توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 62185
سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۴
مشاور بانوان معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور:
زنان، مدیرعامل ۱۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان هستند/ارائه الگوی حضور بانوان متخصص در حوزه نوآوری
مشاور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مدیرعامل تنها ۱۰ درصد از کل شرکت‌های دانش‌بنیان را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده اکثریت زنان به دلیل توجه به هویت خانه و خانواده، هویت اجتماعی خود را فراموش می‌کنند که بر این اساس نسبت به طراحی مدلی برای حضور بانوان متخصص در اکوسیستم نوآوری اقدام کردیم.

به گزارش ایسنا، دکتر زینب حمیدزاده امروز در مراسم افتتاح اولین مرکز نوآوری بانوان دانشگاه علم و صنعتلف راه‌اندازی این مرکز را نمونه موفقی از کار تیمی میان دو دستگاه دانست و افزود: امیدواریم که با اجرای این طرح سرمنشأ همکاری‌های بیشتر میان دستگاه‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه در ۴۰ سال اخیر میزان دانش‌آموختگان زن نسبت به آغاز انقلاب ۱۷ برابر شده است، اظهار کرد:‌ در مقابل ۸۰ درصد از این زنان در مقاطع کارشناسی و بالاتر هستند و میزان تحصیلکردگان زن با مرد برابر شده و حتی در برخی شهرهای کشور نسبت ۷۰ به ۳۰ را شاهد هستیم که اکثر فارغ‌التحصیلان را زنان تشکیل می‌دهند.

حمیدزاده با بیان اینکه اما وقتی اکوسیستم نوآوری و فناوری را بررسی می‌کنیم، تنها شاهد حضور ۲۵ درصدی بانوان در مشاغلی چون عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها خواهیم بود، ‌ادامه داد: همچنین در میان شرکت‌های دانش‌بنیان تنها ۱۰ درصد آن‌ها را شرکت‌هایی تشکیل می‌دهند که مدیرعامل آن‌ها زنان هستند.

وی با تأکید بر اینکه این عدد از سال ۹۷ به ۱۲ درصد افزایش یافته است، ‌گفت: این عدد نسبت به میزان فارغ‌التحصیلان زن عدد قابل قبولی نیست، هر چند که در دانشگاه‌ها مقاومتی برای حضور زنان در اکوسیستم نوآوری صورت نمی‌گیرد.

مشاور بانوان معاونت علمی ریاست‌جمهوری با اشاره به مطالعات آسیب‌شناسی در خصوص حضور زنان در جامعه در ستاد اجرایی فرمان امام، یادآور شد: این مطالعات نشان داد که اکثریت زنان تحصیلکرده به دلیل توجه به هویت زنان در جامعه هویت اجتماعی خود را فراموش می‌کنند و لازم بود تا راهی پیدا کنیم که بانوان متخصص بتوانند در جامعه هویت اجتماعی خود را حفظ کنند.

وی اضافه کرد: بر این اساس مدلی برای حضور زنان در اکوسیستم نوآوری طراحی کردیم که این مدل در معاونت علمی با نام "توان‌افزایی بانوان خلاق" در سه محور در دستور کار قرار گرفت.

حمیدزاده الگوسازی، تقویت زیرساخت‌ها و توسعه شبکه را از جمله محورهای اجرای این برنامه نام برد و افزود: مدلی که برای راه‌اندازی مرکز نوآوری بانوان بوده، بر اساس دو فرمایش رهبری استخراج شده است که یکی از این فرمایشات آن بود که به گفته ایشان مسئله مادری، همسری، خانه و خانواده جزو مسائل اساسی است و تأکیدات دوم ایشان نیز آن بود که در طرح‌هایی که برای حوزه زنان طراحی می‌شود، خود بانوان نیز باید حضور داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه ما این دو موضوع را سرلوحه کار خود قرار دادیم، خاطر نشان کرد: بر اساس این دو فرمایشات مقام معظم رهبری اقدام به طراحی مدلی برای راه‌اندازی مرکز نوآوری بانوان کردیم که امیدواریم دانشگاه علم و صنعت با اتکا بر توانمندی‌های زنان این مدل را در سایر دانشگاه‌ها اشاعه دهد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark