توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64772
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰
بی‌خیالی نسبت به ماسک زدن از کجا آب می‌خورد؟
این روزها تاکید زیادی بر استفاده از ماسک به منظور کنترل کرونا می‌شود و کمپین‌هایی نیز به این منظور راه‌اندازی شده، با این وجود هنوز برخی افراد هنگام حضور در محیط‌های عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند
بی‌خیالی نسبت به ماسک زدن از کجا آب می‌خورد؟
اسماء پیری جامعه شناس، در خصوص دلایل جدی نگرفتن استفاده از ماسک از سوی برخی افراد، گفت: یکی از دلایل ماسک نزدن برخی افراد جامعه به میزان باورپذیری مردم در مورد مخاطرات بیماری کرونا برمی گردد. با وجود آمارهای داخلی و بین المللی درباره تعداد مبتلایان و فوت شدگان کرونا همچنان عده ای از مردم باور ندارند این بیماری در نوع خودش بیماری خطرناکی است و با مبتلا شدن به آن مشکلات زیادی از لحاظ جسمی، روحی و مالی برای آنها به وجود خواهد آمد.

وی عدم داشتن درک درست از راه های پیشگیری و رعایت موازین بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا را دلیل دیگر بی‌خیالی برخی افراد جامعه نسبت به ماسک زدن عنوان کرد و افزود: با وجود آگاهی‌رسانی‌ وسیع در ارتباط با لزوم رعایت اصول بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، هنوز هم بخش‌هایی از جامعه آموزش درست در این رابطه دریافت نکرده‌اند و درک درستی از رفتار صحیح بهداشتی درباره این بیماری ندارند. به عنوان مثال دیده شده برخی افراد هنگام صحبت کردن با دیگران ماسک را برداشته و یا دستکش هایی که در دست دارند و ممکن است بواسطه تماس با سطح مختلف دچار آلودگی شده باشد، را به صورت و دهان خود می‌زنند.

پیری نگرش فردی در مورد زدن ماسک را دلیل دیگر بی توجهی برخی افراد به ماسک زدن عنوان کرد و افزود: گروهی از مردم تصور می‌کنند با زدن ماسک و دستکش ممکن است در نظر دیگران فردی ترسو، وسواسی و یا بسیار محتاط شناخته شوند، لذا ترجیح می دهند با عدم استفاده از آنها خود را به اصطلاح بی خیال و نترس نشان دهند که این موضوع در بین جوانان و نوجوانان عمومیت بیشتری دارد.

وی دیدگاه گروه های اجتماعی که افراد در عضویت آن هستند را در استفاده کردن یا نکردن از ماسک اثرگذار دانست و افزود: انسان موجودی اجتماعی است که از بدو تولد در گروه اجتماعی خانواده قرار می گیرد و پس از آن وارد گروه‌های اجتماعی بزرگتری مثل خویشاوندان، دوستان، همکاران و ... می‌شود، لذا نگرش گروه اجتماعی که فرد در عضویت آنها است روی رفتار فرد تاثیر زیادی دارد و از آنجایی که برخی از گروه های اجتماعی ماسک زدن را جدی نمی گیرند، لذا می توان یکی از دلایل مهم ماسک نزدن افراد را با حضور آنها در برخی از گروه های اجتماعی در ارتباط دانست.

این جامعه شناس سپس میزان احساس مسئولیت اجتماعی افراد را در ماسک زدن یا نزدن برای پیشگیری از شیوع کرونا مهم دانست و افزود: داشتن احساس مسئولیت بالا و وجدان اجتماعی افراد را به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا ترغیب می کند.
Share/Save/Bookmark