توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 50260
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
اعتراف ديرهنگام وزير بهداشت
هاشمي: کاش دولتي سر کار بيايد که همتش رفاه اجتماعي باشد
روز گذشته وزير بهداشت با اذعان به اينكه اميدوار است دولتي بيايد که همه وجه زحمتش رفاه اجتماعي باشد، توپ را به زمين قانون‌گريزي انداخت و اشاره‌اي به مسئوليت پنج‌ ساله‌اش در اين مورد نكرد.
هاشمي: کاش دولتي سر کار بيايد که همتش رفاه اجتماعي باشد
به گزارش خط نیوز؛ قاضي‌زاده‌هاشمي نسبت به آينده دختران شين‌آبادي هم ابراز نگراني كرد، در حالي‌كه هيچ اشاره‌اي به پرداخت نكردن هزينه درمان اين افراد از سوي نهاد تحت امرش نداشت. حتي به روي خودش هم نياورد كه در ديدار با اين دختران به آنها وعده اعزام به خارج از كشور داده بود، وعده‌اي كه همچون بسياري از قول‌هايش رنگ عمل به خود نديد.

بسته خدمات را كوچك‌تر کنيم!

وزير بهداشت در اجلاس سراسري مديران سازمان بيمه سلامت ايران گفت: «اگر قانون اجرا شود، بيمه مي‌تواند نقش‌آفرين باشد، چراکه بيش از دو دوره قانونگذاري براي برنامه پنج ساله بايد منابع بيمه‌اي تجميع شود، اما متأسفانه براي تهيه بسته پايه خدمات براي همه ايرانيان عوامل قانون‌گريزي مانع شده که اميدوارم رفع شوند.»
سيدحسن قاضي‌زاده‌هاشمي ادامه داد: «اميدوارم در حوزه بيمه‌اي و در بيمه سلامت حتي در جايگزيني مديراني که در آينده داريم، سهم بيشتري را به زنان اختصاص دهيم.»
وي با اشاره به گفته مديرعامل بيمه سلامت مبني بر کسري ۷ هزار ميلياردي در سال آينده عنوان كرد: بيمه يک ريال هم نبايد کسري داشته باشد، اما مي‌دانم سرانجام به دليل اين کسري‌ها مجبور مي‌شوند بسته خدمات را کوچک کنند، چون چاره‌اي نيست يا بايد دولت و مجلس اعتبار لازم را پيش‌بيني کنند يا مجبوريم بسته خدمات را كوچك‌تر کنيم.»
هاشمي در ادامه افزود: «‌اگر امروز دولت براي تغيير تعرفه‌ها تصميم بگيرد که چاره‌اي هم وجود ندارد، متأسفانه مي‌بينيم قبل از ارائه لايحه بودجه بايد تعرفه‌ها افزايش مي‌يافت، اما به قانون بي‌توجهي شده است، بنابراين در اعتبارات پيش‌بيني نشده و اين مي‌تواند منشأ کسري باشد.»

قصه پرغصه شين‌آبادي­‌ها

وزير بهداشت در ادامه گفت: «دولت‌ها و حکومت‌ها يکي از مؤلفه‌هايشان چه خوب و چه بد، توجه به رفاه اجتماعي است، موضوعي که در چهار دهه گذشته کمتر به آن عمل شده و ‌اي کاش طرح‌هايي مثل شهيد رجايي که در اوايل انقلاب اجرا مي‌شد، ادامه مي‌يافت. ما در اين زمينه خيلي مشکل داريم و کاش دولتي بيايد که همه وجه همتش اين موضوع شود.»
وزير بهداشت با اشاره به حادثه تلخي که براي دانش‌آموزان شين‌آبادي رخ داد، گفت: «اگر قصه پرغصه اين افراد را بشنويد، مي‌بينيد که در بخش رفاه اجتماعي ناکارآمديم. آنها بزرگ شده‌اند، شغل، بيمه عمر و خيلي چيز‌هاي ديگر مي‌خواهند که ندارند و همه اين موضوعات در کشور در يک بيمه خوب خلاصه مي‌شود.
بسياري از مسائلي که امروز باعث شرمندگي است و فقط در بخش آسيب‌هاي اجتماعي خلاصه شده و بخش غيرقابل قبول در کارنامه 40 ساله ماست. همين بي‌توجهي به رفاه اجتماعي است که نبايد شاهد آن باشيم.»

گردن كلفت‌هايي كه سود مي‌برند

به گفته مسعود پزشكيان، نايب‌رئيس كميسيون بهداشت مجلس «پولي كه در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفته بايد به طرف مناطق محروم و حاشيه‌ها برود، اما در عمل چنين اتفاقي نيفتاده است. ما مي‌گوييم قانون اجرا شود.در اينكه اين پول را خرج كردند و يك عده دارند خيرش را مي‌برند بحثي نيست، ولي عده‌اي گردن‌كلفت هم هستند كه بيشتر خير مي‌برند. حرف ما اين است كه پول را بايد در چارچوب قانون هزينه كنند»، اما وزير بهداشت ترجيح داد به جاي پرداختن به چگونگي خرج كردن بودجه طرح سلامت از كمبود اعتبار و احتمال كسري بودجه گله‌مند باشد.
از سوي ديگر 95 درصد كارگران كشور در كارگاه‌هاى كوچكى اشتغال دارند كه هيچ نظارتى از طرف وزارت بهداشت بر سلامت شغلى آنها و بهداشت محيط كارشان صورت نمى‌گيرد. سلامت روانى كارگران در خطر است، اما هيچ اقدامى براى رفع اين بحران نمى‌شود. هيچ مركز درمانى در سطح كشور براى حمايت از كارگران وجود ندارد و وزارت بهداشت در معاينات دوره‌اى كارگاه‌هاى بهداشتى عملاً حضورى ندارد. وزير بهداشت هم به جاي رسيدگي به اين امور، تنها به عدم رفاه اجتماعي بسنده مي‌كند و هيچ طرح و برنامه‌اي در حوزه خود براي رفع اين مشكلات ارائه نمي‌دهد.

اصرار به تجميع بيمه‌ها

بررسي‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد كه مضرات‌ انتقال بيمه‌ها به وزارت بهداشت به شدت بيشتر از منافعش است و مردم بزرگ‌ترين بازندگان تصويب و اجراي اين موضوع توسط مجلس و دولت هستند، زيرا با انتقال بيمه‌ها به وزارت بهداشت، سياستگذار، ارائه‌دهنده خدمات، خريدار خدمت و ناظر يكي مي‌شوند و اين قضيه در نهايت به ضرر مردم (گيرنده خدمات) است. به اين دليل كه يكي از مهم‌ترين كاركردهاي بيمه به عنوان خريدار آگاه خدمت، نظارت بر كيفيت خدمات و نحوه هزينه‌كرد منابع است و اين موضوع زماني اتفاق مي‌افتد كه ارائه‌دهنده و خريدار خدمت جدا و مستقل از يكديگر باشند، اما وزير بهداشت مصرانه خواهان تجميع بيمه‌هاست و اين در حالي است كه از نبود رفاه اجتماعي هم سخن مي‌گويد.
منبع: روزنامه جوان
Share/Save/Bookmark