توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 49661
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
مکاتبه سخنگوی پنتاگون با آناتولی
آمریکا از تحرکات شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه اطلاع داشت
سخنگوی پنتاگون در مکاتبه با خبرگزاری آناتولی با بیان اینکه از تحرکات شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه اطلاع داشته‌اند، تاکید کرد حمایت واشنگتن از کُردها فقط محدود به عملیات علیه داعش است.
آمریکا از تحرکات شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه اطلاع داشت
به گزارش فارس- سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که پنتاگون از جابجایی شبه‌نظامیان کُرد از عفرین و استقرار مجدد آنها در دیگر مناطق شمال سوریه، اطلاع داشته است.

«آدریان رانکین-گالووی» سخنگوی پنتاگون طی ایمیلی به خبرگزاری «آناتولی» نوشت: «ما از اینکه نیروهای دموکراتیک سوریه (س.د.ف) موضع استقرار برخی از نیروهای خود را درپی تنش‌های اخیر (عملیات ترکیه) تغییر داده آگاه هستیم، اما این مسئله تحت هدایت ائتلاف نبود.»

گالووی در ادامه ایمیل خود با به رسمیت شناختن نگرانی‌های امنیتی ترکیه، اضافه کرد: «ما به دقت وضعیت در شمال سوریه را رصد می‌کنیم. قطعا ترکیه نگرانی‌های مشروعی دارد و نیاز است امنیت مرزهای خود را تامین کند.»

وی در تلاش برای توجیه حضور نظامیان آمریکایی در شهر «منبج» گفت: «حضور نیروهای آمریکا برای کمک به آرام کردن اوضاع و کاستن از خشونت‌هایی است که می‌تواند منطقه را بی‌ثبات کند.»

سخنگوی پنتاگون با تکذیب بیانیه س.د.ف درخصوص حمایت آمریکا از مقابله آنها با ارتش ترکیه و عملیات شاخه زیتون، تاکید کرد: «همکاری آمریکا با س.د.ف محدود به عملیات‌هایی برای نابودی داعش است.»

گالووی سپس از همه طرف‌ها خواست تا روی شکست دادن داعش، تنش‌زدایی و حل بحران سوریه و حفاظت از جان غیرنظامیان تمرکز کنند.

تاکید سخنگوی پنتاگون بر اینکه ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش (به رهبری آمریکا) تصمیم جابجایی نیروهای کُرد را تایید نکرده و فقط برای عملیات علیه داعش از آنها همکاری می‌کند، با اظهارات مکرر مقامات ترکیه مبنی بر حمایت واشنگتن از شبه‌نظامیان کُرد سوری، در تناقض است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر بارها گفته بود آمریکا حدود 5هزار کامیون تسلیحات برای نیروهای دموکراتیک سوریه ارسال کرده و قصد دارد گذرگاهی تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه ایجاد کند.

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.
Share/Save/Bookmark