توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62204
چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶
شروع به کار بیستمین کنگره رویان/ افزایش ۲۰ درصدی تعداد مقالات
شروع به کار بیستمین کنگره رویان/ افزایش ۲۰ درصدی تعداد مقالات
رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه ۵۰۳ طرح و مقاله به بیستمین کنگره پزشکی تولیدمثل و پانزدهمین کنگره سلول‌های بنیادی و همچنین چهاردهمین کنگره پرستاری باروری ارسال شده است، گفت: از میان ۵۰۳ طرح ۶۸ طرح به فاز دوم داوری رسیدند و در نهایت سه طرح در سطح بین‌المللی و یک طرح در سطح ملی انتخاب شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالحسین شاهوردی در نشست خبری بیستمین کنگره پزشکی تولیدمثل که امروز صبح (چهارشنبه، ۶ شهریور) در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد، گفت: برندگان بین‌المللی بیستمین کنگره رویان از کشورهای استرالیا، فرانسه و آمریکا هستند. تعداد مقالات و طرح‌های ارسالی به کنگره رویان نسبت به سال قبل با افزایش حدود ۲۰ درصدی روبرو بوده است.

وی ادامه داد: این کنگره حاصل تلاش بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای شورای علمی و کمیته علمی جشنواره است. اعضای این شورای علمی از متخصصان داخلی و خارجی انتخاب شده‌اند. علاوه بر افزایش کمیت مقالات و طرح‌ها، کیفیت آن‌ها نیز نسبت به سال گذشته افزایش داشته و داوران نمرات بالاتری را به شرکت‌کنندگان داده‌اند.

شاهوردی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی و پزشکی تولیدمثل از موضوعات به روز دنیا است، گفت: از عمر پزشکی تولیدمثل بیش از چهار دهه نمی‌گذرد. تلاش شده که در کنگره سلول‌های بنیادی همچون کنگره رویان با نگاه کاربردی به مسائل نگاه کنیم تا بتوان از مشکلات دردمندان کم کرد.

رییس پژوهشگاه رویان افزود: طی بیست سالی که این کنگره برگزار شده شاهد این بودیم که نشست‌ها بر موضوعات تحقیقات محققان اثرگذار بوده است. یکی دیگر از تاثیرات این کنگره این بوده که اعتماد به نفس محققان داخلی افزایش پیدا کرده چرا که هنگام ارائه دستاوردها درمی‌یابند که دستاوردهای آنان از خارجی‌ها کم ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیرات تحریم‌ها بر دعوت از مهمانان خارجی گفت: نمی‌توان گفت که تحریم‌ها بی‌تاثیر بوده ولی خوشبختانه با تعاملاتی که داشتیم محققان خارجی تولنستند در بیستمین کنگره رویان حضور داشته باشند.بسیاری از دعوت‌کننده های مهمانان امسال همان مهمانان خارجی سال های گذشته بودند که از تجربه حضور خود در این کنگره برای محققان خارجی دیگر صحبت کرده بودند.



مروری بر مقالات برگزیده

در بخش دیگری از این نشست خبری معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه پرفسور جما ایون از استرالیا یکی از برندگان بین‌المللی بیستمین کنگره رویان است، گفت: تحقیقات این پرفسور در زمینه اثر افزایش وزن در باروری خانم‌ها و به طور اختصاصی بررسی مولکول‌های مسیر متابولیسم بوده است. ایشان بر تأثیر مواد قندی در پذیرش جنین در آندومتر در شروع بارداری تحقیق کردند.

برنده دوم بیستمین کنگره رویان برایان هرمان از آمریکا است. ایشان دانشیار دانشگاه تگزاس هستند و در زمینه بیولوژی تولیدمثل تحصیل کردند.

دکتر پروانه افشاریان درباره تحقیقات هرمان گفت: وی ۶۲ هزار سلول بنیادی مولد اسپرم را در مدل‌های حیوانی و از نمونه بافت بیوپسی بیضه انسان بررسی کردند و به نتایجی دست پیدا کردند که به افزایش دانش ما در زمینه سلول‌های مولد اسپرم کمک می‌کند.

برنده سوم بیستمین کنگره رویان پرفسور هربه از فرانسه است. وی عضو انجمن مهندسی بافت اروپا است و در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی به بیماران دارای مشکلات ارتوپدی فعالیت داشته است. نتیجه تحقیقات وی نشان می‌دهد اگر کمبود گلوکز در محل پیوند رفع شود لانه‌گزینی سلول‌های بنیادی بهتر رخ خواهد داد.

برنده دیگر کنگره رویان دکتر مهدی توتونچی از پژوهشگاه رویان است. ایشان دانش آموخته دانشگاه علم و فرهنگ در زمینه زیست‌شناسی تکوین هستند و اولین سلول پرتوان القایی را به همراه دیگر همکارانشان در رویان در سال ۲۰۰۸ ثبت کردند. بخشی از مطالعات ایشان در زمینه ناباروری متمرکز است. تحقیقات وی درباره تکنیک‌های کنترل سلول‌های اسپرم است و وی توانست به ژن‌هایی که در این زمینه تأثیرگذارند دست پیدا کند.

حفظ قدرت باروری کودکان

در بخش دیگری از این نشست خبری دبیر آموزشی کنگره رویان با بیان اینکه از ۵۰۳ مقاله ارسالی به این کنگره ۲۹۲ مورد به کنگره پزشکی و بیولوژی تولیدمثل اختصاص داشته، گفت: ۴۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۴۲ مقاله به صورت پوستر پذیرفته شده است. ما در این سمینار سه روزه در ۱۰ قسمت به مطالب به روز بیولوژی باروری می‌پردازیم. امسال از کشورهای آمریکا، استرالیا و کشورهای اروپایی سخنران داریم. همچنین امسال رئیس انجمن ناباروری خاورمیانه نیز در کنگره حضور دارد. یکی از مطالبی که امسال در کنگره به آن پرداخته می‌شود حفظ باروری کودکان است.

فیروزه غفاری افزود: به مدد درمان‌های جدید در زمینه سرطان طول عمر بیماران سرطانی افزایش یافته اما یکی از مشکلاتی که شیمی‌درمانی در کودکان ایجاد می‌کند صدمه به قدرت تولیدمثل آن‌هاست. در کنگره رویان نشستی تخصصی با حضور استادی از دانمارک و همچنین مهمانانی از بیمارستان محک موضوع حفظ باروری در کودکان بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه تغذیه نقش مهمی در باروری دارد، گفت: در بیستمین کنگره رویان نقش ویتامین D و تحقیقات جدید درباره تغذیه در ناباروری بررسی می‌شود. یکی دیگر از موضوعاتی که در کنگره رویان به آن می‌پردازیم سلامت جنسی در زوجین نابارور است که این موضوع با حضور پژوهشگران و صاحبان تجربه بررسی می‌شود.



در بخش دیگری از این نشست خبری دبیر پانزدهمین کنگره سلول‌های بنیادی گفت: از میان ۵۰۳ مقاله ارسال شده به کنگره رویان ۱۷۶ مقاله مربوط به کنگره سلول‌های بنیادی بوده که ۱۱۰ مقاله به صورت پوستر و هفت مقاله به صورت سخنرانی پذیرفته شده است. پانزدهمین کنگره سلول‌های بنیادی هشت بخش دارد که در آن ۲۵ سخنرانی ۲۵ دقیقه‌ای انجام می‌شود. سخنرانان علاوه بر ایران از کشورهایی همچون بلژیک، نروژ، سوئیس، هلند و روسیه هستند. از موضوعاتی که در کنگره سلول‌های بنیادی بررسی می‌شود می‌توان به پیشرفت‌های اخیر سلول‌های بنیادی، بیماری‌های تحلیل‌برنده عصبی، بیماری‌های قلب و عروقی، ژنتیک در سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی اشاره کرد.

نقش پرستار و ماما در ناباروری

در ادامه دکتر عزآبادی، دبیر چهاردهمین کنگره پرستاری رویان گفت: از میان مقالات ارسال شده به کنگره رویان ۵۲ مقاله به دبیرخانه علمی گروه پرستاری ارسال شد که از میان آن‌ها ۴۲ مقاله مرتبط بود. در این کنگره شش سخنرانی و ۳۴ پوستر پذیرفته شد.

وی ادامه داد: بخش اول این کنگره به تازه‌های ناباروری و نقش پرستار و ماما در ناباروری پرداخته می‌شود. همچنین در زمینه مباحثی چون حفظ باروری زنان سخنران خواهیم داشت. کارگروه پاف رویان که به یائسگی زودرس در زنان می‌پردازند در این کنگره گزارشی ارائه خواهند داد. بخش دوم این کنگره به بررسی شرایط بیمارانی که بیش از سه بار شکست در باروری را تجربه کرده‌اند اختصاص دارد.

علم حد و مرز نمی‌شناسد

در بخش دیگری از این برنامه به تأثیر متقابل عوامل محیطی و خط زندگی در باروری پرداخته می‌شود. پنلی هم درباره طب مکمل و تأثیر آن در باروری اختصاص دارد.

معاون آموزشی رویان با بیان اینکه تمام تلاش خود را کرده‌ایم که با وجود سختی‌ها این پیام را مخابره کنیم که علم حد و مرز نمی‌شناسد، گفت: در بیستمین کنگره رویان ۱۱ کارگاه‌های بین‌المللی و کاربردی برگزار می‌شود. ۱۰ کارگاه به صورت پیش کنگره و یک کارگاه هم بعد از کنگره برگزار می‌شود. علاوه بر مدرسان خارجی، شرکت‌کنندگانی هم از عراق، سوریه، لبنان و اندونزی در کارگاه‌ها حضور دارند و همچنین مدرسانی از کشورهای ایتالیا، آلمان و ترکیه در برگزاری کارگاه‌های رویان مشارکت دارند.



فتحی افزود: برای اولین بار در ایران یک کارگاه سه جانبه میان پژوهشگاه رویان، دانشکده بیوفیزیک بیوشیمی دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا در رم ایتالیا برگزار می‌شود. بخش تئوری این کارگاه در ایران برگزار شد و بخش عملی آن در ایتالیا برگزار می‌شود که تاریخ آن متعاقبا اعلام خواهد شد. در این کارگاه استفاده از دستگاه کرایومیکروسکوپ به شرکت‌کنندگان آموزش داده شد. این دستگاه که یک دستگاه پیشرفته است فقط در برخی کشورها همچون کانادا و ایتالیا وجود دارد.

فتحی درباره یکی دیگر از کارگاه‌های بیستمین کنگره رویان گفت: کارگاهی تخصصی برای ارولوژیست‌ها در رویان برگزار شده که پروفسور صدیقی گیلانی و دو پروفسور دیگر از ایتالیا و آلمان از مدرسان آن بودند. این کارگاه در اتاق عمل و برای جراحی میکروتسه برگزار شد. برخی از مردان نابارور به هیچ عنوان قادر به دادن اسپرم‌ نیستند. جراحی میکروتسه روشی است که در آن از بیضه‌ها اسپرم گرفته می‌شود.

وی با بیان این که برنامه‌ای هم در زمینه بهبود کیفیت اسپرم، تخمک و جنین با حضور بیش از ۴۰ متخصص برگزار شده گفت: در این برنامه مدرسانی از کشورهای ترکیه و ایتالیا حضور داشتند. کارگاه دیگری نیز در زمینه هیستروسکوپی که یک روش تشخیصی است برگزار شده است. این روش می‌تواند نمای خوبی از رحم در اختیار متخصصان بگذارد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark