توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58444
چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
آخرین وضعیت کرکوک؛ توافق کردها و نارضایتی اعراب و ترکمان‌ها
تعیین استاندار کرکوک بخشی از توافقی است که میان دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق برای حکمرانی چهار سال آینده اقلیم کردستان امضاء شده است، این توافق با مخالفت شدید دیگر قومیت‌های کرکوک مواجه شده است.
آخرین وضعیت کرکوک؛ توافق کردها و نارضایتی اعراب و ترکمان‌ها
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، تعیین استاندار جدید کرکوک از اصلی‌ترین اختلافات دو حزب عمده اقلیم کردستان عراق بوده است، این موضوع بر تلاش‌ها برای تشکیل کابینه جدید اقلیم به‌ریاست مسرور بارزانی سایه افکنده بود به‌گونه‌ای که اتحادیه میهنی به‌صراحت اعلام کرده بود هرگونه مشارکت این حزب در ترکیب کابینه اقلیم منوط به تعیین نامزد اتحادیه به‌عنوان استاندار جدید کرکوک است.

پافشاری دو حزب حاکم اقلیم کردستان عراق بر مواضع کرکوکی خود به‌تدریج فضای اقلیم را با تنش‌هایی همراه کرده بود، تداوم این روند حتی سبب شده بود که بسیاری از شخصیت‌ها و تحلیلگران کُرد درباره بازگشت اقلیم به سیستم دواداره‌ای اربیل و سلیمانیه هشدار دهند. شاید همین احساس نگرانی باشد که نشست اربیل مسعود بارزانی و سرانی از اتحادیه میهنی را به‌دنبال داشت و متعاقب آن نشست دفاتر سیاسی احزاب دوگانه اصلی اقلیم برگزار شد و نچیروان بارزانی و کوسرت رسول علی در کسوت معاونین دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان، توافق سیاسی چهارساله‌ای را امضاء کردند که به‌گونه‌ای می‌توان از آن به‌عنوان نسخه به‌روزشده توافق راهبردی میان آنها یاد کرد که زمانی به امضای جلال طالبانی و مسعود بارزانی رسیده بود.اینک پس از امضای این توافق، سؤال اساسی این است که؛ با توجه به اصرار اتحادیه میهنی کردستان در موضوع کرکوک، دو حزب عمده اقلیم چگونه به اختلافات خود پایان داده‌اند؟

به‌نظر می‌رسد در موضوع کرکوک، توافق مشترک با حزب دموکرات کردستان عراق آن‌چنان به‌مذاق یاران جلال طالبانی خوش نباشد، این حزب اصرار بر این داشت که تا تعیین تکلیف کرکوک و معرفی نامزد این حزب به‌عنوان استاندار جدید تمایلی به شرکت در کابینه اقلیم نخواهد داشت، اما توافق امضاءشده، تعیین تکلیف استانداری کرکوک را به پس از تشکیل کابینه جدید اقلیم موکول کرده است، اگرچه تأکید شده است که استاندار جدید برای اتحادیه میهنی خواهد بود اما معرفی نامزد این حزب باید از فیلتر مسعود بارزانی نیز عبور کند.

گفته می‌شود که بارزانی در نشستی که با تنی چند از سران اتحادیه میهنی کردستان داشته است به‌صراحت اعلام کرده است که وضعیت کرکوک باید قبل از تعیین استاندار، عادی‌سازی شود، اما به اتحادیه‌ای‌ها تضمین داده بود که در نهایت نامزدی از این حزب به‌عنوان استاندار جدید کرکوک انتخاب خواهد شد.

البته تعیین نامزد استانداری کرکوک هم برای اتحادیه میهنی کردستان چندان کار آسانی نخواهد بود و با توجه به جناح‌بندی‌های کنونی این حزب و رقابت‌هایی که میان آنها وجود دارد ممکن است فرجه پیش‌آمده تا تشکیل کابینه اقلیم فرصت مناسبی باشد تا این حزب بر مشکلات داخلی خود در موضوع کرکوک فائق آید.

توافق حکام اقلیم کردستان با واکنش اعراب و ترکمان‌ها به‌عنوان دیگر قومیت‌های کرکوک روبه‌رو شده است. شورای عربی کرکوک در بیانیه‌ای اعلام کرده است که موضوع کرکوک نباید بخشی از توافق مربوط به تشکیل کابینه اقلیم کردستان میان احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی باشد.
همچنین ترکمان‌های کرکوک هم توافق دو حزب عمده اقلیم کردستان را در خصوص تعیین استاندار کرکوک، تحمیل سیاست امر واقع خوانده و اعلام کرده‌اند که زمان چنین سیاستی از 16 اکتبر 2017 به‌سر رسیده است. ترکمان‌ها همچنین اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه کردها و اعراب پست استانداری کرکوک را در اختیار داشته‌اند اینک زمان آن فرا رسیده است که نامزدی از آنها به‌عنوان استاندار جدید این استان انتخاب شود.

احزاب دوگانه اقلیم کردستان که در شورای استانی کرکوک دارای اکثریت و در تلاش هستند نامزد معرفی‌شده آنها از راه این شورا به‌عنوان استاندار قانونی کرکوک انتخاب شود، جدای از درخواست ترکمان‌ها برای معرفی نامزد آنها به‌عنوان استاندار کرکوک، اعراب هم خواستار تعلیق فعالیت‌های شورای استانی کرکوک از سوی دولت مرکزی عراق شده‌اند تا به‌گونه‌ای مانع تحقق اهداف حکام اقلیم کردستان شوند.

محمد عثمان عضو سابق پارلمان عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان هم گفته است که بدون مذاکره و توافق با اعراب و ترکمان‌ها هیچ اقدامی در کرکوک موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark