توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58897
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶
《 *سفر به خوزستان ۱* 》
سیل، مشاهدات و اقدامات (بخش اول)
《 *سفر به خوزستان ۱* 》
به گزارش خط نیوز- همه پای کار هستند تا آلام، مشکلات و خسارت های ناشی از سیل اخیر در کشور را که عرصه زندگی، کار، معیشت مردم عزیزمان را سخت تنگ کرده است را کم کنند. روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸ که من و جمعی از مدیران معاونت امور استان های صدا و سیما در اهواز بودیم رئیس نیروی مقاومت بسیج کشور به همراه جمعی از مدیران برای رسیدگی به مشکلات و کمک به مسائل سیل همراه ما وارد شدند .
قبل از ما "سردار سرلشگر قاسم سلیمانی" به خوزستان آمده بود.

2⃣- در دیدار با دکتر شریعتی استاندار خوزستان که معروف است تا اذان صبح همیشه سرکار است و فعال و پای کار، خستگی از سرو روی او نشان می داد. اما محکم و استوار از تلاش های مدیران استانی از آبان ۹۷ که آغاز بارش ها در خوزستان بوده است و اتخاذ تمهیدات لازم برای کم کردن میزان خسارت های سیل گفت: که "چندین ماه است روزانه بیش از صدها ماشین آلات سنگین در بخش های مختلف استان مشغول استحکام، ایجاد و احداث سیل بند، بازکردن مسیل ها هستند."

3⃣- دولت، هلال احمر، کمیته امداد، ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، نیروی مقاومت بسیج، مساجد، روحانیون و گروه های مختلف از اقشار مردم همه و همه در حال امدادرسانی و کمک رسانی به مردم هستند. در دیدار با آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز مشاهده کردم که حوزه علمیه زیر نظر ایشان مشغول جمع آوری کمک های مردمی بودند، و در حین ملاقات هم تماس های آیت الله جزایری با برخی افراد خیر و نیکوکار برای هماهنگی کمک های مردمی داشت و گفت : " حوزه را تعطیل کرده ایم و روحانیون به کمک مردم شتافته اند."

4⃣- رئیس جمهور، رئیس مجلس، معاون اول رئیس جمهور، تنی چند از اعضای دولت، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهی ارتش، فرماندهی سپاه ... همه و همه در مناطق سیل زده به خصوص خوزستان حضور داشته اند و در حال رفت و آمد هستند تا هر یک بتوانند به سهم خود کمک های بایسته ای را انجام دهند

5⃣- این ها همه تابلویی از تلاش، بسیج نیروها و امکانات اعم از کشوری و لشگری است که در حال آماده باش و امداد رسانی هستند. اما عمق خرابی ها و ویرانی های ناشی از سیل نیاز به "مدیریت ویژه ای در بحران" دارد.

6⃣- مدل موفق حل این مساله "جنگ تحمیلی" و "زلزله رودبار" است. در جنگ مجاهد بزرگ زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی جانشین فرماندهی کل قوا (حضرت امام خمینی (ره)) شد. با اختیارات لازم و تمرکز فرماندهی به تمشیت و فرماندهی امور جنگ پرداخت.
الگوی دوم، زلزله رودبار است. آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت، خود در اولین ساعات وقوع زلزله در منطقه حاضر شد و دستورات لازم را ابلاغ کرد. ایشان با استفاده از اختیارات مصرح در قانون اساسی "وزیر وقت کشور "حجه الاسلام عبدالله نوری" را به نمایندگی از رئیس جمهور و دولت مدیر و فرمانده واحد بحران زلزله کرد. جمعی از وزیران را عضو آن کرد و با حمایت های مادی و معنوی و بهره گیری از راههای میانبر و تمرکز امور به بازسازی مناطق زلزله زده پرداخت.
"دولت روحانی" باید هم اکنون از این مدل که جواب داده است استفاده کند.
معاون اول رئیس جمهور" می تواند این فرماندهی را برعهده گیرد .(ادامه دارد)
🔹🔹🔸🔹🔸
sapp.ir/dr_alidarabi
🔷➖🔶➖🔷➖🔶
www.instagram.com/dr_alidarabi
🔶➖🔷➖🔶➖🔷
Ble.im/dr_alidarabi
Share/Save/Bookmark