توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 55644
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶
اهداف انتخاباتی ترامپ از معاف ساختن مشتریان ایران از تحریم‌ها
با توجه به در پیش بودن انتخابات میان دوره ای کنگره و مشکلاتی که در رابطه با عربستان به وجود آمده است، تلطیف لحن کاخ سفید در مورد تحریم ایران در واقع راهی است برای حفظ فشار بر ایران و در عین حال کاستن از ریسک افزایش قیمت ها.
اهداف انتخاباتی ترامپ از معاف ساختن مشتریان ایران از تحریم‌ها
به گزارش خط نیوز به نقل از رویترز، موضع گیری سرسختانه دولت آمریکا در قبال تحریم های ایران همواره تلاش ها برای کنترل قیمت نفت را خنثی می کند. 8 کشور خریدار نفت ایران موقتا می توانند پس از اجرایی شدن تحریم ها علیه ایران کشور همچنان از تهران نفت بخرند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته، هدف واشنگتن همچنان به صفر رساندن فروش نفت ایران است. اما با توجه به در پیش بودن انتخابات میان دوره ای کنگره و مشکلاتی که در رابطه با عربستان به وجود آمده است، تلطیف لحن کاخ سفید در مورد تحریم ایران در واقعی راهی است برای حفظ فشار بر ایران و در عین حال کاستن از ریسک افزایش قیمت ها.

دولت ترامپ به رغم مخالفت متحدانی نظیر اتحادیه اروپا، موضع سختگیرانه ای را در قبال تهران در پیش گرفته است. روز دوشنبه، دولت آمریکا تحریم هایی را علیه صادرات نفت و گاز ایران و موسسات مالی این کشور به اجرا خواهد گذاشت. بیش از 700 شرکت به فهرست تحریم ها اضافه خواهند شد. پمپئو می گوید، هدف تغییر رفتار رهبران ایران است.

اعطای معافیت به مشتریان نفتی ایران یکی از راه های برقراری توازن میان 2 هدف محوری دولت ترامپ یعنی پایین نگه داشتن قیمت ها و حذف بیش از 2 میلیون بشکه از نفت ایران از بازار است. هرچند نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد که اوپک تولید نفت خود را در ماه اکتبر افزایش داده و به بالاترین رقم از سال 2016 رسانده است، اما قیمت نفت برنت ماه گذشته به دلیل نگرانی از کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا تا 86 دلار بالا رفت.

اما پیش بینی ها از کاهش رشد تقاضا و کند شدن رشد اقتصاد جهانی موجب شده تا قیمت نفت در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکا به 72 دلار در هر بشکه برگردد. اما معافیت ها همچنان نشانه این است که دولت ترامپ به اندازه ای که به نظر می رسد در برابر لابی های طرف های خارج مصون نیست. پمپئو جزئیات بیشتری در این باره اعلام نکرده، اما بلومبرگ گزارش داده که این معافیت ها از جمله به کشورهای چین، هند و ژاپن اعطا خواهد شد. هرچند پمپئو برای تداوم لحن تند کشورش در قبال ایران گفته این معافیت ها موقتی است، اما این معافیت ها پس از منقضی شدن، در صورتی که میزان عرضه نفت در بازار همچنان محدود باشد، قابل تمدید خواهد بود.
Share/Save/Bookmark