توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 52693
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵
شیخ الاسلام: ترامپ و رژیم صهیونیستی نمی‌توانند اراده خود را به ملت فلسطین تحمیل کنند
شیخ الاسلام: ترامپ و رژیم صهیونیستی نمی‌توانند اراده خود را به ملت فلسطین تحمیل کنند
یک کارشناس مسائل غرب آسیا بر حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی مردم از فلسطینی‌ها تاکید کرد و افزود: ترامپ و رژیم صهیونیستی نمی‌توانند اراده خود را به ملت فلسطین تحمیل کنند و لذا برای متوقف کردن راهپیمایی‌ها خیلی وحشیانه و با رعب، وحشت و دستپاچگی عکس العمل نشان می‌دهند.

حسین شیخ الاسلام در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تداوم تظاهرات فلسطینی‌ها در نوار مرزی غزه گفت: راهپیمایی‌ها، راه مقابله زیرکانه، شجاعانه و مدبرانه‌ای است که ملت فلسطین مانند همیشه برای مقابله با توطئه آمریکایی- صهیونیستی و سعودی در پیش گرفته‌اند که این راهپیمایی‌ ها مطابق قوانین بین المللی است.

وی افزود: البته بنده معتقدم قوانین بین المللی نسبت به قضیه فلسطین ظالمانه است و براساس همین قوانین ظالمانه رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد، اما براساس قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل این راهپیمایی و حق بازگشت قانونی و مشروع است.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: در این شرایط که آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها می‌خواهند قضیه فلسطین را پایمال کنند، ‌فلسطینی‌ها دست به راهپیمایی زده‌اند که بگویند قصد دارند به خانه و سرزمین خود بازگردند. اما ترامپ با انتقال سفارت از تل آویو به قدس قصد داشت کار را تمام کند در حالی که سرنوشت قدس براساس مذاکراتی که انجام شده در مذاکره نهایی تعیین می‌شود و ترامپ می‌خواست به خیال خود پیش دستی کند.

شیخ الاسلام اظهار کرد: این در حالی است که آمریکا علیرغم این که در بسیاری از مذاکرات مربوط به این مساله به عنوان تضمین‌کننده حضور داشته اما مانند همه مواردی که نقض کرده در این مورد هم چنین اقدامی را انجام داد، گرچه اوج این اتفاق را در روز انتقال سفارت با ۶۰ شهید و بیش از دو هزار مجروح شاهد بودیم.

وی ادامه داد: ترامپ می‌خواست این کار را در روز نکبت یعنی روزی که اسرائیل ایجاد شد انجام دهد،‌ در حالی که می‌توانست روز دیگری را انتخاب کند اما برای توهین به مسلمانان و تحقیر فلسطینی‌ها آن روز را انتخاب کرد. در نتیجه فلسطینی‌ها با راهپیمایی آن را به یک عزت تبدیل کرده و نشان دادند که هنوز سر سرزمین‌شان، مسجد الاقصی و قدس ایستاده‌اند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: بنابراین ترامپ و رژیم صهیونیستی نمی‌توانند اراده خود را به ملت فلسطین تحمیل کنند، مردم فلسطین مسالمت آمیز و بدون اسلحه در داخل غزه و آن سوی سیم خاردارها تظاهرات می‌کنند و اسرائیل چون اثر این تظاهرات را می‌فهمد که به معنای اصل بازگشت به سرزمین است، نسبت به این قضیه و برای متوقف کردن آن خیلی وحشیانه و با رعب و وحشت و دست پاچگی عکس العمل نشان می‌دهد.

شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: این اقدامات رژیم صهیونیستی نشان دهنده موثر بودن راهپیمایی‌ها دارد و اسرائیل از آن ترس دارد به این علت که فلسطینی‌ها فقط در کشورهای مختلف از جمله لبنان، سوریه، اردن و ... آواره نیستند بلکه آن‌ها در سرزمین‌های اشغالی هم جابجا شده‌اند.

وی تاکید کرد: در واقع هر فلسطینی که بگوید به خانه‌اش باز می‌گردد یعنی دیگر اسرائیلی وجود نخواهد داشت و در این راهپیمایی‌ها خیلی معقول، ‌مشروع و منطقی مظلومیت فلسطین مشخص می‌شود، به همین دلیل رژیم صهیونیستی اینگونه وحشیانه عکس العمل نشان می‌دهد. این مساله به جایی رسیده که همین اصطلاح معامله قرن را خبیث‌های سازش‌کار سعودی به ترامپ می‌گویند فعلا مطرح نکند چون نتیجه‌ای ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با تاکید بر این‌که حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از راهپیمایی‌های بازگشت باید صورت گیرد،‌ گفت: این حمایت‌ها نه فقط توسط دولت‌ها بلکه باید با پشتیبانی ملت و مردم انجام شود زیرا هدف این است که ملت‌ها به صحنه بیایند و این کار شدنی است.
Share/Save/Bookmark