توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63788
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹
زنان برای نقش‌آفرینی در اقتصاد باید حمایت شوند
مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه نقش زنان به خصوص روستاییان و عشایر در حوزه تولید و اقتصاد در کشور و استان نادیده گرفته شده است، گفت: زنان برای نقش‌آفرینی در حوزه اقتصاد و تولید در کشور باید بیشتر حمایت شوند.
زنان برای نقش‌آفرینی در اقتصاد باید حمایت شوند
حجت الاسلام سید«اسماعیل حسینی مقدم» روز سه‌شنبه در مراسم رونمایی از پنج محصول سالم گواهی شده زنان روستایی و تجلیل از مدیران عامل صندوق‌های اعتبارات خُرد زنان روستایی استان کرمانشاه در سرسرای اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان، نقش زنان در کشورمان در حوزه تولید را موثر دانست و افزود: زنان باوجود اینکه در چرخه تولید کشور نقش مهم و موثری ایفا می کنند اما نادیده گرفته شده اند.

وی یادآوری کرد که باوجود تاثیرگذاری زنان در چرخه تولید اما نتایج آن به خود زنان بر نمی گردد و این قشر درآمد چندانی از این محل ندارند.

او فعالیت زنان در مزارع و واحدهای دامداری و دامپروری را زیاد دانست و اظهارداشت: باید به تناسب این حجم از فعالیت زنان درآمد کافی داشته باشند که اکنون درآمدها به آنان بر نمی گردد.

وی ایجاد صندوق های خُرد روستایی را در راستای حمایت از زنان روستایی عشایری بسیار موثر دانست و گفت: این صندوق ها می تواند به درآمدزایی زنان کمک کند.

او سپس به موضوع توجه به نقش زنان در توسعه کشاورزی استان اشاره کرد و افزود ؛ زنان استان کرمانشاه در عرصه کشاورزی ۶۰ درصد نقش آفرین هستند.

وی همچنین بر نقش کارگروهی زنان در صندوق های اعتبارات خُرد زنان روستایی اشاره کرد و گفت: امور مختلفی در قرآن برای زنان تعریف شده که یکی از آنها دامداری است.

مسوُول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه دربخش دیگری از سخنانش یکی از دغدغه های مردم و مسوُولان را دغدغه امنیت غذا دانست و گفت: این مقوله ۲ مولفه مهم به نام سلامت غذا و کافی بودن و کفایت آن دارد که مورد توجه مسووُلان نیز قرار گرفته است.

حجت الاسلام حسینی مقدم با بیان اینکه در بخش افزایش میزان تولیدات کشاورزی و خودکفایی در بسیاری از محصولات در کشور خوب عمل شده است، افزود: در بخش سلامت غذایی نیز برای ارتقای کیفیت محصولات تلاش های بسیاری انجام شده و اکنون با کیفیت ترین محصولات دنیا در ایران تولید می گردد.

وی اظهارداشت: در تولید ۲۵ محصول باغی در جهان در رتبه اول تا دهم جهان قرار داریم و این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است و می بایست تلاش نماییم باتوجه به این پتانسیل، کیفیت تولید محصولات را با کنترل آفات و بیماری ها با کمترین استفاده از سموم ارتقا دهیم.

در این مراسم از پنج تن از زنان روستایی دارای محصول سالم گواهی شده و مدیران عامل صندوق های اعتبارات خرد زنان روستایی استان کرمانشاه با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است به طوریکه اکنون پنج درصد محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می‌شود.

در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه اکنون حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره اکنون در استان فعال است.

همچنین در این استان ۲۵ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

سال گذشته بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید شد.
Share/Save/Bookmark