توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 45393
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
بررسی واکنش‌های احتمالی غرب‌گرایان ایرانی به نقض برجام
طرح اقدامات بی‌فایده، برای به فراموشی سپردن واقعیت/ فرار از اجرای بند سوم مصوبه مجلس توسط کسانی که در بیست دقیقه آن را تصویب کردند
اقدام مجلس سنای آمریکا در وضع تحریم جدید علیه ایران در داخل کشور واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است و بسیاری از مسئولین و دولت‌مردان این مسئله را نقض صریح برجام دانسته‌اند. با پر رنگ شدن هر چه بیشتر احتمال امضای این قانون توسط باراک اوباما، نحوه واکنش عملیاتی دولت‌مردان و مجلس همسو با آن‌ سوال برانگیز شده است و از برخی اظهار نظرها این‌چنین به نظر می‌آید که برخی مسئولان به جای عمل دقیق به قانون وضع شده از جانب خود، قصد دارند به لطایف‌الحیل مختلف طوری عمل نمایند که دستاورد آن برای کشور به تعبیر ولی الله سیف باز هم تقریباً هیچ باشد.
طرح اقدامات بی‌فایده، برای به فراموشی سپردن واقعیت/ فرار از اجرای بند سوم مصوبه مجلس توسط کسانی که در بیست دقیقه آن را تصویب کردند
به گزارش خط نیوز به نقل از رجانیوز برای اثبات این مسئله کافی است که به اظهار نظرهای برخی از مسئولان دقت کرد. برای مثال علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی که پیش‌تر برای تصویب برجام در مجلس مدعی شده بود که "«والله، والله، والله» در مسائل هسته‌ای نه با کندی روبرو خواهیم شد نه توقف، آب سنگین، تحقیقات و غنی‌سازی نیز ادامه خواهد یافت" درباره واکنش احتمالی ایران در برابر نقض برجام می‌گوید:

پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم، اما اکنون نمی‌خواهیم اعلام کنیم که چه کار خواهیم کرد... جمهوری اسلامی‌ایران ضرورتی بر علنی کردن آن ‌‌(اقدامات متعاقب) مساله ندارد، ما پیش‌بینی‌های لازم را از قبل کرده‌ایم یعنی آمادگی خوبی داریم که بخواهیم واکنش نشان دهیم.

همچنین بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس که نقش ویژه‌ای در کمیسیون ویژه برجام در حمایت از توافق هسته‌ای ایفا کرده بود در این‌باره می‌گوید: مجلس ایران تاکنون دو اقدام در مقابله با تمدید داماتو در مجلس نمایندگان آمریکا انجام داده است. یکی از اقدامات مجلس شورای اسلامی‌در مقابله با این اقدام، تهیه قطعنامه‌ای است که به امضای ۲۲۰ نفر از نمایندگان رسیده و اقدام دیگر تهیه طرح دو فوریتی ممنوعیت استفاده از کالاهای آمریکایی است که به هیات رئیسه تقدیم می‌شود و این پاسخی به تصمیم مجلس آمریکا است.

در ادامه نیز محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس هم از تهیه طرح دوفوریتی ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی در قبال مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر تمدید ١٠ ساله تحریم‌های ایران خبر داد و گفت: پیش‌نویس این طرح در کمتر از یک ساعت به امضای ۱۴۵ نفر از نمایندگان با گرایش‌های مختلف سیاسی خانه ملت رسیده است. با توجه به اقدام خصمانه ایالات متحده آمریکا یعنی تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های داماتو، یک طرح دو فوریتی درباره ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی در مجلس شورای اسلامی‌تهیه شده است.

همانطور که کاملاً مشهود به نظر می‌رسد، مسئولان کشور در اقدامی عجیب بنای آن را ندارند که به سراغ طرح "اقدام متناسب دولت در اجرای برجام " بروند که پیش‌تر در بیست دقیقه و با سنگ تمام لاریجانی برای دولت وضع شده است.

در این زمینه باید خاطرنشان کرد که طی یک سال و نیم گذشته نقض برجام به طور کاملاً آشکار در دو مسئله- به عنوان مشت نمونه خروار- اتفاق افتاده است الف: مسئله تحریم ویزا که عباس عراقچی با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری آن را نقض برجام دانست ب: وضع تحریم‌های جدید ده ساله که محمد جواد ظریف 23 خرداد امسال در مجلس شورای اسلامی با ناقض برجام خواندن آن گفته بود: مدت این قانون در پایان سال 2016 تمام می‌شود و یک گروه از سناتورها و نمایندگان مجلس دنبال تمدید آن هستند. ما هم به دولت آمریکا تذکر داده‌ایم که باید برجام رعایت بشود و تمدید قانون ایسا مغایر برجام است.

نکته مهم این است که وزارت امور خارجه ایران پس از تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای شش بندی اعلام کرده بود که هر گونه "بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم ها و اقدامات محدودیت ساز از جمله از طریق تمدید، به مثابه عدم پایبندی اساسی خواهند بود که ایران را از تعهداتش به طور جزئی یا کلی معاف خواهد ساخت"

با آشکار بودن این نفض فاحش، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس، اگر قصد عمل به قانون را دارند باید طبق همان مکانیزمی عمل کنند که پیش‌تر خود تعبیه کرده‌‌اند و طرح مسائلی چون تصویب طرح دوفوریتی ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی و تهیه قطعنامه را بیشتر باید فرار کردن از واقعیت‌ و طفره رفتن از اجرای مسئولیت تلقی کرد؛ چرا که پیش‌تر مجلس شورای اسلامی با سنگ تمام با سنگ تمام گذاشتن برای دولت یازدهم و با نادیده گرفتن نظرات تخصصی کمیسیون برجام و همه‌ انتقادات دلسوزانه طرح اقدام متناسب دولت در اجرای برجام را به تصویب رساند که بند سوم آن از دولت می‌خواهد که در صورت عدم پای‌بندی طرف مقابل در زمینه لغو تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده- یعنی همین شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم- دو اقدام را اجرا نماید: اولاً اجرای برجام را متوقف نماید ثانیا: برنامه هسته‌ای ایران را سامان داده و ظرف دوسال ظرفیت غنی سازی را به 190 هزار سو افزایش دهد.

انجام هر اقدامی غیر از جانب مسئولان در واقع نقض اقدامات قبلی خود می‌باشد و آن را باید تعلل در واکنش محکم و جدی به نقض آشکار برجام دانست.

نکته جالب توجه آن است تداوم سیاست‌های منفعلانه شمار اندکی از مسئولان کشور که تاکنون شاهد آن بودیم، از جمله دلایلی بود که قانون تحریم‌های ایران را بدون هیچ مخالفتی در مجلس سنا تصویب کرده و آمریکا را خاطر جمع ساخت که عقب‌نشینی‌های دولت ایران هم‌چنان ادامه دارد. چنان‌‌چه متئو مکینز محقق موسسه امریکن اینترپرایز و کارشناس مسائل غرب آسیا درباره واکنش احتمالی دولت یازدهم به توافق هسته‌ای می‌نویسد: آن‌ها بلوف می‌زنند، ایرانی‌ها کاملاً به توافق پایبند هستند. آن‌ها فهمیده اند که این نوع از قانون‌گذاری‌ها مانند ایسا که در مدت طولانی مطرح بودند- و این نوع چیزها به احتمال زیاد تمدید می‌شوند!

"They're bluffing. "The Iranians are quite committed to the deal. They understood that these types of legislation such as the Iran Sanctions Act, which have been in effect for a long time, these types of things would likely be renewed."

لذا پر واضح است شمار اندکی از مسئولان از ابتدای دولت یازدهم، چه در زمان مذاکرات، چه پس از تصویب و اجرای آن و چه در مرحله اجرای آن‌قدر از خود ضعف نشان داده‌اند که امروز آمریکا به این نتیجه رسیده که با وضع هر تحریم جدید هم آبی از آب تکان نخواهد خورد. به همین‌جهت انتظار می‌رود که مسئولان دولت یازدهم برای یک‌بار هم که شده یک واکنش جدی در برابر اقدامات خصمانه آمریکا و متناسب با بند سوم طرح "اقدام متناسب دولت در اجرای برجام " توافق هسته‌ای را متوقف نمایند.
Share/Save/Bookmark