توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48930
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶
۹دى حماسه ماندگار ملت ایران‌
حضور دهها میلیونى مردم در تظاهرات ۹ دى سال ۱۳۸۸ که در طول سه دهه تاریخ انقلاب، ‌بى‌نظیر بود، بصیرت، هوشیارى و دشمن‌شناسى ملت مسلمان ایران را به‌خوبى نشان داد و براى همیشه به‌عنوان حماسه ‌ماندگار در تاریخ باقى خواهد ماند.
۹دى حماسه ماندگار ملت ایران‌
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حضور دهها میلیونى مردم در تظاهرات 9 دى سال 1388 که در طول سه دهه تاریخ انقلاب، ‌بى‌نظیر بود، بصیرت، هوشیارى و دشمن‌شناسى ملت مسلمان ایران را به‌خوبى نشان داد و براى همیشه به‌عنوان حماسه ‌ماندگار در تاریخ باقى خواهد ماند.

نهم دى ماه را مى‌توان سرفصلى نو در تاریخ انقلاب اسلامى دانست. آنچه ماهیت این روز را تشکیل مى‌دهد، غلبه بصیرت بر اغواگرى است. فریب و اغواگرى را مى‌توان دال مرکزى فتنه دانست. خاصیت دوران فتنه، غبارآلودگى و مه‌آلودگى است. به‌راستى فتنه‌گران در فضاى غبارآلود است که مى‌توانند به مقاصد خودشان نزدیک شوند.

فتنه‌گر یک تکه حق و یک تکه باطل را مى‌گیرد و با هم مخلوط مى‌کند و این درست همان چیزى بود که در ماجراى انتخابات دهم ریاست‌جمهورى و فتنه 88 دنبال شد. در آن حوادث آنچه به آشوبگران و اصحاب فتنه کمک کرد تا چند روزى در خیابان‌هاى پایتخت جولان دهند، دروغ‌هایى بود که متأسفانه در اذهان بخشى از هواداران یکى از نامزدهاى انتخاباتى در چندماه پیش از انتخابات نشسته بود. رسانه‌هاى اغواگر توانسته بودند ادعاى امکان تقلب در انتخابات و عدم پاک‌دستى دولت برگزارکننده انتخابات را آنچنان در برخى ذهن‌ها بنشانند که اثبات دروغ بودن آن و ناپاک بودن دروغگویان قانون‌شکن، مدت‌ها به طول انجامید! تغییر باورها و اثبات حقیقت و تجلى دروغ‌پردازى‌هاى رسانه‌اى نیازمند زمان بود که این فرصت حدود هشت ماه به طول انجامید!

لطف و عنایت الهى، مدیریت و هدایت رهبرى، بصیرت ملت، نقش‌آفرینى آگاهان جامعه و نقشه‌هاى جاهلانه اصحاب فتنه، موجب شد تا به‌تدریج پرده‌ها کنار رود! گذر زمان به نفع فتنه‌گران تمام نشد و هرچه گذشت شاهد ریزش حامیان این جریان در بدنه اجتماعى بودیم؛ سیرى نزولى که سرانجام به نهم دى ماه 1388 انجامید!

فتنه‌گران در عاشوراى حسینى سال 1388 حقیقت فاسد و بى‌اعتبار خود را با هتک حرمت این روز آشکار کردند و نشان دادند به صفوف ملت تعلقى ندارند. در این روز اکثریت ملت که در حال عزادارى براى سالار شهیدان بودند، چهره‌هایى را دیدند که به نفع سران فتنه شعار مى‌دادند؛ اما با کف و سوت و اباحى‌گرى حرمت عزاى حسینى را شکستند! همین اقدام کافى بود تا آخرین پرده‌هاى اغواگرى نیز از اذهان عمومى فرو ریزد و خشم ملت در راهپیمایى میلیونى نهم دى ماه تجلى یابد و این روز، به روز برائت از فتنه‌گران و منافقین بدل شود.

اما بدون‌تردید، مانایى و پویایى حماسه نهم دى در گرو مطالعه و تبیین زوایاى مختلف این حماسه ملى است که وفق نظر امام خامنه‌اى(مدظله‌العالى) در دیدار با اعضاى ستاد 9 دى، امروز بزرگ‌ترین رسالت تریبون‌داران و مسؤولان محسوب مى‌شود. **

روز نهم دى ماه در تاریخ انقلاب اسلامى با عنوان روز «بصیرت» تبدیل به یوم الله و ماندگار شد. در این روز ماندگار و تاریخى، ملت همیشه در صحنه ایران اسلامى، حماسه‌اى دیگر آفرید و دشمنان خدا و دینش را مأیوس و ناامید ساخت و قلب امام زمان(عج) و نائب بر حقش حضرت آیت‌الله العظمى خامنه‌اى(دامت برکاته) را شاد ساخت.

از همان فرداى خلق این حماسه، دشمنان انقلاب و ملت، تلاش کردند تا نگذارند این حادثه بزرگ به‌عنوان یک حماسه ملى در روند انقلاب اسلامى در اذهان عمومى باقى بماند لذا عملیات روانى را براى تحریف حقیقت 9 دى و کم‌اهمیت جلوه دادن آن آغاز کردند. ازاین‌رو واکاوى این خیزش بزرگ مردمى به‌عنوان نقطه عطفى در حیات طیبه انقلاب اسلامى ضرورتى انکارناپذیر است که سعى کرده‌ایم در این نوشتار به این مهم بپردازیم.

یکى از محورهایى که باید در تبیین حماسه ماندگار تجمع بزرگ عاشوراییان در یوم الله 9 دى مورد توجه جدى قرار گیرد، بررسى آثار، پیامدها و دستاوردهاى این حماسه است. حماسه نهم دى قطعاً آثار و برکات و دستاوردهاى گوناگون و فراوانى براى کشور و نظام اسلامى ایران داشته و خواهد داشت.

با مرور اجمالى بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامى نسبت به این حرکت عظیم مردمى، بیش از 20 کلیدواژه قابل استخراج است. کلیدواژه‌هایى که هر کدام نیاز به بررسى و تحلیل دارد و از طریق این کلیدواژه‌ها مى‌توان به جوهره این حماسه جاوید براى فهم آن نزدیک شد. برخى از این کلیدواژه‌ها عبارتند از: حرکتى که دست خداوند متعال آن‌را هدایت کرد، حرکت دینى و اسلامى، نقش عاشورا در این حرکت، شناخت موقعیت، بصیرت، دشمن‌شناسى، حرکتى خودجوش، حرکت در فضاى غبارآلود، قله فراموش نشدنى، کارى غیرمتعارف و معمول، روزى که حجت را بر همه تمام کرد، نمایش آمادگى و سرزندگى مردم، حضورى مجاهدانه، عکس‌العمل مردم به فتنه‌گران و حرکتى که بیمارى انقلاب را درمان کرد.

تأثیر مجاهدت‌ها بر تمایز ایام‌

ده روز پس از خلق حماسه مردم در 9 دى 1388، مردم قم در سالگرد قیام 19 دى با رهبر فرزانه انقلاب دیدار کردند. ایشان در فلسفه تبیین بزرگداشت‌هایى که براى برخى روزها در طول تاریخ گرفته مى‌شود، با بیانى نغز فرمودند: «روزهاى سال، به‌طور طبیعى و به‌خودى‌خود همه مثل همند؛ اما این انسانها هستند و این اراده‌ها و مجاهدتهاست که یک روزى را از میان روزهاى دیگر برمی‌کشد و آن‌را مشخص می‌کند، متمایز می‌کند، متفاوت می‌کند و مثل یک پرچمى نگه می‌دارد تا راهنماى دیگران باشد، روز عاشورا - دهم محرم - فى نفسه با روزهاى دیگر فرقى ندارد؛ این حسین‌بن على(ع) است که به این روز جان می‌دهد، معنا می‌دهد، او را تا عرش بالا می‌برد؛ این مجاهدتهاى یاران حسین‌بن على(ع) است که به این روز، این خطورت و اهمیت را می‌بخشد. روز نوزدهم دى هم همین‌جور است، روز نهم دیِ امسال هم از همین قبیل است.»

ایشان در ادامه تأکید کردند: «نهم دى با دهم دى فرقى ندارد؛ این مردمند که ناگهان با یک حرکت - که آن حرکت برخاسته از همان عواملى است که نوزدهم دیِ قم را تشکیل داد؛ یعنی برخاسته‌ی از بصیرت است، از دشمن‌شناسى است، از وقت‌شناسى است، از حضور در عرصه‌ى مجاهدانه است - روز نهم دى را هم متمایز مى‌کنند.»

از آن‌جا که اعتقاد جازم داریم هیچ مسؤول و مدیر و کارشناسى در جمهورى اسلامى ایران عظمت و روح حماسه 9 دى را همچون مقام معظم رهبرى درک نکرده و به زیور کلام نیاراسته است، بنا براین در واکاوى روح این حماسه آسمانى از نگاه ژرف‌اندیش و آسمانى ایشان نهایت بهره را خواهیم برد.

توصیف‌هاى بى‌نظیر از سکاندار نظام اسلامى‌

حماسه تاریخى نهم دى برخاسته از عوامل مختلفى چون بصیرت، دشمن‌شناسى، وقت‌شناسى و حضور مجاهدانه ملت بصیر ایران در برهه‌هاى حساس و تعیین‌کننده بود که باعث شد این روز تاریخ‌ساز به‌عنوان نقطه عطفى در معادلات انقلاب اسلامى در داخل و خارج از کشور ثبت شود. حرمت‌شکنى‌ بى‌محاباى ارزشهاى مقدس مردم در عاشوراى سال 1388 توسط فتنه‌گران علاوه بر نشان دادن ماهیت انحرافى این جریان، باعث شد خشم مقدس مردم به جوش بیاید تا حماسه تاریخى ملت ایران در نهم دى سرمنشا بسیارى از تحولات بعدى قرار بگیرد.

توصیف‌هایى که رهبر معظم انقلاب درباره حماسه مردم در 9 دى 1388 داشته‌اند در طول 23 سالى که از زعامت و رهبرى ایشان مى‌گذرد، بى‌نظیر است. بازخوانى بیانات ایشان نشان مى‌دهد که پس از ارتحال امام خمینى(ره) و آن تشییع تاریخى، دیگر حضورى همسنگ 9 دى در تاریخ انقلاب نداشته‌ایم. در این مجال مرورى گذرا بر این توصیف‌ها خواهیم داشت:

هرچه انسان در اطراف 9 دى فکر مى‌کند، دست خداى متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین‌بن على(ع) را مى‌بیند. این‌کارها کارهائى نیست که با اراده‌ى امثال ما انجام بگیرد؛ این کار خداست، این دست قدرت الهى است؛ همان‌طور که امام در یک موقعیت حساسى - که من بارها این‌را نقل کرده‌ام - به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهى را در پشت این قضایا دیدم.»حرکت مردم در 9 دى برخاسته از بصیرت، دشمن‌شناسى، وقت‌شناسى و حضور درعرصه مجاهدانه بود.

مطمئن باشید که روز نهم دى در تاریخ ماند. این روز ماندگار، روز تجلى قدرت خدا بود.9 دى باطل السحر فتنه بود.

این روز یک حرکت خودجوش، اتمام حجت با همه، قوى‌ترین و آخرین ضربه به دشمن بود.9 دى شناخت لحظه بود. لحظه را باید شناخت، نیاز را باید دانست. شناسائى لحظه‌ها و انجام کار در لحظه‌ى نیاز، خیلى چیز مهمى است.

حادثه بى‌نظیر 9دى و قدرت فکرى مردم از نمونه‌هاى قدرت نظام است.

این حرکت مردم در شرایط غبارآلودگى اهمیت مضاعفى داشت و کار بزرگى بود. در 9 دى غیرت دینى جوان‌ها جوشید و همه به صحنه آمدند. این روز حجت را بر همه تمام کرد. 9 دى شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس کار است که مؤمن باید این‌را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود؛ آن کارى را که باید انجام بدهد، بتواند انجام بدهد. یکى از این قله‌هاى فراموش نشدنى، همین نهم دى امسال بود.

حرکت مردم در 9 دى نشان داد دستهاى دشمن و تبلیغات دشمن نه فقط نتوانسته مردم را از احساسات دینى عقب بنشاند، بلکه روزبه‌روز این احساسات تندتر و این معرفت عمیق‌تر شده است.

حضور مردم در 9 دى تجلى بارزى از هویت و ماهیت انقلاب یعنى روح دیانت حاکم بر دل‌هاى مردم بود.

چگونه حماسه 9 دى را تبیین کنیم؟

رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اعضاى ستاد بزرگداشت حماسه 9دى، چند محور اساسى را براى تبیین این حماسه ماندگارعنوان نمودند که عبارتند از:

نقش محرم و عاشورا در خلق این حماسه بیان شود.

حضور گسترده مردم باید به‌صورت تبیینى و تحلیلى بیان شود.

ایمان عمیق دینى حاکم بر دل‌هاى مردم تبیین شود.

باید به لایه‌هاى عمیق پیدایش و ظهور حماسه‌ى 9دى توجه کامل شو در توصیف این روز از جنبه‌هاى شعارى پرهیز شود.

از سطحى نگرى در تحلیل نه دى پرهیز شود و به عمق شعارهاى مردم در نهم دى توجه کامل شود.

نهم دى 88، حادثه کوچکى نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمى، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهاى اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلى ملت ایران، یعنى حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌هاى الهى تبیین شود. موضوع 9دى باید در همان راستاى حضور حداکثرى مردم تحلیل شود و دسیسه‌هاى دشمن براى مخدوش کردن این حضور همگانى تبیین گردد.

نقش توده‌هاى مردم به‌عنوان پایه‌هاى اصلى انقلاب در جلوگیرى از انحراف و سازش با دشمن تشریح شود.

بر عنصر «آگاهى»، «بصیرت»، «اعتماد ملى» و «حضور به‌موقع ملت در عرصه‌هاى مختلف» تأکید شود.

دستاوردهاى داخلى و خارجى 9 دى‌

یکى از محورهایى که باید در تبیین حماسه ماندگار تجمع بزرگ عاشوراییان در یوم الله 9 دى مورد توجه جدى قرار گیرد، بررسى آثار، پیامدها و دستاوردهاى این حماسه است. حماسه نهم دى قطعاً آثار و برکات و دستاوردهاى گوناگون و فراوانى براى کشور و نظام اسلامى ایران داشته و خواهد داشت. این آثار و دستاوردها را از زوایاى مختلف مى‌توان دسته‌بندى و احصا کرد. ما آن‌ها را در دو سطح داخلى و خارجى (منطقه‌اى و بین‌المللى) بررسى مى‌نماییم.

الف. آثار و دستاوردهاى داخلى 9 دى‌

این آثار و دستاوردها، هم از حیث کمیت و هم از لحاظ کیفیت، از چنان فراوانى برخوردار است که تنها احصاى رئوس آن‌ها خود فهرست بلندبالایى را تشکیل مى‌دهد. برخى از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1- افزایش اقتدار و استحکام نظام؛ انقلاب، نظام مقدس جمهورى اسلامى و ملت ایران در نهم دى نفسى تازه کرد و به جهانیان ثابت نمود که مردم و حکومت در ایران اسلامى در پرتو ولایت فقیه یک حقیقت واحد هستند و از چنان ریشه، ظرفیت و اقتدارى برخوردارند که به‌راحتى هر توطئه را در نطفه خفه مى‌کنند.

2- تقویت باور به ‌وجود جنگ نرم و فتنه‌هاى پیچیده؛ قضایاى فتنه هزینه‌هاى بسیارى بر نظام تحمیل کرد؛ اما دستاوردهاى فراوان‌ترى داشت. حرکت فتنه‌گران در عاشوراى 88 و شکل‌گیرى 9دى به همه دیرباوران داخلى ثابت کرد که پروژه‌هاى زیادى در این حوزه براى انقلاب از سوى غرب طراحى شده است‌

3- کناررفتن نقاب‌ها؛ ملت فهیم و آگاه ایران با حضور تاریخى خود در نهم دى، انقلابیون واقعى را از مدعیان دروغین، عافیت‌طلبان و مصلحت‌اندیشان باز شناخت و نقاب تزویر از چهره سران فتنه و حامیان پشت صحنه آن پایین کشید و به بیان حکیم فرزانه انقلاب، فتنه 88، نظام را واکسینه کرد.

4- رفراندوم ملى در دفاع از نظام و رهبرى؛ حضور میلیونى مردم در حماسه تاریخى 9 دى 88 فقط یک راه‌پیمایى نبود، بلکه در قالب یک رفراندوم ملى تمام‌معنا، نشان داد مردم مدافع نظام و جایگاه رهبرى هستند و هر جریان و شخصیتى را نیز تنها با همین دو ملاک مى‌سنجند.

افزایش مشروعیت و مقبولیت مردمى نظام، منفعل‌شدن جریان فتنه و تبدیل فتنه‌گران به مرده سیاسى، عمق‌بخشى به بینش و بصیرت سیاسى مردم در شناخت جریان‌هاى سیاسى و الگوهاى جدید دوستى و دشمنى با انقلاب، پیوند مردم و رهبرى، تعمیق ارتباط مردم و جوانان با عاشورا و کارکردهاى فرهنگ عاشورایى، ایجاد اتحاد ملى و انسجام اسلامى در بین مردم و... از دیگر پیامدها و دستاوردهاى داخلى حماسه 9دى است. مسلماً این فهرست قابلیت افزایش را دارد

ب. دستاوردهاى خارجى حماسه 9 دى‌

شاید گزاف نباشد اگر بگوییم اساسى‌ترین دلیل خصومت غرب به محوریت آمریکا با انقلاب و نظام اسلامى، نگرانى و هراس از قدرت الهام‌بخشى و الگوسازى انقلاب اسلامى بوده است. البته وقوع بیدارى اسلامى در منطقه به تأسى از انقلاب هم در همین راستا ارزیابى مى‌شود. این هراس، ایران را همواره در کانون دشمنى‌هاى غرب قرار داده که فتنه و حرکت آن‌ها در عاشورا براى مبارزه با این الگو بود، اما حماسه تاریخى نهم دى که نمایشگاه غیرت ملى ایرانیان در دفاع از نظام اسلامى بود، در واکنش به شیطنت دشمنان انقلاب به‌وجود آمد. بر همین اساس، این حماسه ملى اسلامى، آثار و دستاوردهاى بیرونى در بعد منطقه‌اى و بین‌المللى هم دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

1- آشکارشدن دشمنى گسترده غرب با نظام و پیوند فتنه با خارج؛ اعترافات دستگیرشدگان نشان داد که دفاتر جاسوسى و سفارت‌خانه‌ها و مراکز آکادمیک غربى، سناریوهاى زیادى را براى ضربه‌زدن به ایران طراحى کرده بودند. فتنه‌گران عاشوراى‌88 با دستور مستقیم غرب و حمایت‌هاى آن‌ها، هتک حرمت مقدسات کردند و کسانى‌که دستگیر شدند، با اسناد و مدارک متقن به وابستگى به دشمن اعتراف نمودند.

2- اذعان غرب به اقتدار و قدرت بازدارندگى نظام اسلامى؛ غربى‌ها با برآوردهاى غلط دشمنان و خائنان ملت ایران چون منافقین، به اذعان خودشان چالشى‌ترین بحران را براى ایران اسلامى طراحى و عملیاتى کردند، اما با مشت محکم مردم مواجه شده، به پیوند نظام اسلامى با مردم و اقتدار حاصل از آن پى بردند.

3- تحرک‌بخشى به بیدارى اسلامى منطقه؛ خیزش اسلامى که در شمال آفریقا و خاورمیانه شاهد آن هستیم، ریشه اسلامى دارد و به اذعان تحلیلگران غربى و عربى، از انقلاب اسلامى تأثیر پذیرفته است. درست است که حماسه نهم دى پیش از این خیزش‌ها به‌وقوع پیوست، اما مردم منطقه، مقاومت و ایستادگى بر سر اصول اسلامى را تا کنون از حماسه‌هاى بى‌نظیر مردم ایران همچون حماسه 9دى آموخته‌اند.

4- حفظ استقلال سیاسى؛ مهم‌ترین وجه اقتدار، حفظ استقلال سیاسى است. غرب تردیدى در اقتدار سیاسى جمهورى اسلامى و تحول ساختارى که در روابط بین‌الملل ایجاد کرده ندارد. بر این اساس، دشمن در قضیه فتنه 88 و در ادامه آن در 9 دى که در راستاى آزمایش مردم براى تداوم فتنه‌گرى‌ها بود، در واقع استقلال ملت ایران را نشانه گرفته بود که با قاطعیت و حضور آگاهانه مردم در صحنه دفع شد. بنابراین حماسه نهم دى ماه‌88، نمایش بلوغ اجتماعى و سیاسى، شاخص مرزبندى بین جبهه حق و باطل و تجلى اقتدار ملى و سیاسى تمامى مردم ایران بود که با حضور گسترده خود در راه‌پیمایى عظیم 9دى، توطئه دشمنان را خنثى کرد و مدال قبولى و رضایت را چنین از نایب امام زمان(عج) به‌دست آورد که: «اگر صدها بار براى نعمت هوشیارى این ملت، سجده شکر به‌جا آورده شود، باز هم کم است.»

پایان سخن‌

در جمع‌بندى کلى از حماسه عاشورایى 9 دى مى‌توان گفت که ملت ایران با حرکت عظیم و میلیونى خود و با به نمایش گذاشتن بصیرت و آگاهى و وحدت و یکدلى، فتنه‌هاى دشمنان انقلاب و ایران را با شکست مواجه ساخت و به جهانیان نشان داد که هرگز حاضر به عقب‌نشینى از ارزش‌هاى دینى و انقلابى خود نیست و در برابر هر آنچه که مغایر با این ارزش‌ها باشد، ایستادگى خواهد کرد.بر این اساس، حماسه عظیم 9 دى را مى‌توان تجدید پیمان دوباره ملت بزرگ و انقلابى ایران با آرمان‌ها و ارزش‌هاى انقلابى دانست که به اعتراف بسیارى از محافل رسانه‌اى و سیاسى غرب تا سال‌ها انقلاب اسلامى و نظام برآمده از آن‌را بیمه ساخت. بصیرت و آگاهى ملت فهیم ایران اسلامى در حمایت از ارزش‌هاى انقلابى و دینى که پیش از این نیز بارها آن‌را به رخ جهانیان کشیده بود، این‌بار در 9 دى صحنه‌اى عاشورایى را به نمایش گذاشت؛ صحنه‌اى که جهانیان را به تعظیم در برابر اراده و وحدت ملى خود وادار ساخت.
Share/Save/Bookmark