توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 50254
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
مرگ ۲،۵ نفر ایرانی در هر ساعت بر اثر تصادف/ ۴۲۰ هزار ایرانی طی ۲۰ سال مردند
طبق بررسی‌های انجام شده به‌طور متوسط هر دو ساعت، پنج نفر جان خود را به‌علت سوانح رانندگی در کشور از دست میدهند.
مرگ ۲،۵ نفر ایرانی در هر ساعت بر اثر تصادف/ ۴۲۰ هزار ایرانی طی ۲۰ سال مردند
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیاوش صحت -دبیر علمی جامعه جراحان ایران با بیان این خبر، اظهار داشت: بر اساس آمار کارشناسان، طی 20 سال گذشته بالغ بر 402 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از چهار میلیون و 591 هزار نفر نیز مصدوم و معلول شده اند.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه، مرگ زود هنگام در اثر سوانح رانندگی باعث از دست رفتن 4 میلیون سال عمر در ایران می‌شود، گفت: ضرر و زیان ناشی از تصادفات سالانه بیش از 1/3درصد از تولید ناخالص ملی را هدر می‌دهد.

وی افزود: حدود 30 درصد تختهای بیمارستانی کشور به مصدومین سوانح رانندگی اختصاص دارد و حدود 40 درصد افرادی که در تصادفات کشته میشوند، سرپرست خانواده هستند.

دبیر علمی چهل و دومین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران افزود: سرعت غیر مجاز با 22 درصد، انحراف به چپ با 21 درصد، بی توجهی به مسیر با 20 درصد و عدم رعایت حق تقدم با حدود 17 درصد، مهمترین علل عمده تصادفات در پی رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی برآورد شده است.

صحت با تاکید بر اینکه در مجموع عامل اصلی و قابل پیشگیری، خطای انسانی محسوب می‌شود، گفت: هنگامی که راننده با تلفن همراه صحبت میکند، زمان عکس العمل وی از نیم ثانیه به یک و نیم ثانیه افزایش میابد.

این جراح قفسه سینه و استاد دانشگاه علوم پزشکی، افزود: رانندگانی که از تلفن همراه استفاده میکنند چهار برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر تصادف قرار دارند؛ همچنین یک راننده مست در حرکت با سرعت 75 کیلومتر، یازده برابر یک راننده هوشیار خطر آفرین است.

صحت به بررسی فاصله سالهای 1357 تا 1388 اشاره کرد و گفت: در این مدت بالغ بر 24 هزار نفر زندانی حوادث رانندگی بودند.

وی تاکید کرد که استفاده از کمربند ایمنی توسط سرنشینان جلو 30 تا 65 درصد و درسرنشینان عقب 25 تا 75 درصد موجب کاهش تلفات جانی می‌شود.

دبیر علمی جامعه جراحان ایران گفت: استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسواران 40 درصد از مرگ و 70درصد از آسیب‌های مغز و جمجمه میکاهد؛ همچنین استفاده از صندلی کودک در خودرو، حدود 70 درصد از مرگ نوزاد و 50تا80 درصد از مرگ کودکان را کاهش میدهد.

صحت با تاکید بر برگزاری میزگردهای مختلف که هرسال اردیبهشت ماه در کنگره سالانه جامعه جراحان ایران پیرامون مهمترین علل مرگ و میر در کشور برپا می‌شود، گفت: با عنایت به اهمیت این موضوع جلسه هم اندیشی نیز با حضور مدیران و مسئولان ذیربط با موضوع سوانح و حوادث ترافیکی، به‌منظور طرح پاره ای چالش‌ها و اتخاذ تصمیمات کارشناسانه و کلان، چهارشنبه 16 اسفند ساعت 9 صبح در محل فرهنگستان علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود.

شایان ذکر است: چهل و دومین کنگره جامعه جراحان ایران به همت بالغ بر بیست انجمن همکار و مشارکت بیش از دوهزار پزشک و جراح در رشته‌های مختلف 15 تا 19 اردیبهشت ماه 1397 در تهران برگزار می‌شود. هرسال یکی از میزگردهای مهم این گردهمایی، سوانح و حوادث رانندگی و تروما است.
Share/Save/Bookmark