توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 50243
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
روحانی در دیدار «لودریان»: به‌هم‌خوردن برجام نقطه پشیمانی همگان خواهد بود
رئیس‌جمهور تأکید کرد: اراده دو دولت ایران و فرانسه برقراری و توسعه روابط همه‌جانبه، مستحکم و دوستانه میان دو کشور است.
روحانی در دیدار «لودریان»: به‌هم‌خوردن برجام نقطه پشیمانی همگان خواهد بود
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه، تقویت و تحکیم همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌ها با فرانسه قائل نیست.

رئیس جمهور، برجام را آزمایش و امتحانی برای تمامی طرف‌های مذاکره کننده دانست و افزود: پابرجا ماندن برجام به دنیا ثابت می‌کند که مذاکره و دیپلماسی بهترین گزینه برای حل مشکلات بوده و برهم خوردن آن به‌معنای این است که مذاکرات سیاسی اتلاف وقت است.

روحانی با تأکید بر ضرورت پایبندی همه طرف‌های مذاکره کننده نسبت به تعهداتشان در برجام، گفت: ایران هرگز آغازگر نقض برجام نخواهد بود و این توافق را در راستای افزایش اعتماد، آرامش، همکاری و ثبات منطقه‌ای و بین المللی مؤثر می‌داند.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حفظ برجام در راستای توسعه امنیت، ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: بر هم خوردن توافق هسته‌ای نقطه پشیمانی همگان خواهد بود و البته ما برای هرگونه شرایطی که مد نظرمان نباشد، آماده خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه ایران و فرانسه در رابطه با برجام و ضرورت ادامه آن دیدگاه مشترک دارند، گفت: خوشبختانه امروز به‌واسطه برجام فضای مناسبی برای توسعه روابط و همکاری‌های فی‌مابین به‌وجود آمده که باید در راستای دستیابی به اهداف مهم و مشترک و منافع دو ملت در این مسیر حرکت کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت همکاری ایران و فرانسه در زمینه تداوم ثبات و امنیت منطقه، اظهار داشت: فرانسه و جمهوری اسلامی ایران در حل مشکلات اخیر لبنان نقش‌آفرینی مثبتی داشته‌اند و باید در راستای تقویت آرامش در این کشور و فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای برگزاری انتخاباتی که موجب نشاط و استحکام سیاسی در این کشور شود، همکاری کنیم.

روحانی امنیت خلیج فارس را موضوعی حائز اهمیت در منطقه دانست و با اشاره به بحران یمن خاطرنشان کرد: این وظیفه‌ای بین المللی و انسانی است که در راستای آتش‌بس، پایان یافتن جنگ و کشتار مردم در یمن و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم این کشور که دچار بمباران، بیماری‌ها و گرفتاری فراوان هستند، تلاش کنیم.

رئیس جمهور همچنین راجع به مسائل مربوط به سوریه و مشکلاتی که مردم این کشور با آن مواجه هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به‌خواست دولت سوریه و برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور داشته و این در حالی است که هنوز تروریسم در منطقه به‌طور کامل ریشه‌کن نشده و خطرات آن دیگر کشورها را نیز تهدید می‌کند.

روحانی مبارزه تا محو کامل تروریسم و کمک به مردم سوریه را از اولویت‌های مهم همکاری ایران و فرانسه در منطقه برشمرد و گفت: هیچ راهی جز تقویت دولت مرکزی در دمشق برای حل بحران سوریه وجود ندارد.

لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار با تأکید بر علاقمندی و احترام فرانسه به حفظ و پایبندی برجام، گفت: گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان‌دهنده پایبندی کامل ایران به تعهدات خود است و فرانسه تمام تلاش خود را در راستای پابرجا ماندن برجام انجام خواهد داد.

وزیر امور خارجه فرانسه با ابراز اینکه روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری تهران ــ پاریس به‌واسطه فضای به‌وجودآمده پس از برجام در دو سال اخیر، افزایش قابل‌توجهی یافته است، گفت: علاقمند به توسعه و تحکیم همه‌جانبه روابط و مناسبات با جمهوری اسلامی ایران هستیم که برای این مقصود فرانسه تسهیلاتی را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین اتخاذ کرده تا پویایی تجاری ایجادشده میان دو کشور تقویت شود.

لودریان با بیان اینکه اروپا توافق هسته‌ای با ایران را سندی اساسی به‌ویژه در راستای توسعه امنیت و ثبات منطقه‌ای قلمداد می‌کند، افزود: ایران و فرانسه می‌توانند در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای به‌ویژه جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در کشورهای منطقه و حل بحران‌های منطقه‌ای همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: علاقمندیم با ایران به‌عنوان کشوری دوست در زمینه تمامی موضوعات مورد علاقه رایزنی و همکاری داشته باشیم.
Share/Save/Bookmark