توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 48334
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
مهم‌ترین انتظارات مردم از کاندیداها ریاست جمهوری چیست؟
مهم‌ترین انتظارات مردم از کاندیداها ریاست جمهوری چیست؟
اتکاء به قانون، ندادن وعده‌های دور از ذهن و خلاف قانون، عدم تهمت‌زدن به یکدیگر و پرهیز از جوسازی علیه یکدیگر و توجه به بیانات رهبری به‌عنوان الگوی عملی در تبلیغات از جمله انتظارات مردم از کاندیداهای ریاست جمهوری است تا یک انتخابات سالم برگزار شود.

به گزارش ایسنا، انسان، در زندگی همواره در معرض انتخاب‌های گوناگونی قرار می‌گیرد و در عرصه‌های مختلف، دست به انتخاب می‌زند.

انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، انتخاب همسر و حتی انتخاب شیوه و اصول زندگی و بسیاری انتخاب‌های دیگر که همگی به ‌نوعی تمام یا قسمتی از زندگی انسان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین انتخاب، یک اصل جدانشدنی در زندگی انسان است. حتی خداوند نیز به انسان، توانایی اختیار عطا فرموده تا انسان، خود براساس راهنمایی پیامبران و کتب آسمانی راه حق و باطل را از یکدیگر بازشناسد و به انتخاب بهترین راه دست بزند.

در کشور جمهوری اسلامی نیز که بر مبنای اصول و اعتقادات دینی پایه‌ریزی شده است، مردم حق دارند برای آینده کشور خویش تصمیم‌گیری کرده و به انتخاب اصلح بپردازند.

بنابراین، باید در مقابل این حق، احساس تکلیف کرد، برنامه‌ها و طرح‌های کاندیداها را بررسی و به انتخاب اصلح‌ترین فرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری اقدام کرد.

در خصوص ضرورت رعایت اخلاق انتخاباتی و انتظاراتی که مردم از رئیس‌جمهور آینده کشور دارند با تنی چند از شهروندان بیرجندی گفت‌وگو کردیم و نقطه‌نظرات آنان را در این خصوص جویا شدیم.

مصلحت‌اندیشی در گفتار، نیازی ضروری برای حفظ اخلاق انتخاباتی

یک شهروند بیرجندی در خصوص انتظارات از رئیس‌جمهور آینده کشور اظهار کرد: مهار تورم، اشتغال‌زایی و برقرار کردن مستمری برای خانم‌های خانه‌دار از جمله نیازهای امروز کشور است که رئیس‌جمهور آینده باید به آن‌ها توجه کند.

کارگر افزود: برای حفظ اخلاق انتخاباتی نباید کاندیداهای ریاست‌جمهوری حرفی را بدون مدرک و سند مطرح کنند و در گفتار خود، مصلحت‌اندیشی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: از کاندیداهای ریاست‌جمهوری تقاضا دارم از جوسازی علیه یکدیگر پرهیز کنند و برای مشکلات کشور، راه حل ارائه دهند.

لزوم توجه به استعدادهای جوانان

یک دانشجوی دانشگاه آزاد بیرجند خاطرنشانکرد: رئیس‌جمهور آینده ایران، ابتدا باید اوضاع اقتصادی کشور را سر و سامان دهد و به جوانان میدان دهد تا استعدادهای خود را بروز دهند، چون جوانان برای پیشبرد استعدادها و خواسته‌هایشان، نیاز به دیده‌شدن و شنیده‌شدن دارند.

وی ادامه داد: در اختیار گذاشتن مکان‌های تفریحی با امکانات و تنوع جدید، رسیدگی بیشتر به کارگران و مردم مستضعف، پائین آوردن سود وام‌ها و رسیدگی به کمبودهای امکانات در مناطق محروم و حتی شهرستان‌ها از جمله دیگر خواسته‌ها از رئیس‌جمهور است.

این دانشجو در خصوص حفظ اخلاق انتخاباتی، تصریح کرد: در همه موارد، اخلاق خوب و برخورد ملایم و آرام، بهترین جواب‌ها را می‌دهد و مردم به کسی که با رعایت اخلاق پا به عرصه انتخابات گذاشته، رأی خواهند داد.

وی ادامه داد: کاندیداهای ریاست‌جمهوری و طرفدارانشان باید به حقوق همدیگر احترام بگذارند و از تهمت‌زدن به یکدیگر جلوگیری کنند.

این دانشجوی بیرجندی اظهار کرد: از کاندیداهای ریاست‌جمهوری توقع داریم که به حرف‌ها و شعارهایی که می‌دهند، عمل کرده و از دادن شعارهای تخیلی پرهیز کرده و اهدافشان را مشخص و با راهکارهایش به مردم ارائه دهند و برای اوضاع اقتصادی کشور برنامه خاصی داشته باشند.

اتکاء به قانون، ویژگی مهم کاندیدای ریاست‌جمهوری

یک شهروند دیگر بیرجندی اظهار کرد: کاندیداهای ریاست‌جمهوری در درجه اول باید متکی به قانون باشند و از دادن وعده‌های دور از ذهن و خلاف قانون پرهیز کند و همچنین درصورت برنده‌شدن از دیگر کاندیداها در دولت خود استفاده کنند.

آرامجو خاطرنشان کرد: هم‌چنین کاندیدای ریاست‌جمهوری باید شرایط کشور را بشناسد و بر مبنای آن برنامه دهد و اولویت برنامه‌های خود را بر حل مسائل روز کشور چون اشتغال جوانان و توسعه فرهنگی قرار دهد.

وی ادامه داد: از کاندیداهای ریاست‌جمهوری توقع دارم که با رعایت اخلاق در عرصه انتخابات شرکت کرده و از تخریب یکدیگر بپرهیزند.

این شهروند بیرجندی تصریح کرد: از کاندیداها توقع دارم که وارد زندگی شخصی کاندیداهای دیگر نشوند، دولت فعلی را بد جلوه ندهند و حرمت آن را نگه دارند.

آرامجو افزود: هم‌چنین از آن‌ها به‌عنوان کاندیداهای احراز صلاحیت‌شده ریاست‌جمهوری درخواست دارم احساسات مردم را به نفع خود به بازی نگیرند و مسائل عمومی را به نفع شخصی خود ترجیح دهند.

ضرورت وجود مبانی اسلامی در تبلیغات انتخاباتی

«یدالله دهقان»، استاد دانشگاه آزاد بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ما در کشور اسلامی زندگی می‌کنیم بنابراین اصول و مبانی اسلامی باید در همه شئون کشور مسلط باشد.

وی اظهار کرد: در حکومت اسلامی، هدف از کسب قدرت، به‌دست‌آوردن ثروت نیست، از این‌رو اگر کاندیداهای ریاست‌جمهوری ابتدایی‌ترین مسائل دینی، مذهبی و اعتقادی را قبول داشته باشند، به هیچ عنوان در فعالیت‌های انتخاباتی، اخلاق را زیر پا نمی‌گذارند.

دهقان با بیان این‌که در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، الگوی اخلاقی ما رهبری است، افزود: رهبر جمهوری اسلامی ایران، اصول و مبانی فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی را تبیین می‌کنند، بنابراین اگر کاندیداها بیانات رهبری را به‌عنوان الگوی هدایت سیاسی و مذهبی مدنظر قرار دهند و در ایام تبلیغات انتخاباتی برنامه‌محور باشند، می‌توانیم انتخابات سالم و به دور از حاشیه داشته باشیم.

دکترای جامعه‌شناسی سیاسی ادامه داد: اگر کاندیداهای ریاست‌جمهوری، به بیانات رهبری که همواره تأکید دارند کاندیداها فقط برنامه‌های خود را به مردم ارائه دهند و به تخریب هم نپردازند توجه کنند، انتخاباتی سالم خواهیم داشت.

دهقان اظهار کرد: مردم، امروز به این نگاه می‌کنند که چه کسی طرح و برنامه بهتری برای کشور دارد، بنابراین اگر کاندیداهای ریاست‌جمهوری وارد مسائل حاشیه‌ای شوند و با تخریب یکدیگر رأی جمع کنند، این کار نه دردی از آن‌ها و نه دردی از جامعه دوا خواهد کرد.

دهقان یادآور شد: بنابراین باید تلاش برای رفع مشکلات مردم صورت گیرد تا مشکلات مردم کشور، برطرف شود.

بنابراین کاندیداهای ریاست‌جمهوری، در مناظرات، باید برنامه‌ها و اهداف خود را برای هدایت جامعه مطرح و چگونگی حل‌وفصل مشکلات جامعه و برآورده کردن انتظارات مردم را بیان کنند.
Share/Save/Bookmark