توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62682
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۶
چاقی عامل افزایش جهانی موارد ابتلا به سرطان پانکراس
چاقی عامل افزایش جهانی موارد ابتلا به سرطان پانکراس
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: چاقی می‌تواند موارد ابتلا به سرطان پانکراس را در سراسر جهان افزایش دهد.

به گزارش ایسنا، به گفته محققان افزایش نرخ ابتلا به چاقی و دیابت می‌تواند موارد ابتلا به سرطان پانکراس را در سراسر جهان بیشتر کند. همچنین نرخ جهانی ابتلا به سرطان روده رو به افزایش است اگرچه اکنون موارد کمتری از آن‌ها کشنده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در فاصله سال‌های 1990 تا 2017 نرخ مرگ و میر ناشی از دو سرطان روده و پانکراس در سراسر جهان افزایش 10 درصدی داشته‌است. همچنین بررسی اطلاعات 195 کشور جهان حاکی از آن است که موارد ابتلا به سرطان پانکراس در این بازه زمانی افزایش 130 درصدی داشته و از 195 هزار مورد در سال 1990 به 448 هزار مورد در سال 2017 رسیده‌ است.

دکتر رضا ملک‌زاده مدیر پژوهشکده بیماری‌های گوارشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و محقق ارشد این مطالعه گفت: سرطان پانکراس یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان در جهان است که بیشترین میزان ابتلا به این بیماری در کشورهای پردرآمد مشاهده می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی نیوز، به گفته ملک‌زاده در این کشورها فاکتورهای خطرزای سرطان پانکراس از قبیل چاقی و دیابت در افزایش تعداد موارد این نوع از سرطان نقش دارد. هرچند که این فاکتورهای خطرزا تا حد زیادی اصلاح‌پذیر هستند.
Share/Save/Bookmark