توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 51973
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۸
در کنترل نوسانات بازار ارز موفق نبودیم
کارشناس مسائل اقتصادی گفت:طرح دولت برای مهار بازار ارز بدون هیچ پایه ریزی اساسی بوده و تاثیری کوتاه مدت در بازار داشته است.
در کنترل نوسانات بازار ارز موفق نبودیم
به گزارش خط نيوز، احسان خاندوزی، کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: تاثیر افکار عمومی و ایجاد فشار‌های روانی توسط برخی سودجویان در بازار را می توان به عنوان یکی از عوامل ایجاد التهاب بیان کرد.

وی افزود:افکار عمومی با تحریک دلالان به سمتی سوق می یابد که جامعه برای خرید کالا هجوم می برد، این امر سبب کاهش عرضه و افزایش قیمت در بازه زمانی کوتاه مدت می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اقدام مردم نسبت به خرید بی رویه کالاهایی که در معرض افزایش قیمت هستند ،افزود: این امر ناخودآگاه شرایط را برای سودجویی دلالان در بازار فراهم می کند.

خاندوزی در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکارهای مقابله با فشارهای روانی ایجاد شده در بازار گفت: دولت باید قبل از اتخاذ هر نوع تصمیمی برای مهار و کنترل بازار، به جلب اعتماد مردم جهت عدم افزایش تقاضا بپردازند.

وظایف دولت برای مهار تشنج در بازار

خاندوزی در تبیین طرح ارائه شده توسط دولت برای تنظیم بازار ارز گفت: متاسفانه طرحی که دولت در ۲۱ فروردین امسال برای مهار بازار ارز ارائه کرد بدون هیچ پایه ریزی اساسی بود زیرا این طرح تنها تاثیری کوتاه مدت در بازار داشت.

وی افزود: معتقدم در تدوین طرح هایی برای مهار التهابات بازار نباید تنها به نظر مسئولان دولتی اکتفا کرد بلکه باید از کارشناسان زبده دانشگاهی نیز در این امر بهره برد اما در این طرح از نظر اساتید و کارشناسان اقتصادی سخنی به میان نیامده است و همین موضوع گله مندی کارشناسان و تردید آن ها را فراهم کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان کرد: تردید کارشناسان اقتصادی در اجرایی بودن طرح مهار بازار ارز منجر به این شد که سازمان های تحت نظارت دولت نیز به طور غیر رسمی از اجرای این قانون شانه خالی کنند.

طرح فوری دولت بدون مشورت با کارشناسان زبده اقتصادی

این کارشناس مسائل اقتصادی با تشریح بندهایی از این طرح گفت: دولت معتقد بود که رصد دقیق صرافی ها ،انهدام دلالان و عرضه دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در بازار موجب فروکشی تشنج افزایش قیمت در بازار خواهد شد اما اعمال این قوانین و فشار بر صرافی ها عملا شدنی نبود و تقریبا شاهد عملی نشدن این طرح در بازار هستیم.

خاندوزی درپایان در تشریح راهکارهای مهار فشارهای روانی بر بازارها گفت: توجیه افکار عمومی در چنین شرایطی مهم ترین و موثرترین راه برای مبارزه با بحران هاست زیرا اولویت رونق بازارها، انتظارات جامعه و نحوه برخورد با آن است؛ از این رو باید اقدام به تدوین طرح ها و قوانین کوتاه مدت و از قبل تعیین شده برای کنترل چنین بحران هایی کرد، طرح های کوتاه مدتی که با شرایط و قوانین بازار مطابقت داشته باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران
Share/Save/Bookmark