توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62720
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر زنجان:
مچ‌گیری یا تعطیلی، هدف نظارت بر مراکز ترک اعتیاد نیست
مچ‌گیری یا تعطیلی، هدف نظارت بر مراکز ترک اعتیاد نیست
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر زنجان گفت: مچ‌گیری یا تعطیلی، هدف نظارت بر مراکز درمانی ترک اعتیاد نیست.

فاطمه رضایی در جلسه شورای فرعی مبارزه با موادمخدر شهرستان خرم‌دره با تأکید بر ضرورت برداشتن گام‌های محکم‌تر در حوزه مبارزه با موادمخدر و آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: مردم ما انتظار نمود بیرونی این تلاش‌ها را دارند.

این مسئول با اشاره به فعالیت هفت مرکز درمان سرپایی اعتیاد در خرم‌دره، ادامه داد: یکی از کارهایی که در استان پیگیر آن هستیم، برآورد تعداد بانوانی است که با مشکل اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند که اغلب آن‌ها برای درمان اعتیاد در وهله اول به مراکز درمانی ترک اعتیاد مراجعه کرده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که هر چه در حوزه پیشگیری گام برداریم در حوزه درمان و مقابله کار راحت‌تری در پیش خواهیم داشت، تصریح کرد: ورزش یکی از راهکارهایی است که می‌تواند در حوزه پیشگیری نقش موثری ایفا کند.

این مسئول با بیان این‌که امسال سه موضوع در اولویت کاری شورای مبارزه با موادمخدر در کشور و متعاقب آن در استان قرار دارد، ادامه داد: یکی از این رویکردها در حوزه پیشگیری، بحث یاری‌گران زندگی است که از ابتدای مهرماه به کل کشور با اولویت آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

رضایی با اشاره به توجه به نقش دهیاران و شوراهای اسلامی در حوزه پیشگیری در روستاها، ادامه داد: باید آموزش‌های لازم در راستای پیشگیری از کاشت خشخاش و گل در روستاها به دهیاران تا آخر آبان‌ماه ارائه شود، زیرا برخی از کشاورزان با ناآگاهی اقدام به کاشت می‌کنند و از مجازات‌های آن اطلاعی ندارند.

این مسئول با تاکید بر این‌که نظارت بر مراکز درمانی باید با دقت انجام شود، افزود: خرم‌دره از شهرستان‌هایی است که نظارت جدی در این حوزه دارد که این نظارت‌ها باید مستمر باشد.

وی با تاکید بر اینکه هدف از نظارت‌ها بر مراکز درمانی، مچ‌گیری و یا تعطیلی آن‌ها نیست، تصریح کرد: تعطیلی مراکز درمانی ترک اعتیاد برابر با تقویت بازار آزاد و عطاری‌ها و توزیع مواد دارویی غیراستاندارد است که آسیب آن به مراتب بیشتر از موادمخدرها است.

فرماندار خرم‌دره نیز در ادامه این جلسه با اشاره به مشکلات جامعه و خانواده‌هایی که فرزند یا سرپرست آن‌ها با مشکل اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کند، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی در گستره سیاسی و جغرافیایی دنیا بحث موادمخدر و گرایش مردم به‌ویژه جوانان به سمت این بلای خانمان‌سوز است.

حجت محمدی، از موادمخدر به‌عنوان یکی از تهدیدات اصلی جامعه بشری در عصر حاضر یاد کرد و با تاکید بر ضرورت افزایش توانمندی‌ها و آگاه‌سازی خانواده‌ها و جوانان در این حوزه، گفت: گسترش آگاهی در مبارزه با مصرف موادمخدر، نیازمند همکاری و مساعدت همه مردم و مسئولان در تمامی حوزه‌ها است.

این مسئول با تاکید بر این‌که مبارزه با مصرف موادمخدر زمینه‌ساز پرورش استعدادها و توانمندی‌های فرزندان برومند ایران اسلامی در راه توسعه و آبادانی کشور است، ادامه داد: دشمنان با ترویج مصرف موادمخدر در جامعه در تلاش برای بی‌هویت کردن جوانان هستند.

فرماندار خرم‌دره با بیان این‌که موادمخدر مانند یک موریانه است که از داخل کشور را متلاشی می‌کند، عنوان کرد: در حال حاضر زمان جنگ با توپ و تفنگ نیست و موادمخدر یکی از بهترین ابزارهایی است که دشمنان می‌توانند از آن برای متلاشی کردن کشور از درون استفاده کنند.

وی با اشاره به همسایگی ایران با افغانستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده موادمخدر در جهان، تصریح کرد: بعد از حضور آمریکا، کشت خشخاش از رشد انفجاری 3.5 برابری در افغانستان برخوردار بوده و کشور ما بهترین مسیر ترانزیت این مواد به اروپا است.

فرماندار خرم‌دره با بیان این‌که 10 درصد جمعیت شهر خرم‌دره بیمه ورزشی دارند و این یک امتیاز برای منطقه است، افزود: ورزش سدی محکم در مقابله با آسیب‌های اجتماعی، به‌ویژه اعتیاد است.

وی با اشاره به وجود ورزشکاران ملی‌پوش در شهرستان، ادامه داد: ورزشکاران خرم‌دره در برخی رشته‌ها از جمله ووشو، شاکله تیم‌ملی را تشکیل می‌دهند.

این مسئول با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین هدف شورای هماهنگی موادمخدر شهرستان، ادامه داد: پیشگیری از گرایش افراد به موادمخدر و جلوگیری از بروز معضلاتی که توسط معتادان در جامعه به وجودمی‌آید از مهم‌ترین اهداف در شهرستان است که برای دسترسی به این مهم به همیاری همه اعضای شورای مبارزه با موادمخدر نیاز است.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark