توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 65050
سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۱
بازار مدرسه هم از دست بازاریان کرمانشاه رفت
با از دست رفتن بازار عید برخی صنوف، امید بازاریان به آن بود که در فصل بازگشایی مدارس مقداری از زیان چند ماهه‌شان جبران شود و بتوانند فروش مناسبی داشته باشند.
بازار مدرسه هم از دست بازاریان کرمانشاه رفت
منتظر بودند در فصل گرما وضعیت کرونا بهتر شود و بازار مدرسه مثل هر سال رونق داشته باشد، اما کرونا تمام تابستان گریبانگیر مردم بود و باعث شد فصل بازگشایی مدارس به شیوه‌ای جدید در سراسر کشور رقم بخورد.

آموزش‌های مجازی و عدم حضور فیزیکی بسیاری از دانش آموزان در کلاس‌های درس، نیاز به خرید ملزومات مدرسه را به شدت کاهش داد و بسیاری از مردم خرید خاصی برای فرزندان خود انجام ندادند و بع این ترتیب بازار بازگشایی مدارس هم مانند بازار نوروز از دست کسبه رفت تا خسارات اقتصادی کرونا بیش از پیش خود را نشان دهد.

در بازار کرمانشاه هم وضعیت به همین شکل است و رسته‌های صنفی اصلی که هر سال در این ایام اوج رونق کارشان بود اکنون در کسادی مطلق به سر می‌برند و کسی در مغازه‌های پوشاک، کیف و کفش و لوازم تحریر مشغول خرید نیست.

نورعلی حشمتیان رئیس اتحادیه کیف و کفش کرمانشاه در خصوص وضعیت این روزهای بازار به خبرنگار ایسنا، گفت: واحدهای صنفی عرضه کیف و کفش هیچ فروشی در این ایام نداشتند، چون بسیاری از دانش‌آموزان بواسطه مجازی بودن آموزش‌ها سر کلاس درس حاضر نمی‌شود و نیازی هم به خرید کیف مدرسه ندارند.

وی ادامه داد: مغازه‌های کیف و کفش بچگانه که اکنون باید در اوج شلوغی باشد، خالی از مشتری هستند و بسیاری از آنها در طی روز حتی یک جفت کفش هم نمی‌فروشند.

رئیس اتحادیه کیف و کفش کرمانشاه با بیان اینکه بازار بازگشایی مدارس هر سال از اوایل شهریور آغاز می‌شد و تا اوایل مهر ماه ادامه داشت، تاکید کرد: امسال اگرچه مدارس زودتر بازگشایی شد و زمان کوتاهی برای خرید مدرسه فرصت باقی بود، اما در همین مدت هم فروش چندانی عاید مغازه‌داران نشد.

حشمتیان خاطرنشان کرد: در شرایطی که تولیدی‌ها قیمت تمام شده خود را بالا برده بودند، اما مغازه‌داران به جهت رکود بازار قیمت کیف و کفش را نسبت به سال قبل افزایش ندادند و از سود خود صرف نظر کردند تا شاید مشتریان را جذب کنند، اما باز هم با این شرایط فروشی نداشتند.

حسین بیات رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایسنا، از وضعیت مشابه فروشندگان لباس یاد کرد و گفت: صنف پوشاک که اصلی‌ترین گروه مرتبط با بازگشایی مدارس هستند هیچ فروشی نداشت، چه برسد به سایر واحدهای صنفی.

وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس هیچ تاثیری بر وضعیت نامناسب اصناف و بازار کرمانشاه و کسادی آنها نداشت، خاطرنشان کرد: به دلیل آموزش‌های مجازی و کلاس‌های غیرحضوری، دانش آموزان نیازی به خرید پوشاک نداشتند و اگر هم برای مدت کوتاهی به مدرسه بروند از همان لباس سال‌های قبل استفاده می‌کنند.

رئیس اتحادیه تریکو و پوشاک کرمانشاه با بیان اینکه امسال حتی مانتو و شلوار مدارس نیز در مغازه‌ها عرضه نشد، یادآور شد: تعداد محدودی از دانش آموزان که خرید پوشاک انجام دادند هم مستقیم از طریق تولیدی‌ها خرید کردند و هیچ سودی عاید مغازه‌داران نشد.

به گفته بیات، شاید زمانی که مردم در خیابان تردد کنند احساس کنند خیابان‌ها به دلیل باز شدن مدارس شلوغ است، اما این شلوغی به معنی خرید کردن مردم برای بازگشایی مدارس نیست.
Share/Save/Bookmark