توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48715
يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۹
روسیه:
بیش از ۱۰هزار داعشی در افغانستان حضور دارند
یک دیپلمات بلندپایه روسیه اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار تروریست وابسته به داعش در افغانستان حضور دارند.
بیش از ۱۰هزار داعشی در افغانستان حضور دارند
به گزارش خط نيوز به نقل از مهر، یک دیپلمات بلندپایه روسیه اظهار داشت که گروه تروریستی داعش دارای بیش از ۱۰ هزار نیروی وفادار در افغانستان است و مقامات مسکو معتقدند که آمریکا ممکن است این تهدید را دست کم بگیرد.

«زامیر کابولوف» رئیس دپارتمان خاورمیانه در وزارت امور خارجه روسیه گفت که به دنبال عملیاتهای نظامی جداگانه توسط ائتلاف تحت رهبری آمریکا و ارتش سوریه تحت حمایت روسیه، تروریستهای داعش از پایگاه اصلی خود در سوریه و عراق رانده شدند و بسیاری از این تروریستها در نهایت سر از افغانستان درآوردند؛ در منطقه ای که این گروه تروریستی هم اکنون حدود ۱۰ هزار نیرو در اختیار دارد.

وی در ادامه افزود: «روسیه از نخستین کشورهایی بود که زنگ خطر را برای گسترش داعش در درون افغانستان به صدا درآورد».کابولوف با اشاره به افزایش حضور تروریستهای وابسته به داعش در افغانستان اعلام کرد که «بنابر برآوردهای انجام شده با ورود تروریستهای جدید از سوریه و عراق که از تجربه جنگ و پیکار برخوردارند، توان نظامی این گروه تروریستی بیش از ۱۰ هزار نیروی نظامی است و این توان در حال رشد است».

کابولوف در ادامه افزود: «نیروهای نظامی داعش در شمال افغانستان و در مرز مشترک با تاجیکستان و ترکمنستان- که پیوندهای تاریخی نزدیکی با روسیه دارند- از بالاترین توان نظامی برخوردارند».این دیپلمات بلندپایه روسیه گفت که مسکو و واشنگتن در مورد میزان تهدید تروریستهای داعش در افغانستان و آسیای مرکزی اختلاف نظر دارند. به گفته وی، واشنگتن بر جنگ با طالبان متمرکز شده است و در فرآیند بیگانه سازی سایر کشورهای منطقه درگیر است.

کابولوف در ادامه اظهارات خود از آمادگی مسکو برای همکاری با واشنگتن در جهت تقویت ثبات در افغانستان سخن گفت و اظهار داشت که توقف روند همکاری تصمیم آمریکا بود و نه روسیه.گفتنی است که در ماه آوریل، روسیه از آمریکا دعوت کرد تا در مذاکرات صلح به میزبانی افغانستان شرکت نماید، اما آمریکا از شرکت در این مذاکرات خودداری کرد.
Share/Save/Bookmark