توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 55287
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
رییس دانشگاه تاکید کرد؛
ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت‌های مطالعاتی با نوسانات ارزی
ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت‌های مطالعاتی با نوسانات ارزی
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با گلایه از مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده‌های این دانشگاه در سطح شهر تهران، بر ضرورت حمایت دولت برای تامین اولیه هزینه‌های تجمیع این دانشگاه در قالب سه پردیس تاکید کرد.

دکتر علی خاکی صدیق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه پراکندگی دانشگاه خواجه نصیر سابقه‌ای نزدیک به چهل سال دارد، یادآور شد: از زمانی که چند موسسه باهم تجمیع شدند و دانشگاه خواجه نصیر تاسیس شد، مشکل پراکندگی دانشکده‌ها در مکان‌های مختلاف شروع و باعث ایجاد مشکلاتی در رفت و آمد اساتید، دانشجویان، کارکنان وهم‌چنین مدیریت دانشگاه شده است.

وی ادامه داد: شاید در گذشته این مشکل خود را چندان نشان نمی‌داد، زیرا ترافیک شهری، آلودگی هوا و یا ازدحام جمعیت به شکل فعلی نبود، اما در حال حاضر وضعیت فرق می‌کند و مسئله برای اعضای دانشگاه اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان خیلی حاد شده است.

خاکی صدیق با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در ۱۸ نقطه از شهر تهران پراکنده شده است، گفت: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در شمال، جنوب، غرب و شرقی‌ترین منطقه تهران ساخنمان و دانشکده دارد و این باعث می‌شود که امکانات دانشگاه پراکنده شوند. یعنی برای مثال ما نمی‌توانیم یک مجتمع ورزشی خوب داشته باشیم، زیرا هرکجای این مناطق که آن را تاسیس کنیم نسبت به نقاط دیگر دور است.پراکندگی دانشکده‌ها و اختلال در سرویس‌دهی تغذیه دانشجویان

وی درباره دیگر مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده‌ها توضیح داد: از نظر سرویس‌دهی به دانشجویان ناگزیر هستیم در نقاط مختلف آشپزخانه داشته باشیم که این مساله باعث افزایش هزینه‌های ما می‌شود و تعداد دانشجویان و اساتید ما در هر یک از دانشکده‌ها نیز به قدری نیست که بخش خصوصی برای بحث تغذیه ورود پیدا کند.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: دانشگاه این تلاش را در سال‌های قبل هم انجام داده و از بخش خصوصی برای راه‌اندازی رستوران‌های خصوصی دعوت کرده است، اما همه این تلاش‌ها عملا ناموفق بوده است، زیرا تعداد مراجعه‌کنندگان هر دانشکده برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد و این پروژه‌ها به شکست می‌انجامد.

رفت و آمد دانشجویان بین دانشکده‌های مختلف، مانعی برای برنامه‌ریزی آموزشی

خاکی صدیق مشکلات آموزشی را از دیگر معایب پراکندگی دانشکده‌های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: از آنجایی که دانشجویی که در یک دانشکده تحصیل می‌کند، بعضی از واحدهای درسی‌اش را باید در دانشکده‌های دیگر بگذراند، رفت و آمد بین دانشکده‌ها برای او مشکل ایجاد می‌کند و برای برنامه ریزی آموزشی برای این دانشجویان باید رفت و آمد بین دانشکده‌ها را لحاظ کرد که باعث بروز مشکلاتی در برنامه‌ریزی آموزشی می‌شود.

وی اختلال در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی را نیز یکی دیگر از مشکلات پراکندگی دانشکده‌ها عنوان کرد و توضیح داد: علی رغم هزینه‌ای که برای هر برنامه فرهنگی می‌شود، فقط تعداد محدودی از دانشجویان امکان مشارکت در این برنامه‌ها را دارند.دانشگاه خواجه نصیر، تنها دانشگاه پراکنده کشور

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی پراکندگی دانشکده‌های این دانشگاه را معضلی دانست که باید حتما تا این زمان حل می‌شده و تصریح کرد: در حال حاضر ما تنها دانشگاهی هستیم که این مشکل را داریم، یعنی دانشگاه‌های دیگر این مشکل را در طول سال‌های گذشته حل کرده اند و تنها دانشگاهی که در کشور به این شکل اداره می‌شود دانشگاه خواجه نصیر است.

خاکی صدیق با بیان اینکه این دانشگاه از نظر علمی، پژوهشی، آموزشی، ارتباط با صنعت و روابط بین‌الملل دستاوردهای خوبی داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر در رتبه‌بندی‌ها ما جایگاه قابل قبولی داریم اما فکر می‌کنیم که اگر تجمیع دانشکده‌ها صورت گیرد این موفقیت‌ها می‌تواند چند برابر شود، زیرا با انرژی کمتری می‌توان خروجی بهتری گرفت.

وی ادامه داد: تجمیع همه دانشکده‌ها در یک نقطه از پژوه‌هایی بود که در دوره‌های قبلی دنبال شد و جاهایی مثل پروژه ۰۶ که یک پادگان بود، به عنوان مکانی برای تجمیع دانشکده‌ها مورد بررسی قرار گرفت و چندین جلسه هم با ارتش گذاشته شد، اما در نهایت به خاطر تغییرات مدیریتی این پروژه به سرانجام نرسید.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در ادامه یادآور شد: در دولت تدبیر و امید نیز بعد از تغییر مدیریت دانشگاه این مسئله در دستور کار قرار گرفت و این بار با مطالعه و برنامه‌ریزی سراغ پروژه سوهانک رفتیم و بیش از دو سال آنجا وقت گذاشتیم که اگر محقق می‌شد، این مسئله به صورت ریشه‌ای حل شده بود.

خاکی صدیق خاطرنشان کرد: در این پروژه مساعدت و همکاری مسئولان رده‌بالای کشوری را نیز داشتیم اما متاسفانه به دلایلی محقق نشد.

تجمیع دانشکده‌ها در سه پردیس،کلید حل مشکلات دانشگاه خواجه نصیر

وی با بیان اینکه در حال حاضر دیگر عملا مکانی برای تجمیع همه دانشکده‌ها در یک نقطه، در شهر تهران وجود ندارد، تجمیع دانشکده‌ها را در سه پردیس، راهی برای حل معضل پراکندگی این دانشگاه عنوان کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی یادآور شد: برای این‌کار با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صحبت‌هایی شده و موافقت‌هایی هم از سوی آنان صورت گرفته است.

خاکی صدیق ادامه داد: برای تجمیع دانشکده‌ها در سه پردیس طرح‌هایی هم آماده شده است و اصل منابع این کار نیز داخلی است، یعنی با توجه به شرایط کشور و بحث‌های مالی دولت و تحریم‌ها ما انتظار نداریم که بودجه سنگین لازم برای انجام این کار را از دولت بگیریم.

وی افزود: بلکه می‌خواهیم جابه‌جایی، بهینه‌سازی و مدیریت منابع دانشگاه انجام شود و با فروش بعضی ساختمان‌های دانشگاه که در مناطق خوب شهر قرار دارد، این طرح را تکمیل کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: اما برای شروع این طرح احتیاج به حمایت اولیه دولت داریم و اولین گامی که باید برداشته شود این است که برای این کار یک ردیف بودجه باز شود و مبلغی در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا این طرح شروع شود.

خاکی صدیق ادامه داد: فرض کنید بخواهیم یک دانشکده‌ و یا دفتر مرکزی دانشگاه را بفروشیم و از محل فروش آن هزینه پروژه را تامین کنیم، برای این کار احتیاج به یک جایی داریم که دانشجوها و کارکنان در آن جا مستقر شوند، لذا یک منبع مالی لازم است زیرا دانشگاه خودش نمی‌تواند آن را تامین کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خواسته ما این است که آن منبع اولیه در اختیارمان گذاشته شود و زمانی که اولین گام برداشته شود و دانشگاه یکی از دانشکده‌هایش را بفروشد نه تنها آن مبلغ برمی‌گردد، بلکه هزینه پروژه بعدی هم به صورت سلسه‌وار تامین می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در پایان با اشاره اینکه دانشگاه برای شروع این پروژه احتیاج به حمایت دارد گفت: دکتر نوبخت و کارشناسان سازمان مدیریت به ما قول مساعد داده‌اند، همچنین وزیر علوم و معاون اداری و مالی ایشان نیز این طرح را مورد حمایت خود قرار داده اند. امیدواریم که این حمایت‌ها محقق شود و پروژه به انجام برسد.

وی درباره برنامه‌های این دانشگاه جهت فعالیت‌های بین‌المللی توضیح داد: ما از سال 92 فرایند حضور در عرصه‌های بین‌المللی را شروع کرده‌ایم و باور داریم که اگر آموزش عالی کشور بخواهد تحولی اساسی یابد، باید وارد مسیر بحث‌های بین‌المللی شود.

خاکی صدیق ادامه داد: بحث بین‌المللی هم برای دانشگاه و هم برای آموزش عالی از چند جهت مهم است. اول آنکه باعث ارتقای علمی دانشگاه‌ها و هم باعث ارتقای آموزش عالی می‌شود.

وی در ادامه افزود: یعنی وقتی یک دانشگاه با دانشگاه‌های کشورهای دیگر ارتباط برقرار می‌کند با استانداردهای بین‌المللی در آموزش عالی آشنا می‌شود و مجبور می‌شود که خودش را با استانداردهای بین‌المللی تطبیق دهد که این مساله به ارتقای دانشگاه‌ها کمک می‌کند.افزایش ضریب نفوذ کشور با دیپلماسی علمی

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دیپلماسی علمی موضوع بسیار مهمی است، گفت: دیپلماسی علمی در کنار دیپلماسی سیاسی کشور مساله بسیار ارزنده‌ای است. یعنی وقتی ما در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا می‌کنیم عملا سفیر علمی جمهوری اسلامی در خارج از کشور محسوب می‌شویم و این می‌تواند ضریب نفوذ کشور را بسیار افزایش دهد.

خاکی صدیق با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی دانشگاه‌ها بحث‌های مالی است، گفت: فعالیت‌های بین‌المللی می‌تواند به اقتصاد آموزشی بسیار کمک کند و اگر بتوان زیرساخت‌ها را در کشور برای حضور دانشجویان خارجی و شهریه پرداز آماده کرد، کمک بزرگی به اقتصاد آموزشی و در درجه بعدی به اقتصاد کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه با در نظر گرفتن ابعاد مختلف بین‌المللی سازی فعالیت‌های بین‌المللی خود را آغاز کرده است، گفت: یکی از اولین گام‌ها برای فعالیت‌های بین‌المللی تشکیل معاونت بین‌المللی در دانشگاه بود که سال 94 آن را محقق کردیم که تا قبل از آن فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه در قالب یک دفتر بین‌الملل صورت می‌گرفت.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزاری دوره‌های مشترک را یکی از فعالیت‌های دانشگاه در حوزه بین‌الملل عنوان کرد و افزود: در حال حاضر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی هفت دوره مشترک دارد که فعال هستند.

خاکی صدیق جذب استادان وابسته خارجی را یکی دیگر از محورهای فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته منظور از استادان خارجی وابسته استادان و فعالان ایرانی نیز می‌شود. یعنی کسانی که از کشور خارج شده‌اند اما از طریق معاونت علمی به کشور می‌آیند و هزینه‌هایشان را آنها پرداخت می‌کنند.

وی افزود: هم اکنون بیش از 20 نفر هیات علمی غیرایرانی خارجی در دانشگاه وجود دارد که با دانشگاه به صورت استاد وابسته همکاری می‌کنند.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی فرستادن استادان و یا دانشجویان دکتری را به خارج از کشور به قصد بهره‌مندی از فرصت مطالعاتی یکی دیگر از فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته به خاطر محدودیت‌های ارزی که در کشور وجود دارد، در حال حاضر در این زمینه دچار مشکلاتی شده‌ایم.

خاکی صدیق درباره فعالیت‌هایی که استادان و یا دانشجویان دکتری که با عنوان فرصت مطالعاتی به خارج از کشور می‌روند، گفت: اساتید و دانشجویان دکتری ما جهت ماموریت‌های پژوهشی به خارج از کشور می‌روند و این موضوعی است که از سال 92 به بعد مطرح شده است که موفقیت‌های خوبی هم در این زمینه داشته‌ایم.

وی درباره این ماموریت‌های پژوهشی توضیح داد: تعداد زیادی از استادان ما در حال حاضر در ماموریت پژوهشی‌اند به این معنا که دانشگاه به استاد اجازه می‌دهد که مدت شش ماه تا یکسال در یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی خارج از کشور حضور یابد و پروژه‌ای را به صورت مشترک با استادان آنجا انجام دهد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: حاصل این تعاملات پروژه‌های مشترک بین‌المللی این بوده که برخی از دانشجویان ما بتوانند از امکانات آزمایشگاهی آنجا استفاده کنند. همچنین مقالات مشترک بین‌المللی زیادی در این مدت چاپ شده است.

رشد مشارکت بین‌المللی در چاپ مقالات

خاکی صدیق با بیان اینکه در این دانشگاه یک واحد علم سنجی با هدف پایش فعالیت‌های دانشگاه براساس شاخص‌های علم سنجی بین‌المللی راه‌اندازی شده است، گفت: براساس سنجش این واحد از حدود چهار سال پیش تاکنون مشارکت بین‌المللی در چاپ مقالات از 16.5 درصد به بیش از 25 درصد رسیده که رشد بسیار پایدار و خوبی است. هرچند هنوز هم از نظر استانداردهایی که به دنبال آن هستیم پایین است و امیدواریم که به بالای 50 درصد برسد.

وی منوط کردن توسعه دانشگاه از نظر آموزش و راه‌اندازی دوره‌ها به همکاری خارجی را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های بین‌المللی عنوان کرد و گفت: سیاست فعلی دانشگاه این نیست که روی دوره‌های متداول و مرسومی که سایر دانشگاه‌ها دارند و ما آن را نداریم، سرمایه گذاری کند.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: به عنوان مثال در دانشگاه خواجه نصیر دانشکده مهندسی معدن، شیمی و تعدادی دیگر از رشته‌ها وجود ندارد و بنا نداریم که آنها را راه‌اندازی کنیم زیرا توسعه این چنینی به حال کشور مفید نیست.

خاکی صدیق یادآور شد: ما به دنبال توسعه رشته‌هایی هستیم که در کشور وجود ندارد و یا احتیاج به تقویت دارد.راه‌اندازی دوره‌های مشترک بین‌المللی

وی افزود: به عنوان مثال دوره "فناوری فرهنگ" یکی از موضوعاتی است که در کشور وجود نداشته و ندارد اما هدفمان از راه‌اندازی این دوره مشترک در داخل دانشگاه این بوده که این خلأ را پر کنیم زیرا به دنبال راه‌اندازی این گونه دوره‌ها شرکت‌های دانش بنیان و پدیده‌های مطلوب فرهنگی صورت خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی راه‌اندازی مهندسی "پایش سیستم" را یکی دیگر از این نوع دوره‌های مشترک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به صورت رسمی چنین دوره‌ای در کشور وجود ندارد اما یک موضوع بسیار مهم صنعتی است که بسیاری از مشکلات ما به خاطر نداشتن سیستم پایش و نگه‌داشت در صنعت برق اتفاق می‌افتد. این موضوع در صنعت خودروسازی و صنایع دفاعی نیز کاربرد زیادی دارد که در حال حاضر جای خالی آن را می‌توان حس کرد.

خاکی صدیق یادآور شد: ما می‌خواهیم با یک دانشگاه معتبر بین‌المللی صاحب نام در این زمینه همکاری داشته باشیم تا بتوانیم از امکانات آنها نیز استفاده کنیم و انتقال دانش را به داخل کشور داشته باشیم.

وی افزود: "مهندسی زیستی" یکی دیگر از موضوعاتی است که روی آن کار می‌کنیم. مهندسی زیستی با مهندسی پزشکی متداول تفاوت دارد و ما دنبال این نیستیم که یک دانشکده مهندسی پزشکی همچون سایر دانشگاه‌ها ایجاد کنیم زیرا فکر می‌کنیم برای دانشگاه و آموزش عالی کشور افزوده‌ای نخواهد داشت. به همین خاطر این رشته را در سطح بین‌المللی مطرح می‌کنیم زیرا حس می‌کنیم این اتفاق در آن سطح باید رخ دهد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه یکی از مشکلات آموزش عالی و دانشگاه‌هایی که در عرصه بین‌المللی ورود پیدا کرده‌اند نوسانات ارزی است، گفت: ما سعی می‌کنیم این فعالیت‌ها را با چنگ و دندان نگه داریم اما اگر کمک مالی و فکری از جانب دولت درخصوص این موضوع صورت نگیرد خیلی از فعالیت‌های بین‌المللی یا فورا و یا در یک مدت زمان کوتاه متوقف می‌شود و پتانسیلی که ایجاد شده هرز خواهد رفت و نهایتا اگر این حمایت‌ها صورت نگیرد به نقطه سال 92 بازمی‌گردیم.

خاکی صدیق با بیان اینکه دولت در این زمینه قول مساعد داده است، گفت: اما امیدواریم که برای رسیدگی به این موضوع دیر نشود. زیرا در حال حاضر با یکسری دانشگاه‌ها قراردادهای بین‌المللی داریم.

وی با تاکید بر اینکه طرف‌های بین‌المللی مورد قرارداد دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هستند، یادآور شد: این دانشگاه‌ها منتظر برقراری رابطه ما با خودشان نیستند. زیرا پیشنهادهای زیادی دارند. اما در دانشگاه‌های ما امتیازهایی می‌بینند که به خاطر آن امتیازها با ما مذاکره کرده و قرارداد می‌بندند و اگر نتوانیم تعهداتمان را به موقع انجام دهیم، دلیلی ندارد که برای ما صبر کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: اگر در عرصه بین‌المللی یک بار بدقول شویم و نتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم، این مسئله می‌تواند لطمه‌ای به ما بزند که جبران آن ممکن است چندین سال طول بکشد. زیرا طرف مقابل یک پیمانکار داخلی نیست که شرایط داخلی کشور را درک کند. آنها این کار را نمی‌کنند و یک سیستم پویای ارتباطی دارند که به راحتی می‌توانند دانشگاه‌های دیگر را جایگزین ما کنند.

خاکی صدیق با بیان اینکه نوسانات ارزی به شدت فرصت‌های مطالعاتی استادان و دانشجویان دکترا را به خطر انداخته است، گفت: ما با امکاناتی که دانشگاه اجازه می‌داد، اعضای هیات علمی‌مان را تشویق می‌کردیم که به فرصت‌های مطالعاتی بروند اما الان یکی‌یکی شروع به انصراف کرده‌اند زیرا نمی‌توانند هزینه‌ها را تامین کنند. دانشگاه هم نمی‌تواند مابه‌التفاوتی را که به خاطر نوسانات ارزی ایجاد شده تامین کنند.

وی ادامه داد: برای مثال قبلا می‌توانستیم با ۹۰ میلیون تومان پول از سوی دانشگاه و مقداری پول از سوی خود اعضای هیات علمی یک استاد را برای استفاده از فرصت مطالعاتی به خارج از کشور بفرستیم اما الان این مبلغ حداقل سه برابر شده و تامین آن ممکن نیست.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: در مورد فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا نیز همین اتفاق رخ داده است. قبلا وزارت علوم برای این کار کمک مالی انجام می‌داد و دانشگاه نیز برای اینکه دانشجویان را برای مراوده با دانشگاه‌های درجه یک خارج از کشور تشویق کند، بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌داد اما الان دانشگاه قادر به انجام این کار نیست.

افزایش شش برابری دانشجویان خارجی در دانشگاه خواجه نصیر

خاکی صدیق حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه را یکی دیگر از محورهای فعالیت‌های بین‌المللی عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ که گسترش فعالیت‌های بین‌المللی را آغاز کردیم تعداد دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه در بهترین حالت به ۱۰ نفر می‌رسید اما الان طبق آخرین آمار بیش از ۶۰ نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود دارد که قرار است تعداد دیگری نیز به آنها اضافه شود.

وی با بیان اینکه جذب دانشجوی خارجی احتیاج به یکسری زیرساخت دارد، گفت: تامین این زیرساخت‌ها احتیاج به صرف مقداری هزینه دارد که در ابتدا این هزینه‌ها باید انجام شود و بعد انتظار ورود دانشجوها را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دانشجوهایی که در حال حاضر از خارج از کشور به دانشگاه‌های ایران می‌آیند، با تشویق دانشجویان قبلی ترغیب به تحصیل می‌شوند، گفت: از نظر علمی و فنی دانشگاه‌های ما چیزی از دانشگاه‌های خوب بین‌المللی کم ندارند اما در آزمایشگاه‌ها نقص‌هایی داریم زیرا سال‌ها تجهیز نشده‌اند. اما آن را هم می‌شود با امکانات کامپیوتری و شبیه‌سازی‌هایی که صورت می‌گیرد، تا حدی جبران کنیم اما بیشتر بحث بر سر استاد است و الان تلاش کردیم که این موارد را ارتقا دهیم و فکر می‌کنیم تا حد قابل توجهی نیز در این زمینه موفق بوده‌ایم.

خاکی صدیق با بیان اینکه از سال ۱۳۹۲ تاکنون تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه شش برابر شده است، تصریح کرد: البته از این میزان راضی نیستیم زیرا به جای ۶۰ نفر باید چند هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها برای ارتقای دیپلماسی علمی و بهبود اقتصاد آموزشی یادآور شد: علاوه بر مسایل اقتصادی و درامد ارزی برای دانشگاه، زمانی که دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل می‌شوند و به کشورهای خود باز می‌گردند، معمولا پست‌های کلیدی را در کشور خودشان به دست می‌آورند و اگر از ایران خاطره خوبی داشته باشند، مبلغان خوبی برای دانشگاه می‌شوند که این موضوع هم برای کشور و هم برای دانشگاه اتفاق خوبی است.
Share/Save/Bookmark