توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 50137
يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
تیر چینی‌ها در قلب بازار صنایع دستی نوروز/ پس از راه اندازی هتل‌های غیرمجاز نوبت به فروش صنایع دستی رسید
چینی‌ها که به تازگی با اتهام راه اندازی اقامتگاه‌های غیرمجاز برای اسکان هموطنان خود در تهران روبرو شدند، این بار نمایشگاه صنایع دستی چین را در یکی از شلوغترین خیابان‌های تهران راه اندازی کردند.
تیر چینی‌ها در قلب بازار صنایع دستی نوروز/ پس از راه اندازی هتل‌های غیرمجاز نوبت به فروش صنایع دستی رسید
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری میزان، روی شیشه های فروشگاه بزرگی در خیابان ولیعصر تهران بنر زرد نصب شده و خبر از نمایشگاه صنایع دستی چین داده است. شاید برخی تصور کنند این فروشگاه بالاخره فریب را کنار گذاشته و اجناس چینی که به عنوان صنایع دستی ایران فروخته می شود را عرضه می کند. اما این فروشگاه صنایع دستی کشور چین را که قیمت های متفاوتی دارد را به قلب تهران آورده است. این فروشگاه که متصدیان چینی نیز در آن حضور دارند، انواع صنایع دستی چین از سرامیک و ظروف چینی تا لوازم تزیینی را در خود جای داده است.

فروشگاه که عنوان نمایشگاه را بر سر در ورودی دارد تخفیف 20 تا 50 درصد نیز برای محصولات در نظر گرفته است. سر و وضع فروشگاه حاکی از موقت بودن آن دارد و به نظر میرسد چینی ها نگاهی به بازار شب عید ایران دارند.

پیش از این نیز چینی ها در حوزه گردشگری ورود کرده و ضمن دور زدن نهادهای رسمی اقدام به راه اندازی اقامتگاه های غیر رسمی و غیر مجاز برای همطونان خود کرده بودند تا آنها در سفر به ایران از هتل ها و امکانات اقامتی ایران استفاده نکنند. گردشگران کشوری که به سختی به ایرانی ها ویزا می دهد، تمام تلاش شان را برای هزینه کمتر در ایران به کار بسته اند. آنها پیش از این نیز وارد بازار تغذیه هم شده اند.

راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی چین در تهران در حالی صورت گرفته که متولیان صنایع دستی کشور از وجود آن بیخبر هستند. در کنار موانع راه اندازی کسب و کار توسط اتباع خارجی در کشور، نمایشگاه های صنایع دستی بین کشورها امر مرسومی است اما به نظر می رسد این نمایشگاه غیر رسمی به دنبال درآمد زایی از بازار شب عید ایران است. این اتفاق در حالی رخ می دهد که هنرمندان صنایع دستی ایران که اثار مشابهی در حوزه سرامیک و چینی دارند، این روزها به سختی روزگار می گذرانند.

بازار شب عید برای فروشندگان صنایع دستی بازاری حیاتی است که در کنار نمایشگاه های فصلی و خاص، روزگار هنرمندان صنایع دستی را تامین می کند. هنرمندانی که حالا دولت برای آنها لایحه حمایتی آماده کرده است. تنها فروشگاه صنایع دستی چین بازار صنایع دستی ایران را تهدید نمی کند، بازار صنایع دستی ایران پر از محصولاتی است که عنوان صنایع دستی ایران را دارند اما تولیدکننده آن کشور چین یا کشورهای حومه آن است. حالا این بازار پای خود را فراتر گذاشته و بی واسطه در قلب تهران فروشگاه بزرگی را راه اندازی کرده است. هر چند آثار صنایع دستی چین نیز ارزشمند و قابل احترام است اما ایجاد چنین نمایشگاه بزرگی همزمان با بازار شب عید سوال برانگیز است.
Share/Save/Bookmark