توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58748
شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۳
جنگ تعقیب و گریز میان نیروهای «حفتر» و الوفاق در اطراف فرودگاه طرابلس
منابع رسانه‌ای از تداوم درگیری میان نیروهای دولت وفاق ملی لیبی با نیروهای حفتر( نیروهای شرق لیبی) در مسیر فرودگاه طرابلس واقع در جنوب پایتخت خبر دادند.
جنگ تعقیب و گریز میان نیروهای «حفتر» و الوفاق در اطراف فرودگاه طرابلس
به گزارش خط نیوز به نقل از الجزیره، «فتحی باشاغا» وزیر کشور در دولت وفاق ملی لیبی، که مورد تایید جامعه بین‌المللی است، شب گذشته از بازپس‌گیری فرودگاه بین‌المللی طرابلس در جنوب پایتخت، بعد از نبردهای تعقیب و گریز با نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر»- فرمانده ارتش ملی لیبی- خبر داد.

اندکی پیش از این اظهارات، «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای «شرق لیبی» اعلام کرده بود که نیروهای حفتر کنترل فرودگاه طرابلس، منطقه مجاور آن «قصر بن غشیر» و شهر «ترهونه»( 90 کیلومتری جنوب شرق طرابلس) را به دست گرفته‌اند.

المسماری طی کنفرانسی خبری در شهر بنغازی( شرق) اظهار داشت عملیات نظامی در حومه طرابلس «ادامه دارد و تا پیروزی نهایی، این عملیات متوقف نخواهد شد».

ولی منابع امنیتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» تأکید کردند که نیروهای حفتر در درگیری با نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی، متحمل تلفات جانی و مادی زیادی شده‌اند.

این منابع روز گذشته اعلام کردند که تلفات وارده به نیروهای حفتر طی تلاش آنها به یورش به طرابلس، پایتخت لیبی وارد شد و شماری از این نیروها با تحویل سلاح‌شان به نیروهای وابسته به وفاق ملی، خود را تسلیم کردند.

بر این اساس، ده‌ها تن از نیروهای حفتر خودشان را تسلیم شورای نظامی در شهر «الزاویه» کردند و بیش از 40 دستگاه خودروی زرهی مدرن را از دست دادند.

نیروهای شهر الزاویه کنترل‌ «الجسر 27» واقع در نوار ساحلی منتهی به طرابلس، تثبیت کردند و این نیروها به تعقیب نیروهای ژنرال حفتر، که به جنوب الزاویه عقب‌نشینی کرده‌اند، ادامه می‌دهند.

«نیروهای محافظت طرابلس»، پیشتر اعلام کرد که یگان‌های وابسته به آن تلاش نیروهای حفتر برای پیشروی را خنثی و دو خودروی زرهی آنها را منهدم کردند.

از سوی دیگر، «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی اتاق عملیات مشترکی از فرماندهان نیروهای منطقه غربی تشکیل می دهد. این نیروها، تحت فرمان رئیس ستاد کل ارتش لیبی هستند.

طبق این گزارش، ژنرال خلیفه حفتر، ژنرال سابق ارتش لیبی که در حال حاضر رهبری یکی از دو گروه صاحب قدرت در شرق لیبی را در اختیار دارد، عصر پنجشنبه طی اظهاراتی در یک فایل صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، از آغاز عملیات نظامی برای تصرف طرابلس خبر داد.

در این میان، «فائز السراج» یعنی دیگر گروه صاحب قدرت در غرب لیبی که در طرابلس مستقر است، نیز پس از تحرکات نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس، حالت آماده‌باش اعلام کرد.
Share/Save/Bookmark