توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 51930
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸
روسیه در پسابرجام چه مسیری را در پیش می گیرد؟/ تل آویو - مسکو، دوستان دیرینه!
ارتباطات نزدیک روسیه با رژیم صهیونیستی از دیگر عواملی است که بر نوع روابط این کشور با ایران اثرگذار است. به عنوان نمونه برخی تحرکات اخیر صهیونیست ها در سوریه علیه محور مقاومت را عده ای از تحلیل گران نتیجه مراودات مسکو-تل آویو می دانند. بخش عمده‌ای از جمعیت سرزمین های اشغالی، روس‌های یهودی هستند که به نوشته یورو نیوز روسیه کماکان از آن‌ها به‌عنوان «یهودیان دیاسپورا (پراکنده و مهاجر)» یاد می‌کند.
روسیه در پسابرجام چه مسیری را در پیش می گیرد؟/ تل آویو - مسکو، دوستان دیرینه!
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز، امیرحسین یزدان‌پناه: روابط ایران و روسیه در دهه اخیر و به خصوص سال های گذشته بر سر موضوعات مختلف عرصه تحولات بسیار مهم و گاه نقطه عطف در تعاملات 2 کشور بوده است. از جمله بارزترین همکاری های تهران و مسکو، در بحران سوریه و مبارزه با تروریسم در این کشور است که در بالاترین سطح نظامی، امنیتی و سیاسی ایران و روسیه با یکدیگر در ارتباط بوده اند.

به گزارش جهان نيوز، در عرصه اقتصادی نیز روابط ایران و روسیه در حد مطلوبی بوده و تفاهمات و توافق نامه های اقتصادی میان دو کشور از جمله نقاط قوت حوزه تجارت ایران است، هرچند فضای اقتصادی و تجاری ایران به ویژه در زمینه های کشاورزی چندان که باید و شاید نتوانست از شرایطی که پس از برخی تحریم های اروپایی علیه روسیه ایجاد شد، استفاده کند اما این حوزه نقاط قابل اتکایی دارد. مبادلات تجاری دوکشور حدود یک میلیارد دلار در سال برآورد می شود اما سهم روسیه در صادرات به ایران حدود 1.5 برابر صادرات ایران به روسیه است.

همچنین از جمله توافقات اقتصادی مهم دو کشور می توان به قرارداد نفتی اشاره کرد که براساس آن ایران در ازای صدور نفت خام، از روسیه کالا وارد می کند. اواخر فروردین ماه امسال الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که «تحویل اولین محموله نفت خام ایران به این کشور ذیل قرار داد مبادله نفت با کالا به اتمام رسیده و طرفین قرارداد تصمیم دارند که این قرارداد را برای پنج سال دیگر تمدید کنند. با تمدید این توافق طرفین نیازی به استفاده از دلار در مبادلات خود نخواهند داشت.»

چرخش های سیاسی در روابط 2 کشور
با این حال همواره روابط ایران و روسیه در فضای داخلی دو کشور دارای برخی حواشی و مخالفت هایی بوده است، از جمله در داخل ایران، برخی جریان های سیاسی غربگرا اساسا مخالف روابط با روسیه هستند و توجیه این مخالفت را نیز نوع روابط دوپهلو و غیرقابل اعتماد روس ها در دوره قاجار بیان می کنند.

در آن سوی آب های دریای خزر، در روسیه نیز برخی فعالان و تصمیم گیران سیاسی معتقدند که جریان هایی در ایران هستند که مخالف قرابت ایران و روسیه اند و به محض آن که از غرب چراغ سبز ببینند به سمت غرب و کشورهای غربی اروپا چرخش پیدا می کنند. یورو نیوز به تازگی در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشته است: «واقعیت این است که نخبگان سیاسی روسیه این موضوع را درک کرده‌اند که جریان اصلاحات و روشنفکری در ایران نه تنها بر بهبود و گسترش مناسبات خود با غرب و آمریکا تمرکز دارد، بلکه همواره به روسیه نوعی بدبینی دارد و این کشور را شریک قابل اعتمادی برای منافع خود نمی‌داند... از این رو روس‌ها هیچ‌گاه ایران را به عنوان شریکی پایدار برای خود قلمداد نکرده اند و سیاست خارجی تهران را راهبردی نمی‌دانند؛ چرا که هرگاه چراغ سبز باشد برخی در ایران به سوی غرب حرکت می‌کنند و اگر با چراغ قرمز مواجه شدند، شتابان به سمت روسیه دور می‌زنند.»

هرچند برخی در ایران معتقدند که دولت پس از برجام آن طور که باید و شاید در روابط تجاری و اقتصادی و سیاسی نگاه به شرق نداشته است اما در مقابل برخی هم معتقدند که روس ها همواره شرکای قابل اعتمادی نبوده اند و صرفا در بزنگاه ها از کارت ایران استفاده می کنند.

تابناک در این زمینه این طور آورده است: «روس ها در دوران پیشابرجام همواره از کارت ایران به نفع خود استفاده می کردند و در بزنگاه های حساس ـ که ایران نیاز مبرم به حمایت آن ها داشت ـ امتیازاتی از ایران می گرفتند! با این حال، پس از امضای توافق هسته ای، روس ها که دایره بازیگری و روابط جهانی ایران را گستره تر می دیدند و نظاره گر گسترش روابط ایران با بازیگران رقیب خود بودند، خواهان گسترش روابط خود با ایران شدند.»

تابناک دربخش دیگری از تحلیل خود آورده است:«به نظر می رسد، هر زمانی که ایران وارد تنگناها و شرایط حساس بین المللی می شود، روس ها فاصله خود در همکاری های استراتژیک با ایران را بیشتر می کنند و در مقابل در وضعیت های نرمال آن ها تلاش می کنند، گوی سبقت در روابط خود با تهران را از دیگران و به ویژه اروپایی ها بربایند!...اکنون که ایران نیاز به حمایت گسترده دیپلماتیک در سطح جهانی برای مقابله با سیاست های یک جانبه ترامپ دارد، روس ها قرار است همان سیاست بازی با کارت ایران را در پیش بگیرند؟ یا این که آن ها قاطعانه از ایران حمایت خواهند کرد؟ این پرسشی است مهم که هرگونه پاسخ قطعی به آن نمی تواند دقیق باشد.»

البته در نوع روابط روسیه با ایران عوامل دیگری هم اثرگذار است. اکنون روابط روسیه با اروپا و آمریکا در مسائل مختلف نظیر موضوع جزیره کریمه، اوکراین، انتخابات آمریکا، سپر دفاع موشکی اروپا، ناتو و ... در شرایط مناسبی قرار ندارد و حتی آمریکا و اروپا علیه روسیه تحریم هایی وضع کرده اند که حتی شامل مواد غذایی، میوه و ... نیز می شود. روابط میان این دوطرف در حدی است که هر موضوعی می تواند تبدیل به بحران شود، جایی که ماجرای سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روسیه در انگلیس تبدیل به یک بحران جهانی شد. بنابراین برخی در روسیه حتی معتقدند که خروج آمریکا از برجام می تواند فشار به روسیه را کم کند. فئودور لوکیانوف، رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه از جمله کسانی است که در مسکو چنین دیدگاهی دارد: « خروج آمریکا از برجام نه تنها به روسیه لطمه‌ای وارد نمی‌کند، بلکه حتی می‌تواند اعمال فشار واشنگتن بر روسیه را تضعیف می‌کند.» (یورونیوز؛ 12 می 2018)

تل آویو - مسکو، دوستان دیرینه
البته این همه ماجرا نیست. ارتباطات نزدیک روسیه با رژیم صهیونیستی از دیگر عواملی است که بر نوع روابط این کشور با ایران اثرگذار است. به عنوان نمونه برخی تحرکات اخیر صهیونیست ها در سوریه علیه محور مقاومت را عده ای از تحلیل گران نتیجه مراودات مسکو-تل آویو می دانند. بخش عمده‌ای از جمعیت سرزمین های اشغالی، روس‌های یهودی هستند که به نوشته یورو نیوز روسیه کماکان از آن‌ها به‌عنوان «یهودیان دیاسپورا (پراکنده و مهاجر)» یاد می‌کند. حتی زبان روسی پس از زبان عبری و زبان عربی، سومین زبان پراستفاده در ساکنان سرزمین های اشغالی است، از این رو این وابستگی و پراکندگی جمعیتی در سیاست مسکو در قبال اسرائیل تاثیر چشمگیری دارد.

رویکرد روسیه در قبال برجام
با این حال درباره برجام، مواضع روسیه، بسیار نزدیک به ایران و در نقطه مقابل اسرائیل و آمریکاست. مسکودر بند ۹۴ سند راهبردی سیاست خارجی سال 2018 خود تاکید کرده است که در خصوص ایران بر اجرای مداوم برجام متناسب با تصمیمات شورای حکام آژانس انرژی اتمی پافشاری می‌کند. برهمین اساس در همان ساعات اولیه که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر از خروج این کشور از توافق بین المللی هسته ای 1+5 با ایران را داد، «ولادیمیر چیژوف» نماینده دایم روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد: تلاش ها برای حفظ برجام پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران نیز ادامه خواهد داشت. براساس گزارش ایرنا، بامداد چهارشنبه گذشته نیز وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای با اشاره به این که ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است، اعلام کرد که آمریکا بار دیگر برخلاف خواست اکثریت کشورها و صرفا در جهت منافع کوته بینانه و سودجویانه خود اقدام می‌کند و معیارهای بین المللی را نادیده می گیرد. روسیه در ادامه این بیانیه افزود که این کشور به طور همه جانبه از برجام حمایت می کند و با ابراز تاسف شدید، اعلام می کند که اقدامات واشنگتن به اعتماد بین المللی به آژانس بین المللی انرژی اتمی که در جریان اجرای برجام دایم مهارت عالی خود را به اثبات رساند، ضربه می زند.سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز یک روز پس از اعلام تصمیم ترامپ، در جمع خبرنگاران گفت که روسیه به طرح اقدامات مشترک و جامع درباره برنامه هسته ای ایران پایبند خواهد ماند.

همزمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز جمعه گذشته در تماس های جداگانه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره اقدام اخیر آمریکا گفت وگو کرد و آندره کلیشاس رئیس کمیسیون قانون گذاری شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) هم اعلام کرد: موضع کشورهای اروپایی در مقابل فشار آمریکا برای خروج از برجام، آزمونی برای نشان دادن حق حاکمیت اروپاست.

هرچند تابناک در تحلیلی نوشته است که «نخستین نشانه از چرخش سیاست روس ها در قبال ایران، هنگامی ظاهر شد که به رغم اینکه ایران بارها اعلام کرد با هرگونه توافق الحاقی در برجام مخالف است، الجزیره از قول معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو برای بررسی توافقی الحاقی در ساختار توافق هسته‌ای آمادگی دارد» اما ظاهرا مقامات دیگر روسیه چنین موضعی ندارند. براساس گزارش رادیوفردا، دو روز پس از اعلام آمریکا برای خروج از برجام ولادیمیر یرماکوف، دبیرکل اداره منع گسترش سلاح‌‌های اتمی در وزارت خارجه روسیه روز جمعه گفت:‌ «ما فکر نمی‌کنیم خروج آمریکا از برجام پایان این توافق باشد.

حتی ممکن است به لحاظ اقتصادی کار را راحت‌تر کند چرا که ما هیچ‌گونه محدودیتی در همکاری و معامله اقتصادی و تجاری با ایران نداریم... ما دیگر در همه زمینه‌ها همکاری دوجانبه خواهیم داشت. از جمله: انرژی، حمل‌ونقل، فناوری‌های نوین و داروسازی.»او افزود:‌«اگر آمریکا توافقی را نقض کند که حمایت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پشت آن است، این آمریکاست که باید عواقب ناشی از آن را شاهد باشد. نه ایران، نه چین، نه روسیه و نه کشورهای اروپایی نباید خسارتی ببینند.»

ظریف: اختلاف نظرها، مانع روابط راهبردی با روسیه نیست
وزیر خارجه کشورمان دیروز در مسکو بود. محمدجواد ظریف دو روز پیش قبل از ورود به مسکو گفته بود: «با روس‌ها همواره درباره مسائل منطقه‌ای رایزنی داریم و با دیگران هم داریم؛ کما این که ممکن است اختلاف نظرهایی هم باشد اما مانع روابط راهبردی ما با روسیه نیست.» نتایج مذاکرات او با طرف های روس پس از مذاکراتش با مقامات پکن، می تواند راهگشای مذاکراتی باشد که امروز در بروکسل و میان ایران و تروئیکای اروپایی برگزار می شود، هر اندازه که چین و به خصوص روسیه که قرابت بیشتری با ایران دارد، در حمایت از ایران در مقابل اروپایی ها صراحت و قاطعیت به خرج دهد، به همان اندازه می توان به وفاداری این کشورها اطمینان داشت.باید منتظر ماند و دید.(1)


پی نوشت:
1)http://khorasannews.com/newspaper/page/19819/9/613578/0
Share/Save/Bookmark