توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64600
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
معضل قیمت ماسک برای اقشار کم‌درآمد/ منبع ماسک‌های ارزان‌قیمت دستفروشان کجاست؟
قیمت بالای ماسک با وجود کیفیت پایین به معضلی برای اقشار کم‌درآمد کرمانشاهی تبدیل شده به طوری که برخی از استفاده از ماسک منصرف می‌شوند.
معضل قیمت ماسک برای اقشار کم‌درآمد/ منبع ماسک‌های ارزان‌قیمت دستفروشان کجاست؟
به گزارش خط نیوز به نقل از تسنیم، شواهد نشان می‌دهد در مناطق کم برخوردار استان بیشتر مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند زیرا هزینه خرید ماسک برای تمام اعضای خانواده که بیرون از منزل هستند بسیار بالا است.

بسیاری از افراد جامعه که درآمد کافی ندارند خرید ماسک را در سبد خانوار قرار نمی‌دهند زیرا برای یک خانواده چهار نفره باید ماهانه حداقل 300 هزار تومان جهت تهیه ماسک هزینه شود.

به نظر می‌رسد چنانچه مسئولان بر موضوع استفاده از ماسک تأکید دارند باید ساز و کاری را نیز برای عرضه ارزان قیمت یا تحویل رایگان به مناطق حاشیه‌نشین بیاندیشد در غیر این صورت با افزایش ابتلا به کرونا هزینه‌های درمان در بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد.

عدم نظارت بر بازار نیز یکی از دلایل کمبود و افزایش قیمت ماسک در استان است چرا که همزمان که مردم در داروخانه‌های مناطق مختلف به دنبال تهیه ماسک هستند دستفروشان ماسک ارزان قیمت را در اختیار مردم قرار می‌دهند و این سؤال ایجاد می‌شود که این ماسک از کجا به دست این افراد می‌رسد که با این قیمت عرضه می‌شود.

از طرف دیگر می‌توان از ظرفیت خیران برای تهیه ماسک و توزیع در مناطق کم برخوردار استفاده کرد آنچنانکه از شیوع کرونا تاکنون اقلام خوراکی و بهداشتی در قالب کمک مؤمنانه بین نیازمندان توزیع شد.

محسنی یکی از کسبه کرمانشاهی که به دلیل حرفه خود همیشه مجبور به استفاده از ماسک است گفت: همیشه از ماسک‌های یکبار مصرف پرستاری استفاده می‌کردم که کیفیت هم ندارد اما چون قیمت آن مناسب و حدود 250 تومان بود استفاده می‌کردم اما اکنون به حدود 2000 تومان رسیده است.

وی عنوان کرد: با این وجود در بازار به ندرت پیدا می‌شود و هر چند استاندارد نیستند و کیفیت مناسبی ندارند به قیمت خیلی بالا عرضه می‌شوند.

سهیلی از کارگران کرمانشاهی در رابطه با قیمت ماسک گفت: من یک کارگر هستم و درآمد روزانه من به حدی نیست که هر روز حداقل یک ماسک 2000 تومانی خریداری کنم. با وجود قیمت بالا اگر کسی بخواهد ماسک بخرد باید تمام بازار را جستجو کند.

وی گفت: از طرف دیگر دستفروشان پارکینگ شهرداری اقدام به عرضه ماسک می‌کنند که هیچ تضمینی بر بهداشتی و استاندارد بودن آن نیست و خود تهدیدی برای مردم محسوب می‌شود اما به دلیل ارزان بودن خیلی از افراد مجبور به خرید از آن‌ها می‌شوند.

محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه گفت: ما به وعده خود عمل کردیم و ماسک به وفور در اختیار مردم قرار گرفته است. ماسکی که از پارچه دولتی تهیه شود قسمت مصوب آن 1200 تومان است و کمتر از این امکان ندارد زیرا قیمت تمام شده به همین میزان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه ماسک‌های 1200 تومانی در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند گفت: قیمت تمام شده ماسک 1200 تومان است و از این مقدار نمی‌توان کمتر کرد.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب ماسک 900 تا 1200 تومان است افزود: با اتحادیه دوزندگان وارد گفتگو شدیم که از پارچه‌ای استفاده شود که قابلیت شستشو داشته باید.

دارابی با بیان اینکه سه تولیدکننده ماسک در استان وجود دارد و ماسک به وفور در استان توزیع می‌شود گفت: از مناطق مختلف درخواست شده که در بازار روز آن‌ها کیوسکی جهت عرصه ارزان قیمت در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد.

شیرزادیان مدیر تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: دو نمونه از ماسک‌های N95 تولیدی در استان زیر نظر معاونت غذا و دارو و توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان عضو مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه با فنآوری نانوتکنولوژی تولید می‌شود.

وی افزود: در آزمون انجام شده توسط سازمان انرژی اتمی ایران موفق به گذراندن استاندارد ماسک‌های با راندمان فیلتراسیون به ترتیب 98.58 درصد و 99.57 درصد برای ذرات بزرگتر و مساوی 3 نانومتر گردیده که با توجه به سایز متوسط حدود 150 نانومتری کروناویروس گردید.

شیرزادیان گفت: این خبر سبب اطمینان خاطر بسیار بالایی برای کادر درمان و تیم مدیریتی ذیربط دانشگاه علوم پزشکی می‌شود.

وی افزود: با برنامه ریزی، نظارت و پیگیری‌های صورت گرفته توسط حوزه معاونت غذا و داروی دانشگاه، خوشبختانه از اولین روزهای شیوع کروناویروس در استان کرمانشاه و کمبود ماسک در کشور، تولید این ماسک‌های خاص تحت نظارت‌های خاص کارشناسان مدیریت تجهیزات پزشکی دانشگاه آغاز شد و با ارتقاء روزافزون در اختیار کادر درمان دانشگاه قرار گرفت.

شیرزادیان گفت: در ساختار این ماسک‌های شش لایه از نانو لایه‌های تولید شده با فنآوری نانوتکنولوژی و همچنین در نمونه دیگر از لایه‌های کربن فعال استفاده شده است.

وی افزود: روزانه نزدیک به پنج هزار عدد از این نوع ماسک توسط دو شرکت دانش بنیان متعلق به دو دانشگاه مادر استان؛ دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه رازی تولید می‌شود که تمامی تولیدات این دو شرکت صرفا در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: توزیع ماسک‌های باکیفیت و استاندارد از مهمترین دغدغه‌های رئیس، معاونین ذیربط بخصوص معاونت غذا و دارو و مدیریت تجهیزات پزشکی دانشگاه بوده که با توجه به توزیع انواع ماسک‌های غیر اصلی در بازار، مسئولیت تأمین و نظارت دانشگاه در این امر بسیار حائز اهمیت‌تر از شرایط معمول است.

براساس پیش‌بینی مسئولان علوم پزشکی پاییز و زمستان سختی را از نظر شیوع کرونا در پیش داریم که لازم است تدابیری از جمله ذخیره ماسک کافی با قیمت مناسب اندیشیده شود.
Share/Save/Bookmark