تعلیق دربیاورد.

وی درباره پیشنهاد فرانسه برای ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای خرید نفت ایران نیز گفت: فرانسوی‌ها درباره این پیشنهاد شروطی داشته‌اند که قطعاٌ به دولت این اجازه داده نخواهد شد که چنین کاری را انجام دهد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark