توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 60747
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
ادامه بی ثباتی در کابینه روحانی؛
بطحایی هم عطای وزارت را بخشید/ کابینه دولت روحانی از حدنصاب می‌افتد؟
تاکنون سابقه نداشته است که وزیری برای نماینده مجلس شدن استعفا دهد؛ اما عکس این موضوع وجود دارد، زیرا در موقعیت و جایگاه وزارتخانه قطعاً مسئول مربوطه دست بازتری دارد و می تواند خدمات بیشتری را در سطح ملی انجام دهد ولی نماینده سمت اجرایی ندارد.
بطحایی هم عطای وزارت را بخشید/ کابینه دولت روحانی از حدنصاب می‌افتد؟
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: استعفای معماگونه «سید محمد بطحائی» وزیر آموزش و پرورش که با موافقت رئیس جمهور همراه شد بازهم به لیست دولتمردانی که دولت را ترک کرده‌اند نام دیگری افزود. استعفای یک وزیر برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی برای بسیاری خصوصا طرفداران دولت باورپذیر نیست. از این روست که گمانه‌زنی‌های فراوان دیگری درباره پیاده شدن بطحائی از قطار دولت صورت گرفته است. وزارت آموزش و پرورش این روزها بیشتر به خاطر مسائلی مانند اجرای سند طرح تحول آموزش، سند 2030، پخش آهنگ مبتذل در مدارس، معوقات فرهنگیان، فوت دانش آموزان بر اثر سوانح و حوادث داخل مدارس و ... در کانون توجه افکارعمومی و رسانه‌ها قرار گرفته است.

بنابراین این وزارتخانه پرچالش بهترین جا برای خدمت رسانی است آنهم در حوزه اجرایی که فرد توان و اختیارات عمل زیادی دارد. اینکه یک وزیر با اختیارات بالا جایگاه خود را ترک کند تا در قامت نمایندگی مجلس شورای اسلامی به خدمت رسانی به مردم بپردازند موضوع جالبی است که حکایت نقد و نسیه است. بطحائی اگر سودای وکالت و خدمت به مردم داشت در یکی از مهمترین وزارتخانه‌های دولت یعنی آموزش و پرورش به خوبی می توانست وظیفه خود را ایفا کند اما چه شد که وی عطای وزارت را به لقایش بخشید و یکی دیگر از وزرای مستعفی دولت نام گرفت.

یکی از گمانه زنی‌ها درباره ترک دولت توسط بطحائی وخیم و پر چالش شدن مدیریت در پاستور است. وزرای دیگری چون «سید حسن قاضی زاده هاشمی» و «سید عباس آخوندی» هم بودند که پس از مدت ها همکاری با دولت روحانی در بزنگاه سخت اقتصادی و مدیریتی پاستور را رها کردند. اینکه وزیری پست خود را ترک کند که برای وکالت در مجلس کاندیدا شود و خود را در کارزار انتخابات بهارستان به چالش بگذارد موضوعی است که چندان باورپذیر نیست. تا کنون سابقه نداشته است که وزیری برای نماینده مجلس شدن استعفا دهد؛ اما عکس این موضوع وجود دارد، زیرا در موقعیت و جایگاه وزارتخانه قطعاً مسئول مربوطه دست بازتری دارد و می تواند خدمات بیشتری را در سطح ملی انجام دهد ولی نماینده سمت اجرایی ندارد. این استعفا با این بهانه بیشتر به دولت و اعتبار آن ضربه زد. اینکه یک وزیر وزارتخانه اش را رها کند و به فکر نمایندگی مجلس باشد، نه بهانه خوبی برای استعفاست و نه برای اعتبار دولت اقدام جالبی به نظر می رسد.

موضوع اصلی اینجاست که آیا با استعفای بطحائی بازهم با دور تازه‌ای از کناره گیری های دولتمردان از پاستور مواجه می شویم. واقعیت اینجاست که دولت روحانی با انتقادات بسیاری روبروست و در حیطه عمل نیز مسئولان چندان نتوانسته‌اند پاسخگوی مطالبات مردم باشند و از این رو یکی از چالش‌های جدی دولت روحانی و دولتمردانش نگاه انتقاد آمیز افکارعمومی است. برخی‌ علت چنین استعفایی را گریز از فشار کاری در دو سال آخر دولت روحانی می‌دانند؛ فشاری که می‌تواند اعتبار وزرای دولت را کاهش دهد. دولت دوازدهم با خیل استعفاها و برکناری وزرا روبرو شده است.

البته این گمانه زنی در کنار گمانه زنی های دیگر می تواند محل اعتنا باشد. به هر حال آنچه از ظواهر امر پیداست بازهم یکی دیگر از وزرای دولت روحانی در روزهای پرچالش و سخت وزارتخانه اش را ترک می کند.

وزیر نتوانست به وعده های خود در وزارتخانه مربوطه عمل کند؛ او وعده داده بود تا بحث استخدام معلمین را عملی کند؛ حال این سوال مطرح است که چرا در این وضعیت آشفته وزیر آموزش و پرورش وزارتخانه را رها کرد و رفت؟ بطحائی آمد و رفت و آنچه باقی ماند وعده‌های بر زمین مانده و مشکلات مختلف مدیریتی است که میراثی برای وزیر آینده شد.

بطحائی با چالش‌های زیادی ربرو شده بود که گمانه زنی درباره ترک چالش‌ها به جای مواجه شدن با آن و موضوع و احتمال ترک پست برای آبروداری مدیریتی را تقویت می کند. انتظارات زیادی درباره این بود که بطحائی بتواند به جای طرح 2030 که بسیاری مطرح می کنند به طور چراغ خاموش در برخی از بخش های آموزش و پرورش اجرا می شود، سند تحول را اجرا کند اما این موضوع با رفتن بطحائی به سرانجام نرسید. موضوع مطالبات معلمان نیز مساله ای است که در این چند ساله و در زمان وزیر سابق چالش جدی این وزارتخانه بوده است.

در دوران مدیریت بطحائی در مورد استخدام معلمین، مطالبات معلمان، رتبه بندی و سرانه‌ها کار خاصی قابل تاملی صورت نگرفت. حتی در این باره گمانه زنی شده است که یکی از علل کناره گیری بطحائی همین موضوع بوده است. در همین رابطه، «فرج کمیجانی»، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایرانی -اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است: «طرح رتبه‌بندی در جلسه روز یکشنبه هیات دولت طرح شده که هیات دولت آن را رد و بطحایی در اعتراض به این موضوع استعفا داد.»

به هر جهت موضوعی که درباره استعفای بطحائی از دولت مطرح شده است نه تنها باورپذیر نیست بلکه مرغ پخته را نیز به خنده وا می دارد. البته مشخص نیست آیا دوباره بطحائی در سمت و پست دیگر به دولت باز می گردد یا مانند برخی از وزرای مستعفی دولت به جمع منتقدان پاستور می پیوندد. تعداد خروجی های دولت روحانی در حال افزایش است و ممکن است با استعفاهای دیگر کابینه از حدنصاب بیفتد و کابینه برای رای اعتماد دوباره به مجلس معرفی شود. به هر جهت دولت دوازدهم با چالش جدی مدیریت بی ثبات در سطح بالای خود یعنی وزرای کابینه روبروست که با استعفای وزیر آموزش و پرورش تداوم یافته است.
Share/Save/Bookmark