توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63383
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۱
مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی مساجد استان:
563 مسجد کرمانشاه به سامانه "فهما" متصل شدند
563 مسجد کرمانشاه به سامانه "فهما" متصل شدند
مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه گفت: 563 مسجد دارای کانون‌ فرهنگی هنری استان به سامانه فهما متصل شده‌اند.

حجت الاسلام افشین کلات پور در نشست خبری رویداد ملی "فهما" که امروز(25 دی) برگزار شد، با اشاره به آغاز طرح ملی فهما( فرهنگی هنری مساجد ایران) از امسال، اظهارکرد: در این طرح که از پاییز امسال فعالیت آن در کشور اجرایی شد، تمامی 25 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد کشور به سامانه‌ای تحت عنوان فهما متصل شدند.

به گزارش ایسنا، کلات پور افزود: در این سامانه برنامه‌هایی از سوی ستاد مرکزی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برای اجرا به استان‌ها ابلاغ می‌شود و ما نیز در استان پس از بومی سازی و منطبق سازی این برنامه‌ها با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان، آن را از طریق سامانه برای همه کانون‌های استان می‌‎فرستیم تا اجرا کنند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کرمانشاه اضافه کرد: همچنین در این سامانه بستری فراهم شده تا کانون‌هایی که برنامه‌ها و ایده‌هایی درحوزه‌های مختلف دارند را برای اجرا و معرفی در این سامانه ثبت کنند.

وی تاکید کرد: از مجموع 1119 مسجدی که در استان کرمانشاه داریم، 563 مسجد دارای کانون‌های فرهنگی و هنری هستند و به این سامانه متصل شده‌اند.

کلات پور در ادامه ارتقاء فعالیت‌های قرآن و عترت، فرهنگ کتاب و کتابخوانی، فعالیت‌های هنری ادبی، غنی سازی اوقات فراغت از رده سنی نونهالان تا جوانان، پاسداشت مناسبت‌های ملی و مذهبی، فضای مجازی و رسانه، خلاقیت و نوآوری و ثبت ایده‌های فرهنگی اعضای کانون را از جمله محورهای برنامه‌هایی دانست که در این سامانه برای اجرا در کانون‌ها بارگذاری می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در این سامانه شبکه سازی و ساماندهی اعضای کانون‌ها را نیز داریم که با اجرایی شدن آن در کرمانشاه، 30 هزار عضو کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان شناسایی و کارت شناسانه برای آنها صادر شده است.

به گفته مدیر ستادهماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کرمانشاه طبق هدف گذاری‌های انجام شده، تعداد اعضای کانون‌های فرهنگی هنری استان تا سال آینده به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه هدف از اجرای این طرح را در کشور پررنگ کردن نقش مساجد در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: می‌خواهیم با اجرای این طرح نقش مساجد را همانند ابتدای رسالت پیامبراکرم(ص) پررنگ کنیم و آن از حالت معبد بودن خارج و به مکانی برای حضور اقشار مختلف و محلی برای آموزش و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و هنری تبدیل کنیم.

این مسئول یادآور شد: اجرای طرح فهما در استان کمک کرد تا بتوانیم نقاط ضعف و کمبود زیرساخت بسیاری از کانون‌های استان را از دورترین روستاها تا به مرکز استان شناسایی و برای رفع آنها نیز گام برداریم.

وی در ادامه از تشکیل شورای هماهنگی سیاستگذاری فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان هم خبرداد و گفت: ریاست این شورا را نماینده ولی فقیه در استان برعهده دارد و استاندار کرمانشاه و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم معاون و دبیر آن هستند و از این پس جلسات این شورا نیز همانند شورای فرهنگ عمومی بصورت منظم برگزار خواهد شد.

اولین رویداد ملی فهما به منظور معرفی و تجلیل از استان‌های برتر در اجرای فعالیت‌های فرهنگی هنری مساجد بهمن امسال برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark