توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 49229
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹
تجمعات ضد سعودی در ریاض علیه سیاست‌های ریاضتی بن سلمان آغاز شد
سياست هاي رياضتي پادشاه سعودي همان طور که پيش بيني مي شد، باعث بروز اعتراض هاي خياباني در اين کشور شد. برخي منابع خبري نوشته اند، صدها نفر از مردم عادي عربستان در اعتراض به سياست هاي رياضتي بن سلمان در رياض تجمع کرده اند.
تجمعات ضد سعودی در ریاض علیه سیاست‌های ریاضتی بن سلمان آغاز شد
به گزارش خط نیوز به نقل از پایگاه 598، سياست هاي رياضتي پادشاه سعودي همان طور که پيش بيني مي شد، باعث بروز اعتراض هاي خياباني در اين کشور شد. برخي منابع خبري نوشته اند، صدها نفر از مردم عادي عربستان در اعتراض به سياست هاي رياضتي بن سلمان در رياض تجمع کرده اند.

دستورات اخير پادشاه سعودي مبني بر افزايش قيمت بنزين تا 128 درصد و اخذ ماليات بر ارزش افزوده به ميزان پنج درصد باعث بروز اعتراضاتي در بين مردم عربستان شده است. چرا که درآمدهاي نفتي هنگفت عربستان با خوشگذراني شاهزاده هاي سعودي ته کشيده و مردم عادي عربستان بايد هزينه جبران کسري بودجه اين کشور را بپردازند. شدت اعتراضات در شبکه هاي مجازي به حدي بوده که پادشاه سعودي با هدف کنترل اعتراض ها دستور داد تا در ازاي گراني معيشتي، ماهانه 1000 ريال سعودي (حدود يک ميليون و صدهزار تومان) فقط به مدت يک سال، به کارمندان و نظاميان و مبلغ 500 ريال به بازنشستگان (سازمان بازنشستگان کشوري و تامين اجتماعي) پرداخت شود. شاه سعودي در دستوري ديگر علاوه بر مبلغ اضافه ماهانه به مدت يک سال که از اول سال 2018 به حقوق نظاميان واريز مي شود، مبلغ 5000 ريال (حدود پنج ميليون وپانصد هزار تومان) به نظاميان مشغول خدمت در مرز جنوبي [در مرز با يمن] پاداش تخصيص داد. اما اين اقدامات ظاهرا در کاهش اعتراضات بي تاثير بوده است.

در همين ارتباط خبر رسيده خيابان اصلي نزديک کاخ پادشاهي در رياض شاهد تظاهرات صدها تن بوده که بيشترشان نيز جزو شهروندان عادي هستند که عليه تحميل ماليات و لغو يارانه ماهانه تظاهرات کرده اند. روزنامه «الشرق» قطر نيز در اين باره اعلام کرد، «شکايت هاي مردم و مهاجران خارجي ساکن عربستان به خاطر گراني و حقوق و دستمزدهاي پايين از بيش از دو سال پيش تاکنون در کشور نفت خيز عربستان ادامه دارد.»

کاربران سعودي در شبکه هاي اجتماعي نيز هفته گذشته دو هشتگ با عنوان «رسما قيمت بنزين بالا رفت» و «حقوق و دستمزد کفايت نمي کند» به راه انداختند. کاربران در اين هشتگ ها از بي توجهي مسئولان سعودي به خواسته هاي مردم و اعمال رياضت اقتصادي انتقاد کردند.

اعتراض شاهزاده ها
در همين ارتباط علاوه بر موج اعتراضات مردمي برخي از شاهزادگان نيز عليه سياست هاي محمد بن سلمان اعتراض کرده و دستگير شدند. دادستان کل عربستان از بازداشت 11 شاهزاده و انتقالشان به زندان الحائر به اتهام «مختل کردن نظم عمومي» خبر داده است. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي عربستان(واس)، دادستان کل عربستان در بيانيه اي اعلام کرده که اين 11 شاهزاده در کاخ پادشاهي تجمع کرده و خواهان لغو دستور پادشاه درباره توقف پرداخت قبض آب و برق شاهزادگان از بيت المال و پرداخت جريمه نقدي حکم قصاصي شدند که در حق يکي از پسرعموهايشان صادر شده است. برخي منابع تعداد شاهزاده هاي بازداشت شده را 17 تن اعلام کرده اند.

با وجود اين اخبار، خبرهاي ديگري نيز منتشر شده مبني بر اينکه محمد بن سلمان، وليعهد عربستان دستور بازداشت شاهزاده ترکي بن محمد بن سعود الکبير و شاهزاده بندر بن محمد بن سعود الکبير را صادر کرده و نيروهاي عربستاني به کاخشان حمله و آنها را بازداشت کرده اند در نتيجه برخي شاهزادگان خاندان سعودي در مقابل کاخ پادشاهي رياض تجمع کرده اند.
Share/Save/Bookmark