توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63305
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
جوانی که ۱۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرد/ کارمندی برای من شغل نیست
«فریبرز عزیزی» کارآفرین اهل اورامانات کرمانشاه با استفاده از ظرفیت‌های محلی و صنایع دستی توانسته اشتغالزایی بسیاری را در داخل و خارج از استان ایجاد کند.
جوانی که ۱۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرد/ کارمندی برای من شغل نیست
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، وضعیت اقتصادی و رتبه نخست بیکاری استان در سال‌های اخیر حاکی از این است که علاوه بر مسئولان، عزم و همت جوانان و جویندگان کار باید بیش از پیش باشد و در این میان جوانانی هستند که اراده و عملکرد آن‌ها سرلوحه بسیاری در کشور می‌شود.

«فریبرز عزیزی» نام جوان کرمانشاهی است که الگوی بسیاری از کارآفرینان قرار گرفته و با توجه در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و داشته‌های استانی علاوه بر زنده نگه داشتن ارزش و فرهنگ بومی اشتغالزایی بسیاری را در داخل و خارح استان ایجاد کرده است.

به گفته این کارآفرین کرمانشاهی دارای دکترای مدیریت صنعتی و کارآفرینی تاکنون توانسته 1200 نفر اشتغالزایی در بسیاری از استان‌ها ایجاد کند و هیچوقت در جستجوی اشتغال دولتی نبوده است.

این نخبه کرمانشاهی دارای دکترای افتخاری مهارت‌آموزی از ژاپن و چندین اختراع است و با اراده‌ای قوی برای جلوگیری از مهاجرت جوانان به روستا و شهرهای خالی از روستا گام برداشته و در بسیاری از نمایشگاه‌های خارجی حضور فعال داشته است.

عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه فعالیت خود را در زمینه صنایع غذایی از سال 1393 آغاز کرده است اظهار داشت: بعد از آن کار خود را در زمینه صنایع دستی، گردشگری و جشنواره‌ها و حضور در نمایشگاه‌ها گسترش دادم.

وی با اشاره به اینکه در مناطق پاوه، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنم عنوان کرد: در سال 92 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم و نخستین ایده‌ام در دوران دانشجویی بود.

عزیزی افزود: آن زمان یک مغازه سوپرمارکت داشتیم که انواع نان‌ها جز نان محلی منطقه خود ما در آن عرضه می‌شد و همین موضوع سبب شد به فکر تهیه و پخت نان ساجی به عنوان نان محلی توسط مردم بومی منطقه بیفتم.

وی با بیان اینکه طی سه سال 1200 نفر در استان‌های مختلف اشتغال ایجاد کرده‌ام گفت: برخی کارگاه‌ها را به طور مستقیم مدیریت می‌کنم و در برخی موارد نیز افرادی با مشورت و کمک بنده اشتغالزایی کرده‌اند.

این نخبه کرمانشاهی گروه صنایع دستی که در چند شعبه فعالیت می‌کنند، بازی‌های فکری و پخت نان را از جمله حوزه‌های کاری خود عنوان کرد و افزود: در استان کرمانشاه نزدیک به 857 نفر اشتغالزایی شده است.
عزیزی با بیان اینکه با احیای نان‌های سنتی، بسته بندی کردن و عرضه آن‌ها در شهر کار خود را آغاز کردم گفت: این اقدام در واقع به نحوی در روستا تولید و در شهر عرضه می‌شد و بعد از آن متوجه شدم که مشاغل بسیار دیگری نیز وجود دارند که در معرض نابودی هستند و بنابراین با به‌روز کردن آن‌ها کار خود را توسعه دادم.

این کارآفرین کرمانشاهی با اشاره به اینکه پشت میز نشستن به معنای نابود کردن خود و تباه کردن استعدادها است بیان کرد: من کارمندی را کار کردن برای دیگران می‌دانم و کارمندی مختص افرادی است که ایده، قدرت و توانایی کار کردن در بازار آزاد را ندارند.

وی افزود: کسی که تحصیلات دانشگاهی دارد و خطرات بازار را می‌شناسد باید به جامعه و افراد فاقد این استعدادها کمک کند و برای آن‌ها نیز اشتغالزایی کند و چنانچه امثال من به پشت میزنشینی دلخوش کنیم فاجعه بیکاری در کشور بیداد می‌کند آنچنانکه اکنون گرفتار این معضل هستیم.

عزیزی بیان کرد: مقصر اصلی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستند زیرا دانشجویان و دانش‌آموزان را به گونه‌ای تربیت می‌کنند که به جای کارآفرین و ایده‌پرداز بودن پشت میزنشین باشند و همین پرورش دادن دانشجویان و دانش‌‌آموزان سبب شد این تفکر بین جوانان ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه کار خود را با کمتر از یک میلیون تومان آغاز کردم و در عمل هیچ پشتوانه مالی نداشتم گفت: بعد از توسعه فعالیت، بانک‌ها حاضر به پرداخت وام به ما شدند و مردم بیشتری از امتیازات استفاده کردند و در واقع کسی که تمایل به اینچنین فعالیتی دارد باید این جوهره را در خود پرورش دهد و اصل کار همت انسان است و پول و سرمایه بهانه‌ای برای تنبل بودن افراد است.

عزیزی افزود: افراد در شرایطی می‌توانند به اهداف عالی خود در زمینه اشتغال و حوزه اقتصادی دست یابند که به دنبال کار باشند و زمانی که به ایده خود دست یابند به طور قطع به دنبال آن درآمدزایی نیز ایجاد می‌شود و طرح‌های نو و اقتصادی نیز مورد استقبال بانک‌ها قرار می‌گیرد.

این کارآفرین کرمانشاهی گفت: باید تلاش شود مشاغل با ایده‌های نو به روز شود و این نیازمند همت و فکر است نه پول و ایده‌پردازی و خلاقیت نیاز به هیچ پول و سرمایه‌ای ندارد و هر زمان که این خلاقیت در جوانان رشد پیدا کرد آن زمان برای تولید محصول به طور قطع سرمایه‌گذار نیز وجود دارد.

بارها شکست‌خوردم و دوباره از صفر شروع کردم

وی با اشاره به اینکه موانع راه کارآفرینان همیشه وجود داشته و دارد عنوان کرد: سنگ‌هایی که از یک طرف مسئولان و از طرف دیگر مردم بر سر راه قرار می‌دهند همیشه وجود دارد و این طبیعت هر پیشه‌ای است و هر شغلی مشکلات خاص خود را دارد که نباید بهانه‌ای برای عدم فعالیت باشد.

عزیزی افزود: در مسیر فعالیت خود بارها به صفر یا حتی به زیر صفر رسیدم اما از نو شروع کردم زیرا به هدف و راه خود علاقه و اطمینان داشتم و از گذشته‌ها آموخته‌ایم که چنانچه به هدف خود اعتقاد داشته باشیم و آن را پیگیری کنیم در هر صورت حتی بعد از سال‌ها به آن هدف دست می‌یابیم.

وی با بیان اینکه بهانه برای عدم فعالیت بسیار است گفت: افراد بسیاری از مسئولان و مردم سعی در راکد کردن و از پا انداختن من داشتند اما زمانی که هدف خیرخواهانه و برای رضای خدا باشد به طور قطع یاری خدا نیز وجود دارد.

عزیزی عنوان کرد: در تمام جوامع مشکلات و موانع وجود دارد و بروکراسی‌های اداری و سایر مشکلات تمامی ندارد. بنابراین باید انرژی ما نیز تمام نشدنی باشد که در مقابل این موانع ایستادگی کنیم.

این کارآفرین کرمانشاهی بیان کرد: هرچند درباره انتظارات بسیار صحبت شدن اما در بسیاری از مواقع گوشی برای شنیدن نیست یا گاهی می‌شنودند و خود را به نشنیدن می‌زنند.

وی افزود: بارها گفته شده که روستاهایی را در اختیار ما قرار دهند که در راستای اشتغالزایی این روستاها فعالیت کنیم به شرطی که مسئولان و برخی افراد بر سر راه ما سنگ‌اندازی نکنند و همینکه مانع ایجاد نکنند برای ما کافی است.

عزیزی گفت: متأسفانه امروزه بروکراسی‌های اداری به شدت افزایش یافته و در از طرفی صبر و حوصله جوانان نیز کاهش یافته است و این سبب می‌شود جوانان همیشه از ایجاد اشتغال آزاد و خودمختار برای خود هراس و واهمه داشته باشند و مسبب این موضوع خود ما هستیم که خود ما هم باید آن را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به نبود فرهنگ کار تیمی بین جوانان گفت: بانی و باعث این موضوع نیز خود ما هستیم و پای هیچ دشمن خارجی در میان نیست و می‌توان گفت دشمن ما خود ما هستیم.
Share/Save/Bookmark