توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63890
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶
تولیدکنندگان تایر عامل گرانی و کمبود لاستیک؟/ یک مقام وزارت صمت: تایرسازان به تکالیف خود عمل نکردند
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با تأکید بر اهمیت ثبت اطلاعات کالا‌های اساسی در سامانه جامع تجارت به‌منظور تنظیم بازار گفت: متأسفانه بعضی از تایرسازان در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل نمی‌کنند.
تولیدکنندگان تایر عامل گرانی و کمبود لاستیک؟/ یک مقام وزارت صمت: تایرسازان به تکالیف خود عمل نکردند
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، بررسی‌های میدانی نشان‌دهنده گرانی و کمبود تایر در بعضی از سایز‌های سواری و کامیونتی است. فعالان صنعت تایر اعتقاد دارند که قیمت‎‌گذاری ناعادلانه برای بعضی از انواع تایر عامل اصلی این کمبود و گرانی است، اما از طرف دیگر، بنابر اظهارات مسئولان وزارت صمت، عدم تعامل مؤثر تولیدکنندگان تایر باعث ایجاد مشکل در سامانه‌های توزیع تایر سنگین و کمبود و گرانی تایر‌های نیسان باری و کامیونتی در بازار شده است.

به‌گفته رسول جمشیدی، مجری طرح توزیع سیستمی تایر سنگین؛ علی‌رغم مصوبه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر الزام تولیدکنندگان به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، تولیدکنندگان به‌انحای مختلف از این کار امتناع و در برابر شفاف‌سازی زنجیره تأمین مقاومت می‌کنند، به همین دلیل امکان صدور حواله کافی برای تأمین نیاز بازار، توسط سامانه‌های توزیع تایر مقدور نیست.

در همین رابطه حمید‌‎ محله‌ای، معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با تأکید بر لزوم ثبت اسناد فروش و توزیع تولیدکنندگان و واردکنندگان تایر سنگین در سامانه‌ جامع تجارت گفت: این موضوع از زمانی مطرح شد که به بعضی از کالا‌‌های اساسی ارز 4200تومانی اختصاص پیدا کرد و به‌جهت ایجاد شفافیت در زنجیره تأمین و توزیع تایر، ثبت اسناد فروش و توزیع در سامانه جامع تجارت الزامی شد.

*اهمیت ثبت اسناد فروش و توزیع تایر در سامانه جامع تجارت

وی با اشاره به نوسانات قیمتی در بازار تایر سواری، افزود: با توجه به این موضوع که مواد اولیه تولید تایر سواری با ارز 4200تومانی تأمین می‌شود ولی ارز تخصیص‌یافته برای واردات این کالا ارز نیمایی است، صرفه واردات تایر به‌شدت کاهش یافته و به‌تبع آن تولید داخلی تایر سواری رونق پیدا کرده است.

محله‌ای با بیان اینکه ثبت اسناد فروش و توزیع تصمیم ستاد تنظیم بازار بوده است، گفت: تایر سواری در بازار آزاد با تفاوت 20 الی 30 درصدی و حتی 2 برابر قیمت مصوب به فروش می‌رسد، بر همین اساس ستاد تنظیم بازار تمامی واردکنندگان و تولیدکنندگان تایر سواری را ملزم به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت کرده است.

وی ادامه داد: این اطلاعات در سه مرحله در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شوند؛ مرحله اول اظهار واردات و تولیدات است، به‌عنوان مثال تولیدکننده باید مواد اولیه دریافتی خود را اظهار و بعد از آن تعداد تایر‌های تولیدی خود را نیز در سامانه جامع تجارت ثبت کند. مرحله بعدی ثبت اسناد فروش است، به‌گونه‌ای که مشخص شود تایر‍‌ها به چه‌کسانی و با چه‌قیمتی به فروش رسیده‌اند. در مرحله سوم نیز محل انبار کالا مشخص خواهد شد.

* هیچ اطلاعاتی از تایر‌های سواری تولیدی در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با اشاره به عدم ثبت اسناد فروش و توزیع تایر توسط بعضی از تولیدکنندگان، گفت: در 2 ماه گذشته عده‌ای از تولیدکنندگان اقدام به ثبت اسناد خود در سامانه جامع تجارت کردند اما متأسفانه بعضی از آن‌ها، هنوز هم به تکالیف قانونی خود عمل نکرده‎‌اند، به‌طوری که تاکنون از میان 8 تولیدکننده مطرح تایر نیسانی باری و کامیونتی در کشور، تنها نزدیک به 27 هزار حلقه تایر در سامانه جامع تجارت اظهار شده است. این آمار و ارقام برای تایر‌های سواری صفر است و به این معناست که هیچ‌کدام از تولیدکنندگان تایر‌های سواری خود را در سامانه جامع تجارت اظهار نکرده‌اند.

*شفافیت بازار تایر به‌نفع تولیدکنندگان است

محله‌‎ای ثبت اطلاعات تولید و اسناد فروش در سامانه جامع تجارت را به‌نفع تولید‌کنندگان دانست و افزود: فعالان بخش تولید باید به این مسئله توجه کنند که با توجه به شرایط خاص کشور، تنظیم بازار کالا‌های اساسی اهمیت ویژه‌ای دارد. البته شفافیت در عرصه تولید تایر برای تمام تولیدکنندگان مفید است چرا که تنها در این صورت مشکلات و کمبود‌های بخش تولید آشکار خواهد شد و وزارت صنعت می‌تواند برای حل آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام کند.

وی در همین رابطه ادامه داد: هر زمان که با اطلاعات ناکافی برای برنامه‌ریزی روبه‌رو بودیم، تنظیم بازار کالا‌ها با مشکل مواجه شده است، برای مثال به‌دلیل عدم اطلاع از موجودی تایر سنگین در گذشته، واردات این کالا به‌گونه‌ای بود که تایر‌ها برای مدتی در انبار‌ها رسوب شدند.

* توزیع سیستمی تایر سنگین یک الگوی موفق برای توزیع کالاهای اساسی است

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اهمیت طرح توزیع سیستمی تایر سنگین و نقش آن در هدایت این کالا به متقاضیان واقعی گفت: بعضی از افراد با روند توزیع سیستمی تایر مخالفت می‌کنند، اما تأکید وزارت صمت بر کارکرد مناسب این سامانه‌های توزیع و روش صدور حواله تایر است و در صورت حذف این شیوه توزیع، میزان موجودی و اطلاعات تایر‌های سنگین و نیمه‌سنگین در بازار نامشخص می‌شود.

محله‌ای توزیع سیستمی تایر سنگین را یک الگوی موفق برای توزیع این کالا دانست و اضافه کرد: وضعیت بازار قبل از راه‌اندازی سامانه‌های توزیع سیستمی تایر سنگین بسیار نامناسب بود به‌طوری که بعضی از افراد مازاد بر نیاز خود تایر دولتی دریافت می‌کردند و عده‌ای دیگر از متقاضیان امکان دریافت تایر را نداشتند.

*مشکلی در بخش واردات تایر وجود ندارد

وی با اشاره به روند مناسب واردات تایر سنگین، گفت: هیچ مشکلی در مورد واردات تایر سنگین وجود ندارد، اما به‌دلیل وجود اطلاعات نادرست در گذشته‌، بعضی از تایر‌ها مثل سایز 385 و 315 به‌مقدار بیشتری وارد کشور شده‌اند. البته این سایز‌های تایر‌ 50 درصد از نیاز کشور را شامل می‌شوند و در آینده نزدیک مورد استفاده ناوگان سنگین جاده‌ای قرار خواهند گرفت، علاوه بر این مقداری از رسوب ایجادشده در انبار‌ها نیز مربوط به زمانی می‌شود که کشور نیاز فوری به واردات تایر سنگین داشت و در این بین متأسفانه مقداری تایر بی‌‌کیفیت وارد کشور شد که هم‌اکنون متقاضی ندارند.
Share/Save/Bookmark