توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 60236
سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۵
احتمال افزایش 20 درصدی قیمت بلیط قطار؟
قیمت بلیط قطار احتمالا 20 درصد گران خواهد شد، این احتمالی است که برخی افراد به آن دامن می زنند و باید دید نظر دولت و مجلس درباره احتمال گران شدن بلیط قطار چیست.
احتمال افزایش 20 درصدی قیمت بلیط قطار؟
به گزارش خط نیوز- برخی رسانه ها از احتمال گران شدن 20 درصدی بلیط قطار در سال جاری خبر داده بودند اما این موضوع هنوز توسط هیچ کدام از مسئولان اجرایی تایید نشده است.
به گزارش افکارنیوز؛ اگر چه شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا اعلام کرد که با توجه به تماس‌های مکرر مسافران گرامی برای تهیه بلیت ایم تعطیلات عید سعید فطر به اطلاع می‌رساند: فروش بلیت قطار‌های مسافری رجا در همه مسیر‌ها تا ۱۱ خرداد ماه سال جاری برقرار بوده و عرضه بلیت‌ها برای دهه دوم خرداد به بعد منوط به نظر شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.
لازم است جهت تنویر افکار خوانندگان گرامی نکات ذیل اعلام شود:
۱- همه شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی بخش مسافری در انتظار بررسی میزان افزایش قیمت بلیت تمام قطار‌ها در شورای عالی راه و ترابری هستند.
۲- پیشنهاد شرکت‌های ریلی حداقل افزایش میانگین ۲۵ درصد بهای بلیت در مسیر‌های بین شهری است.
۳- شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافری از زمان‌بندی فروش مطابق با تصمیمات اتخاذ شده در شرکت راه‌آهن ج. ا. ا. تبعیت می‌کنند.
۴- اخذ یارانه (کمک زیان) سیر قطار‌های حومه‌یی و پرسرعت (ترن‌ست) از سوی شرکت رجا با مدیران سازمان برنامه و بودجه و شرکت راه‌آهن ج. ا. ا. مطابق قانون بودجه سال ۹۸ کشور در حال پیگیری است.
کاظم زاده از نمایندگان مجلس که رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران نیز می باشد درباره احتمال گران شدن بلیط قطار می گوید: به نظر من در شرایط کنونی افزایش قیمت بلیط حمل و نقل ریلی به هیچ وجه به صلاح نیست، زیرا با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، مردم توان و تحمل افزایش قیمت ها را ندارند.
وی افزود: مسئولان حمل و نقل ریلی باید از وضعیت کنونی حمل و نقل هوایی و ناوگان هواپیمایی درس بگیرند، زیرا شاهد بودیم که با افزایش نرخ بلیط هواپیما، عملا پروازهای هوایی از سبد مسافرتی مردم حذف شد و در شرایط کنونی ایرلاین ها به دلیل کاهش درآمد با مشکلات بسیاری روبه رو هستند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: البته مشکلات کنونی حمل و نقل ریلی از جمله کمبود بودجه، افزایش قیمت تجهیزات و گران تمام شدن خدمات واضح و مبرهن است، اما به نظر من نباید جبران این مشکلات به گردن مردم بیفتد.
کاظم زاده گفت: در چند سال اخیر و با افزایش نرخ ارز و گران شدن تجهیزات، حمل و نقل ریلی و شرکت های مربوطه اعلام می کنند که با وضعیت کنونی دیگر توان فعالیت ندارند، از این رو به نظر من راه کار اصلی در این عرصه، افزایش حمایت دولت از این بخش است.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: دولت باید در جهت پرداخت سوبسید و یارانه به حوزه حمل و نقل ریلی اقدام کند، قطعا تنها راه کار در این عرصه ارائه کمک های مالی از سوی دولت به این بخش است.
رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس گفت: تنها نتیجه افزایش 20 درصدی نرخ بلیط قطار افزایش تلاطم در بازارهای اقتصادی کشور خواهد بود، زیرا بخشی از حمل بار توسط حمل و نقل ریلی صورت گرفته و با افزایش نرخ ها، عملا قیمت کالاها نیز بالا خواهد رفت.
نکته ای که این نماینده مجلس به آن اشاره می کند نکته ای قابل توجه است، اینکه اگر بلیط قطار گران شود مطمئنا به دلیل تاثیر ویژه حمل و نقل ریلی در مجموع حمل و نقل های کشور، بر روی نرخ کالاها اثر خواهد گذاشت، مردم این روزها با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و دولت نباید کاری انجام دهد که باعث فشار بیشتر اقتصادی بر مردم شود.
Share/Save/Bookmark