توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58346
دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۳
طالبان: تاکنون هیچ توافقی در مذاکره با آمریکا در دوحه حاصل نشده است
طالبان: تاکنون هیچ توافقی در مذاکره با آمریکا در دوحه حاصل نشده است
سخنگوی طالبان اعلام کرد: ‌تیم مذاکره کننده طالبان و هیأت‌های آمریکایی که به مذاکراتشان در دوحه ادامه می‌دهند هنوز به هیچ درک مشترکی دست نیافته‌اند و بر سر هیچ سند مشترکی توافق نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توئیتر خود نوشت: دور کنونی مذاکرات در دوحه گام به گام پیش می‌رود. از آنجایی که مساله مورد بحث بسیار مهم و حساس است پیشرفتش با احتیاط و دقت بسیار بالایی صورت می‌گیرد. مذاکرات در جریان ماه ژانویه شاهد توافق‌نامه‌ای در رابطه با خروج نیروهای اشغال‌گر و جلوگیری از سو استفاده از افغانستان علیه دیگران بود اما این دور از مذاکرات درباره‌ جزئیات و ماهیت این دو موضوع است. اما تاکنون هیچ درک مشترکی حاصل نشده و هیچ توافق و یا سندی به دست نیامده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک دور جدید مذاکرات میان آمریکا و طالبان در ۲۵ فوریه سال جاری میلادی در دوحه آغاز شد. سه روز بعد زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای سازش، این مذاکرات را سازنده توصیف کرد و گفت: دو طرف دو روز عادی را به مشورت‌های داخلی می‌گذرانند و مجدداً از روز شنبه مذاکرات را از سر می‌گیرند.

دور قبلی مذاکرات میان آمریکا و طالبان که در ماه ژانویه برگزار شد منجر به دستیابی به چارچوبی برای یک توافق آتی شد که بر اساس آن طالبان برای تضمین این که دیگر به تروریست‌های خارجی در افغانستان پناه ندهد اعلام آمادگی کرد و در عوض حضور نظامی آمریکا در افغانستان نیز پایان می‌یابد.
Share/Save/Bookmark