توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 52648
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
ترامپ: چرا به ونزوئلای آشفته حمله نمی‌کنیم؟
رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند رئیس‌جمهور این کشور در نشستی که سال گذشته در دفتر کارش برگزار شده و چندین بار بعد از آن، خواستار حمله نظامی به ونزوئلا شده است.
ترامپ: چرا به ونزوئلای آشفته حمله نمی‌کنیم؟
به گزارش جهان نيوز، یک رسانه آمریکایی خبر داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی سال گذشته در کاخ سفید که برای گفت‌وگو درباره تحریم‌های ونزوئلا برگزار می‌شد از دستیارانش پرسیده چرا واشنگتن به ونزوئلا حمله نمی‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته در این نشست که آگوست سال گذشته در دفتر کار ترامپ برگزار شد او به سمت دستیارانش برگشت و سوالی غیرمتعارف پرسید: «وقتی ونزوئلا به سرعت در حال فروپاشی است و امنیت ملی را هم تهدید می‌کند چرا آمریکا به این کشور آشفته حمله نمی‌کند؟»

این سوال شگفتی حاضران در آن جلسه، از جمله «رکس تیلرسون» (که در آن زمان وزیر خارجه آمریکا بود) و «هربرت ریموند مک‌مستر» (که آن موقع مشاور امنیت ملی کاخ سفید) بود را به همراه داشت.
آسوشیتدپرس این روایت قبلاً بازگونشده را روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که از محتوای این جلسه آگاه بوده نقل کرده است.

مطابق این گزارش، در محاوره‌ای که حدود ۵ دقیقه به طول انجامید، مک‌مستر و سایر حاضران به نوبت برای ترامپ توضیح دادند که اقدام نظامی چطور می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و باعث از دست رفتن حمایت سخت‌حاصل‌شده دولت‌های آمریکایی لاتین برای اعمال فشار بر «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا شود.

ترامپ به توضیحات دستیارانش پاسخ داد. او با آنکه نشان نداد قصد صدور دستور حمله نظامی به ونزوئلا را دارد به موارد قبلی «دیپلماسی زور» در منطقه مانند حمله به پاناما اشاره کرد و ادعا کرد که این سیاست موفقیت‌آمیز بوده است.

روز بعد، ۱۱ آگوست، ترامپ در یک گفت‌وگوی علنی از احتمال «اقدام نظامی» علیه ونزوئلا برای خلع «نیکلاس مادورو» از قدرت سخن گفت. سخنان او در آن روز در محافل کارشناسی آمریکا جدی گرفته نشد و بسیاری گفتند که چنین ژست‌هایی از یک ستاره تلویزیونی که به فرمانده کل قوا تبدیل شده، انتظار می‌رود.

اما مدت کوتاهی بعد، او مسئله اقدام نظامی را با رئیس‌جمهور کلمبیا مطرح کرد. دو مقام بلندپایه کلمبیا که به شرط عدم افشای نام با آسوشیتدپرس گفت‌وگو کرده‌اند این روایت را تأیید کردند.ترامپ یک ماه بعد، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این بار به طور مفصل‌تر در ضیافت شام با سران کشورهای آمریکایی لاتین در این باره صحبت کرد.

مقام آمریکایی می‌گوید ترامپ در حالی این اقدام را انجام می‌داد که به او به طور خاص گفته شده بود آن را مطرح نکند، زیرا تأثیر مثبتی نخواهد داشت. او علی‌رغم این، در آن ضیافت شام، سخنانش را این طور آغاز کرد: «دور و بری‌هایم به من گفته‌اند که این را نگویم» و بعد از تک تک آنها پرسید که مطمئن هستند دنبال اقدام نظامی علیه ونزوئلا نیستند. سران کشورهای آمریکایی لاتین به صراحت به ترامپ گفتند که مطمئن هستند گزینه نظامی را نمی‌خواهند.

کاخ سفید از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد. سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که آمریکا برای کمک به دموکراسی در ونزوئلا تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد.

منبع: تسنیم
Share/Save/Bookmark