توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 52295
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۳
سنا بودجه نظامی آمریکا را تصویب کرد؛ اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای جنگ‌های جاری
سنای آمریکا با تصویب لایحه اختیارات دفاع ملی این کشور، مبلغ ۶۹ میلیارد دلار را برای تأمین مالی درگیری‌ها و جنگ‌های جاری اختصاص داد.
سنا بودجه نظامی آمریکا را تصویب کرد؛ اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای جنگ‌های جاری
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، سنای آمریکا لایحه 716 میلیارد دلاری بخش دفاعی این کشور را تصویب کرد؛ اقدامی که نشانه حمایت نهاد قانون‌گذاری آمریکا از درخواست ترامپ برای داشتن یک نیروی نظامی بزرگتر و قوی‌تر است.

سنای آمریکا لایحه اختیارات دفاع ملی آمریکا را با 85 رأی موافق در برابر 10 رأی مخالف امضا کرد، لایحه‌ای که مربوط به مخارج بخش نظامی آمریکا است.

با این حال، این لایحه پیش از آنکه به قانون تبدیل شود، باید با لایحه‌ای که مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرده است تطیبق و همخوان شود و مفاد مورد اختلاف این دو لایحه، پس از مصالحه و توافق نمایندگان مجلسین، هم از سوی سنا و هم از سوی مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر تصویب و نهایتا توسط ترامپ امضا شود.

طبق گزارش رویترز، در لایحه مصوب سنا، 639 میلیارد دلار برای مخارج نظامی و دفاعی همچون خرید تسلیحات، کشتی‌های جنگی و هواگرد و پرداخت حقوق نیروهای نظامی در نظر گرفته شده است، همچنین مبلغ 69 میلیارد دلار برای تأمین هزینه‌های نبردهای جاری اختصاص یافته است.

با این حال، سناتورها با افزودن برخی مفاد فرعی به این لایحه، تلاش دارند توافق دولت ترامپ با شرکت زِد‌.تی.ای چین را برای از سرگیری فعالیت این شرکت در آمریکا و تجارت با تولید‌کننده‌های آمریکایی ملغی کنند. این در حالی است که این بندهای فرعی مرتبط با شرکت زِد.تی.ای در لایحه‌ای که مجلس نمایندگان به تصویب رسانده است، وجود ندارند.

از آنجا که کاخ سفید به شدت مخالف این بندهای فرعی مورد اشاره است، و تعدادی از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نیز از موضع و تصمیم دولت ترامپ حمایت می‌کنند، درج این مفاد در لایحه نهایی دشوار به نظر می‌رسد.

پیشتر دولت آمریکا شرکت چینی زِد.تی.ای را به خاطر ارائه فناوری و قطعاتی به ایران که از فناوری‌های آمریکایی بهره می‌برده‌اند، جریمه و آن را از تجارت با شرکت‌های آمریکایی منع کرده بود، اما پس از مدتی با رایزنی مقامات چینی و موافقت این شرکت با پرداخت جریمه‌ای هنگفت به خزانه‌داری ایالات متحده، دولت آمریکا طی توافق‌نامه‌ای به زِد.تی.ای اجازه داد تا فعالیت‌های خود را در این زمینه از سر بگیرد.
Share/Save/Bookmark