توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63819
پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
سخنرانی سالانه ترامپ به کشمکش بی‌سابقه بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها منجر شد
نمایش بدویت جنتلمن‌ها در کنگره
سومین سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور ترامپ صحنه‌های عجیب دیگری از قطبی شدن شدید رقابت دو حزب و همینطور شخصی شدن کینه‌های میان مقامات دو حزب را به نمایش گذاشت که البته از عوارض طبیعی به حکومت رسیدن شخصیتی پوپولیست است.
نمایش بدویت جنتلمن‌ها در کنگره
به گزارش خط نیوز: رهبر کنگره در واکنش به امتناع رئیس‌جمهور امریکا از دست دادن با او، متن سخنرانی ترامپ را در پایان سخنرانی پاره کرد تا این جلسه در فضای عصبی برگزار شود و بعد هم با تبادل محکومیت دو طرف ادامه یابد. طی سخنرانی هم دموکرات‌ها با دست نزدن و همینطور ترک صحن علنی اعتراض خود را به رئیس‌جمهور امریکا نشان دادند. رئیس مجلس نمایندگان امریکا هم با صدور بیانیه‌ای انتقادی تصریح کرد که نطق ترامپ کلکسیون طولانی از دروغ‌هایی بود که با هدف گمراه کردن مردم امریکا از عملکرد این دولت طراحی شده است. البته عصبانیت دموکرات‌ها دلایلی قابل درک دارد؛ از یک طرف افتضاح انتخاباتی دموکرات‌ها در ایالت آیووا و از طرف دیگر رأی نیاوردن استیضاح ترامپ.

«نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا، سومین سخنرانی سالانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا را کلکسیون طولانی از دروغ‌هایی توصیف کرد که با هدف گمراه کردن رأی‌دهندگان امریکایی از سوابق دولت به ویژه در موضوع خدمات درمانی طراحی شده بود.

بنا به گزارش پایگاه خبری «هیل»، پلوسی درست ساعاتی بعد از سخنرانی بامداد چهار شنبه ترامپ (به وقت تهران) در جلسه مشترک کنگره (مجلس سنا و نمایندگان) با صدور بیانیه‌ای گفت، پیام ترامپ نه‌تن‌ها فریبکارانه بود بلکه نشان داد که رئیس‌جمهور امریکا برای اداره یک دولت دموکرات فاقد صلاحیت است.

در بیانیه پلوسی آمده است: «مانیفست خطا‌های ارائه شده در صفحه به صفحه سخنرانی امشب باید هشداری برای تمامی آن‌هایی باشد که از این رئیس‌جمهور انتظار حقیقت و سیاست‌هایی درخور دولت و مردم امریکا دارند.»
وی ادامه داد: «مردم امریکا انتظار دارند و شایسته رئیس‌جمهوری هستند که شرافت داشته باشد و به آرزو‌های کودکان‌شان احترام گذارد.»

این آدم شرم و حیا ندارد
طرح اوباماکر، در سال ۲۰۱۰ اجرایی شد و ۲۰میلیون نفر در امریکا، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و طبقه متوسط و پایین در این کشور از این بیمه استفاده کردند و شامل حداقل‌های خدمات درمانی نظیر پوشش رایگان خدمات پیشگیرانه، اجبار کارفرمایان به بیمه کردن کارکنان و تخصیص یارانه برای خرید بیمه بود. پلوسی در این خصوص گفت: «به ما گفته شده بود که رئیس‌جمهور پیام مثبتی در زمینه خدمات درمانی دارد، اما سخنرانی امشب ترامپ هیچ حس آرامشی به ۱۳۰ میلیون امریکایی که سابقه بیماری دارند یا خانواده‌های آن‌ها قادر به پرداخت هزینه دارو‌های مورد نیاز خود نیستند، نداد.»

رئیس مجلس نمایندگان امریکا تصریح کرد: «یک بار دیگر، رئیس‌جمهور ترامپ درباره برنامه خود برای از بین بردن برنامه حفاظتی از افراد با سابقه بیماری صادق نبود.»

«جیم مک گاورن» نماینده ایالت ماساچوست و رئیس «کمیته قوانین مجلس نمایندگان امریکا» نیز درباره سخنرانی ترامپ گفت: «این آدم هیچ شرم و حیایی ندارد. منظورم این است که کاری جز دروغگویی بلد نیست. اینجا آمده و شروع به حرف زدن از محافظت از افراد با سابقه بیماری می‌کند. او سه سال گذشته را صرف جلوگیری از محافظت از افراد با سابقه بیماری کرده است. هم‌اکنون اینجا آمده تا قانون مراقبت به صرفه (اوباماکر) را از بین ببرد.»

مک گاورن همچنین ضمن دفاع از اقدام اعتراضی پلوسی که نسخه‌ای از متن سخنرانی ترامپ را در پایان سخنرانی وی پاره کرد، گفت: «شما وقتی سخنرانی را بشنوید که تمامی آن بر قطبی کردن این کشور متمرکز شده باشد و شاهد تبدیل سخنرانی سالانه، به یک راهپیمایی انتخاباتی باشید، چه اقدامی می‌کنید.»

در مقابل مایک جانسون، نماینده جمهوریخواه و رئیس «کمیته مطالعه جمهوریخواهان» گفت: «پلوسی با کارهایش به اختلاف‌ها دامن زده است. پاره کردن متن سخنرانی در نهایت شکل بدی داشت. این کاملاً مغایر با لحن سخنرانی و فضای حاکم بود. این سخنرانی اصلاً یک سخنرانی کاملاً حزبگرایانه نبود. این سخنرانی درباره همه ما امریکایی‌ها و روز‌هایی بهتر برای ما بود؛ بنابراین من واقعاً وقتی پلوسی این کار را کرد متحیر شدم و باورش برایم سخت بود. اکنون لحظه رهبری برای کشور ما است. ما نیاز داریم که اتحاد را در کشور حفظ کنیم و این تصویر مناسبی برای ما نبود.»
لیز چنی، رئیس کنفرانس جمهوریخواهان مجلس نمایندگان نیز گفت: «پلوسی از کوره در رفت و آبروی خودش را برد و به مجلس نمایندگان بی‌احترامی کرد. او مایه شرمساری است و شایستگی سمتش را ندارد.»

ترک مجلس
تیم رایان، نماینده دموکرات کنگره از ایالت اوهایو و بیل پاسکرل، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی سخنرانی سالانه دونالد ترامپ را ترک و همزمان با ترک آن، شدیداً از وی انتقاد کردند.

رایان در توئیتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور را ترک کردم. به اندازه کافی شنیدم. این سخنرانی شبیه به تماشای یک کشتی حرفه‌ای بود. کل اظهارات و سخنان دروغ بودند. پاسکرل نیز در توئیتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور را ترک کردم. نمی‌توانم یک دروغگو را تحمل کنم. ریاست جمهوری ترامپ یک تراژدی ملی است. گفته می‌شود جیم مک‌گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان نیز در حین سخنرانی ترامپ کنگره را ترک کرده و کرسی‌های ایلهان عمر، نماینده دموکرات از ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب، نماینده دموکرات از ایالت میشیگان نیز پیش از اتمام نطق سالانه ترامپ در صندلی خود نبودند.

پایان استیضاح و ادامه افتضاح دموکرات‌ها
چهار ماه پس از اینکه دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا روند استیضاح ترامپ را به جرم سوءاستفاده از قدرت و جلوگیری از اجرای قانون در پرونده ارتباط با اوکراین آغاز کردند، حالا ترامپ می‌تواند نفس راحتی بکشد، چون بالاخره چهار شنبه او در سنا تبرئه شد و با خیال راحت می‌تواند به انتخابات ریاست جمهوری امسال فکر کند. از طرف دیگر بعد از ساعت‌ها تأخیر بامداد سه شنبه فقط بخشی از نتایج انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیووا اعلام شد.
رئیس حزب دموکرات در ایالت آیووا بابت تأخیر در اعلام نتایج مربوط به انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در این ایالت معذرت‌خواهی کرد.

بعد از سخنان او، نتایج مربوط به شمارش ۶۲درصد از حوزه‌های این ایالت اعلام شد. این نتایج نشان داد «پیت بوته‌جج»، شهردار سابق «ساوث‌بِند» از رقیبانش پیشی گرفته است.

بر اساس این نتایج، «بوته‌جج» همجنس‌گرا ۹/ ۲۶ درصد از آرا را به خود اختصاص داده و بعد از او «برنی سندرز»، «الیزابت وارن» و «جو بایدن»، به ترتیب با ۱ /۲۵ درصد، ۳/ ۱۸ درصد و ۶/ ۱۵ درصد از آرا در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار گرفته‌اند.

نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در آیووا قرار بود ساعت ۲۳:۰۰ دو شنبه (به وقت محلی) اعلام شود، اما ستاد مرکزی حزب دموکرات در ایالت آیووا اعلام کرد به دلیل مشکلی که برای نرم‌افزار محاسبه و اعلام نتایج پیش آمده، این مسئله به زمانی دیگر موکول شد.

فرآیند انتخابات درون‌حزبی که از دو شنبه با رأی‌گیری در ایالت آیووا آغاز شد باید نهایتاً تا ژوئن ۲۰۲۰ در تمام ۵۰ ایالت امریکا برگزار شود تا سرانجام در اواسط آن ماه در جلسه «مجمع ملی حزب دموکرات» نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی شود.

تأخیر در اعلام نتایج نخستین گام انتخاباتی دموکرات‌ها با انتقاد‌هایی گسترده همراه شده است و زمزمه مهندسی آرا در آن مطرح شد. نشریه امریکایی «تایم» با انتقاد از اوضاع نامنظم حزب دموکرات در انتخابات آیووا نوشت که اولین انتخابات مربوط به ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا با تعویق اعلام نتایج انتخابات به واسطه مشکل فنی به «هرج و مرج» تبدیل شد.
منبع: روزنامه جوان
Share/Save/Bookmark