توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58678
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۸
غضبی که شاید خیر باشد
پارمان اروپا بار دیگر رای به تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا داد. یک تصمیم غیر الزام آور که طی آن اتهاماتی نیز متوجه دولت ترکیه شده است.
غضبی که شاید خیر باشد
کمتر از سه هفته تا انتخابات حساس شهرداری های ترکیه، این موضع نمایشی پارلمان اروپا در کام آنکارا بسیار تلخ است و واکنش بلافاصله دولت اردوغان را هم برانگیخت. البته می توان با خوشبینی گفت که اقدامات اینچنین ارزش "تادیب ترکیه" را برای واشنگتن کم می کند. مدتهاست به نظر می رسد که آمریکا به دنبال بهانه ای می گردد تا از ترکیه یک درس عبرت برای اروپاییان بسازد. نزدیکی ترکیه به روسیه برای آمریکایی ها بسیار ناخوشایند است و علنا نسبت به عواقب آن هشدار می دهند.

چند روز پیش از این تصمیم نیز پارلمان اروپا در "عنوان" روابط با روسیه تجدید نظر کرد و اعلام شد زین پس روسیه «شریک استراتژیک» اروپا محسوب نمی شود. پروژه «نورد استریم۲» هم که حساسیت واشنگتن را برانگیخته بود، علی رغم موضع آلمان، در گزارش کمیسیونی پارلمان مورد انتقاد قرار گرفت. هر چند این مواضع غیر الزام آور برای مقاومت در برابر اراده امریکا کم رمق به نظر می رسند اما بازیخوانی و عزم اروپا برای در دست داشتن کنترل امور را نشان می دهد. ناچار شدن اروپا به پیروی از اقدامات آمریکا یک احتمال جدی است اما اروپای متحد در صورت تبعیت محض از امریکا در خطر فروپاشی قرار خواهد گرفت و شاید این مواضع پیش دستانه تقلایی باشد برای امکان انکار تسلیم شدن اروپا به آمریکا در آینده.

در مقابل آمریکا با ابزارهای متعدد از جمله روس هراسی برای افسار زدن به اروپا تلاش می کند و دست بردار هم نیست. قبلا ترامپ بی تعارف گفت که از نظر رییس جمهور امریکا، اتحادیه اروپا در تجارت دشمن امریکا شده است و این با شعار امریکای قدرتمند سازگار نیست.
Share/Save/Bookmark