توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 36575
چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱
بازتاب سخنان سردار رحیم‌صفوی؛
پیام تهدیدآمیز ایران برای تروریست‌های داعش
رسانه‌های فارسی زبان غرب، سخنان سردار رحیم صفوی درباره پیام ایران به تروریست‌های داعش را پوشش دادند و نوشتند ایران پیغام تهدیدآمیز برای داعش فرستاده است.
پیام تهدیدآمیز ایران برای تروریست‌های داعش
به گزارش خط نیوز و به نقل از جام نیوز، سخنان سردار سرلشکر "رحیم‌صفوی" مبنی بر پیام جمهوری اسلامی ایران به تروریست‌های داعش در رسانه فارسی‌زبان انگلیس، آمریکا و آلمان بازتاب یافت.


با وجود آنکه سخنان دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا موضوعات مختلفی چون فروش سلاح‌های غربی به آل‌سعود و کشتار مردم یمن را دربرمی‌گرفت اما این سایت‌ها توجه بیشتری به پیام ایران به تروریست‌ها داشتند.


سردار رحیم صفوی روز یکشنبه (هفتم خرداد) در سخنرانی‌اش در شهر کرج گفت: «آنها [تروریست‌های داعش] می‌خواستند به سمت عتبات عالیات بیایند و به آنها پیغام دادیم اگر نزدیک این اماکن مقدس مسلمانان در عراق شوید، خودمان مستقیم وارد میدان شده و می‌دانید که توان مقابله با بسیجیان ایرانی را ندارید.»


خرداد سال گذشته، حجت‌الاسلام روحانی نیز در سفر به لرستان گفته بود: «حرم امامان شیعه، کربلای عزیز، نجف عزیز، کاظمین عزیز، سامرای عزیز برای ما عزیز است و به همه ابرقدرت‌ها و مزدورانشان، آدم‌کشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.»


بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) نوشت: یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی آیت‌الله علی خامنه‌ای، از پیغام تهدیدآمیز ایران به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خبر داده است.

این سایت انگلیسی برای مخاطبین فارسی‌زبانش واژه "عتبات عالیات" را تشریح کرد: شیعیان آرامگاه‌های امامان خود در عراق را عتبات عالیات می‌نامند. این آرامگاه‌ها در شهرهای کربلا، نجف، سامرا و کاظمین قرار دارد.

مقام های بلندپایه ایران حضور مستشاری کشورشان را در عراق و سوریه تأیید می‌کنند.

مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای گفته: «برخی از جوانان می‌پرسند چرا ما باید از عراق و سوریه حمایت کنیم و من پاسخ می‌دهم که اگر با این داعشی‌های جنایتکار که هیچ دین و ایمانی ندارند، در آن سوی مرزها نجنگیم و امنیت کشورمان را در این مناطق تأمین نکنیم، باید با این تروریست‌ها در کنار مرزهای خود بجنگیم.»

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران پیش از این گفته بود که داعش تلاش زیادی برای فعالیت و ایجاد ناامنی در ایران، از جمله در مناطق مرزی کشور انجام داده، اما ناکام مانده است.

آیت‌الله خامنه‌ای نزدیک به یک ماه پیش طی یک سخنرانی در دانشگاه نظامی امام حسین گفته بود: «بنده خبرهایی دارم از اینکه دشمنان ما با همراهی برخی از مسئولان سفیه منطقه خلیج‌فارس - نه همه‌شان، بعضی - درصدد هستند که جنگ‌های نیابتی را به مرزهای ایران بکشانند... این را بدانند که اگر شیطنتی صورت بگیرد، واکنش جمهوری اسلامی بسیار سخت خواهد بود.»


عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم پیش از این گفته بود: «اگر نیروهای داعشی به ۴۰ کیلومتری مرز ما برسند، حتماً ایران اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»


دیگر رسانه فارسی‌زبانی که به این موضوع پرداخت، سایت رادیوفردا (RadioFarda) وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) است.


این سایت فارسی‌زبان آمریکا نوشته است: يحيی رحيم صفوی، مشاور عالی و دستيار نظامی رهبر جمهوری اسلامی، گفته است، ايران به گروه حکومت اسلامی [تروریست‌های داعش] هشدار داده که در صورت نزديک شدن به اماکن «مقدس» شيعه در عراق، با اين گروه به طور مستقيم وارد جنگ خواهد شد.


رادیوفردا نیز مانند بی بی سی واژه عتبات عالیات را توضیح داد و در ادامه نوشت: «مشاور عالی و دستيار نظامی رهبر ايران در ادامه از حمايت جمهوری اسلامی از دولت های سوريه و عراق در مقابله با گروه حکومت اسلامی [تروریست‌های داعش] دفاع کرده است.»

رهبر ايران پيشتر هشدار داده بود که برخی از کشورها در صددند که جنگ های نيابتی را به مرزهای ايران بکشانند.


قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران ايران نيز از داعش به عنوان «يک طاعون و يک بلای بزرگ در جهان» نام برده و گفته بود: «برای سلامتی ملت بايد مرزهای خود را قرنطينه کنيم و به کشور همسايه خود کمک کنيم تا اين سرطان به کشورمان سرايت نکند.»


دویچه‌وله آلمان نیز خبر پیام ایران به داعش را پوشش داد و مطابق دو سایت غربی دیگر واژه عتبات عالیات را برای خوانندگانش توضیح داد.سایت وابسته به وزارت خارجه آلمان نوشت: برخی از مقام‌های ایران پیش از این از خطر داعش برای ایران خبر داد‌ه‌اند. عبدالرضا رحمانی فضلی‌، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران دوشنبه (۴ خرداد) گفته بود، در صورتی که "دولت اسلامی" [تروریست‌های داعش] به ۴۰ کیلومتری مرزهای ایران برسد و قصد خرابکاری داشته باشد ایران دخالت خواهد کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری با اشاره به ناآرامی‌های منطقه هشدار داد که در صورتی که "دشمنان" جنگ نیابتی را به "مرزهای ایران" بکشانند پاسخ ایران "بسیار سخت" خواهد بود.
Share/Save/Bookmark