توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48381
چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
تبلیغ روحاني در راس مجلس
لاريجاني؛ بازنده اصلي رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري/ آيا رئيس مجلس مي تواند به نفع روحاني تبليغ كند؟
اصلاح طلبان از هم اينك با دو راهي روحاني - جهانگيري روبه رو شده اند و تنها با چند بدل زدن به روحاني به سرعت پشت او را می توانند خالي کنند، حال در اين فضاي به شدت فرصت طلبانه اصلاح طلبان آيا لاريجاني اپورتيونيست مي تواند فضايي براي بازيگري ويژه خود باز كند؟
لاريجاني؛ بازنده اصلي رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري/ آيا رئيس مجلس مي تواند به نفع روحاني تبليغ كند؟
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: علي لاريجاني نامي آشنا در عرصه سياسي ايران با قابليت كشساني فوق العاده، اين روزها پشت هر تريبوني ظاهر مي شود،‌ دولت يازدهم را به نحوی تبليغ مي كند.

به گزارش جهان نيوز، يكبار براي رفتن به پاستور عزمش را جزم كرد تا پس از ده سال رياست صدا و سيما مسير جديدي را در زندگي سياسي اش طي كند اما برخلاف آنچه مي پنداشت در ميان مردم محبوبيتي نداشت و تنها با يك ميليون و هفتصد هزار نفر از بين هفت نامزد در رده ششم قرار گرفت!

در آن زمان محمود احمدي نژاد در رقابت با هاشمي رفسنجاني، نفر اول شد و علي لاريجاني نيز به شوراي عالي امنيت ملي رفت تا دبير اين شورا و در نتيجه مذاكره كننده ارشد ايران در مذاكرات هسته اي شود.

دوراني پر تنش ميان رئيس دولت و وي در نحوه مذاكرات پيش آمد و در نهايت نتوانست به مسئوليت خود در دبيري شورا ادامه دهد.

مسير لاريجاني كه خود را بازنده در چند عرصه مي ديد به شهر قم ختم شد. راهيابي او به مجلس هشتم مساوي رياست او بر اين مجلس شد و اين رياست در مجالس نهم و دهم نيز تكرار شد.

او و اطرافيانش خود را اصولگراي ميانه رو مي دانند. اصولگراياني كه به نظر مي رسد در موقعيت هاي مختلف ارتجاع پذيري فوق العاده اي دارند. سندش هم همين انتخابات مجلس دهم كه اصلاح طلبان كساني مانند جلالي و نعمتي را در ليست شان قرار دادند و لاريجاني در قم نيز مورد حمايت اصلاح طلبان قرار گرفت.

لاريجاني كه روزگاري در صدا و سيما برنامه هويت مي ساخت و فعالين اصلاح طلب را به چالش مي كشيد با چرخ گردونه سياست به فازي وارد شده كه به اردوگاه اصلاح طلبان براي حمايت از خود در انتخابات سال 1400 دل بسته است!

لاريجاني بازيگر باهوشي در عرصه سياسي است و از موقعيت هاي بحراني براي خود فرصت هايي مي سازد كه هيچ همخواني با سابقه فعاليت هايي چند دهه اش ندارد. يكي از آرزوهاييش را كه به قول خود محمود احمدي نژاد بر باد داد، توسط حسن روحاني به دست آمد و وي نهايت تلاشش را كرد كه برجام بدون هيچ ممانعتي در مجلس به تصويب برسد. از آن زمان به بعد روحاني و لاريجاني به رفيق سیاسی هم تبديل شدند.

علي لاريجاني وسواسي خاصي دارد تا همچنان خود را در موقعيتي قرار دهد كه مرجع گروه هاي سياسي مختلف باشد و به اصطلاح شخصيت فراجناحي تصور شود. اما رفتارها و موضع گيري هاي وي نشان از اپورتيونيست بودن او در بزنگاه هاي سياسي است. يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدن از ويژگي هاي برجسته لاريجاني است.

با اين وجود براي ادامه دولت يازدهم خود را به آب و آتش زده و تا حدودي از نقش موازنه دهنده گي اش خارج شده است. اين قمار سياسي با حسن روحاني مي تواند در صورت شكست، پاياني براي لاريجاني نيز باشد كه تمام تخم مرغ هايش را برخلاف رويه سياسي اش در سبد رئيس جمهوري چيده كه بر پايه هاي لرزاني در رقابت هاي انتخاباتي قرار گرفته است.
لحن سخنراني، كنش هاي سياسي و رفتارهاي خاص لاريجاني در چند دهه اخير باعث شده كه اقبال عمومي به وي بسيار پايين باشد و تنها با لابي گري و تحقق امتيازاتي براي گروه هاي سياسي خاص توانسته بر مسند رياست مجلس تكيه بزند. رياستي كه عارف ليست اميد را با تباني با دولت يازدهم كنار زد. حمايت از برجام توسط لاريجاني، دستاوردهايش رياست مجلس بود و وي براي جبران اين همراهي دولت در حال تبليغ آن در رقابت هاي سياسي است.

هرچند مقام رياست مجلس مي بايست شانيت خود را در رقابت ها حفظ كند ولي لاريجاني علاوه بر تبليغات يك طرفه براي روحاني، رقباي سياسي وي را كه اصولگرا نيز هستند با كنايه ها و تخطئه وعده هاي آنها مي كوبد.

به نظر مي رسد با چنين رفتارهايي از سوي لاريجاني، وي نه تنها در حال از دست دادن وجاهت خود در ميان پايگاه اصلي و اوليه صعودش در عالم سياست است بلكه او هرگز نمي تواند به كعبه آمال اصلاح طلبان و اعتداليون نيز براي دوره هاي بعدي رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري تبديل شود.

اصلاح طلبان از هم اينك با دو راهي روحاني - جهانگيري روبه رو شده اند و تنها با چند بدل زدن به روحاني به سرعت پشت او را می توانند خالي کنند، حال در اين فضاي به شدت فرصت طلبانه اصلاح طلبان آيا لاريجاني اپورتيونيست مي تواند فضايي براي بازيگري ويژه خود باز كند؟

مشخص است كه لاريجاني تنها در موقعيت هاي انتصابي با توان لابي گري مي تواند خود را ارتقا دهد اما در فضاهاي رقابتي هرگز از اين شانس برخوردار نيست. وي از پايگاه اجتماعي برخوردار نيست و اين نقطه ضعفي است كه سعي مي كند با همراهي و هم نوايي با اصلاح طلبان و دولت يازدهم به دست آورد،‌ هرچند كساني كه به رحم اجاره اي و عبور از شخصيت هاي سياسي عادت كرده اند، هرگز موقعيتي ايجاد نمي كنند كه لاريجاني به نفر اول آنها تبديل شود
Share/Save/Bookmark