توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48349
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۴
گزارش ویژه از مرکز آمار و وزارت کار/ ۱میلیون و ۶۰۳هزار نفر در "دولت رکود" بیکار شدند
علی ربیعی وزیر کار از ایجاد ۲میلیون شغل در این دولت خبر داد. مرکز آمار ایران هم اشتغال خالص ایجادشده در این دولت را ۳۹۷هزار شغل اعلام کرده است، بنابراین در این دولت حدود یک‌میلیون و ۶۰۳هزار نفر بیکار شدند.
گزارش ویژه از مرکز آمار و وزارت کار/ ۱میلیون و ۶۰۳هزار نفر در "دولت رکود" بیکار شدند
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، روز گذشته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران و کارآفرینان با مقام معظم رهبری خبر داد: در چهار سال گذشته حدود 2 میلیون شغل در کشور ایجاد شد اما با توجه به ورودی‌های جمعیت، این مقدار شغل پاسخ‌گوی نیازها نیست.

یکی از مهمترین وظایف دولت‌ها در بحث اشتغالزایی، کنار ایجاد شغل جدید، حفظ اشتغال موجود است که با فرض درست بودن آمار وزیر کار، دولت یازدهم در این مدت 2 میلیون شغل جدید ایجاد کرده است.

ولی اگر بخواهیم به عملکرد دولت در خصوص حفظ اشتغال موجود بپردازیم، باید به گزارش رسمی مرکز آمار ایران مراجعه کنیم که آمار اشتغالزایی خالص را اعلام می‌کند. رقم "اشتغال خالص" از کم کردن آمار افراد بیکارشده از میزان اشتغالزایی جدید حاصل می‌شود.

بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران، رقم اشتغال خالص دولت یازدهم از تابستان 92 که شروع به کار کرده تا پایان سال 95 حدود 397 هزار شغل بوده است، بنابراین دولت یازدهم کنار ایجاد 2میلیون شغل جدید، موجب بیکاری یک‌میلیون و 603هزار نفر دیگر هم شده تا رقم اشتغالزایی خالص به 397هزار نفر برسد.

طبق گزارش رسمی مرکز آمار ایران، در تابستان سال 92 جمعیت فعال کشور 24میلیون و 754هزار نفر، جمعیت بیکار 2میلیون و 563هزار نفر و کل جمعیت شاغل کشور 22میلیون و 191هزار نفر بوده است.

همچنین، طبق گزارش رسمی مرکز آمار ایران در پایان سال 95 یعنی پس از 42 ماه جمعیت فعال کشور به 25میلیون و 791هزار نفر رسید که از این میزان 3میلیون و 203هزار نفر بیکار و 22میلیون و 588هزار نفر شاغل بوده‌اند، یعنی در این دولت به‌طور خالص طی سه سال و نیم تنها 397هزار شغل ایجاد شده است.
Share/Save/Bookmark